Vám neodpovieme. Ste len e-mail

Úrady začínajú delostreleckú prípravu na vykastrovanie zákona o slobodnom prístupe k informáciám. V médiách sa každú chvíľu objaví článok o tom, ako občania šikanujú úrady so svojimi infožiadosťami. Vláda sa v novembri uzniesla, že ministerstvo spravodlivosti má do marca 2014 pripraviť novelu infozákona, ktorá by riešila „problémy z aplikačnej praxe". Niektoré úrady však už dnes kastrujú infozákon vo vlastnej réžii. Napríklad ten mestský v Spišskom Podhradí. Zákon - nezákon.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (58)
Čo nie je na papieri, to sa nepočíta. (Infozákon á la Spišské Podhradie)
Čo nie je na papieri, to sa nepočíta. (Infozákon á la Spišské Podhradie) (zdroj: Obrázok: Právo na dobrú samosprávu (samosprava.institute.sk))

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika realizuje projekt Právo na dobrú samosprávu. V rámci neho som (ako fyzická osoba) oslovil s infožiadosťou samosprávy viacerých obcí a miest. Hoci infožiadosti bežne vybavujú úradníci, zo Spišského Podhradia mi odpovedal sám primátor Mgr. Jozef Bača. Upozornil ma, že moja žiadosť nemá všetky náležitosti, ktoré zákon vyžaduje. Pochopiteľne, neobťažoval sa uviesť ktorú konkrétne.

Čo chýbalo pánu primátoroviTak som si svoju žiadosť skontroloval a keďže tam bolo všetko, čo tam byť malo, požiadal som pána primátora, aby mi upresnil, čože to tam chýba. A pán primátor ma blahosklone poučil, že moja žiadosť „nespĺňa požiadavky na dostatočnú identifikáciu žiadateľa" . V žiadosti je pritom uvedené moje meno, priezvisko, adresa trvalého pobytu (mesto, ulica, číslo domu, PSČ), čiže presne tie údaje, ktoré infozákon vo vzťahu k žiadateľovi o informácie vyžaduje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Spišskom Podhradí však momentálne bačujú iní viťúzi a nestačí im to. Vraj preto, lebo moja žiadosť bola zaslaná e-mailom z adresy info@institute.sk. Infozákon pritom vyslovene umožňuje zasielať žiadosti o informácie aj elektronickou poštou. Je zjavné, že pri tejto forme sa žiadateľ identifikuje tak, že svoje meno a adresu uvedie v žiadosti. Teda tak, ako som to urobil ja. Ak necháme bokom zaručený elektronický podpis (a infozákon na podávanie infožiadostí nevyžaduje zaručený elektronický podpis), tak úrady nemajú možnosť overovať, ale ani posudzovať identitu žiadateľa na základe e-mialovej adresy, z ktorej odoslal svoju žiadosť. Žiadny verejný register súkromných e-mailových adries občanov totiž neexistuje.

SkryťVypnúť reklamu

Preto je úplne jedno, či som žiadosť poslal z adresy info@institute.sk, alebo by som ju poslal z adresy jozko.mrkvicka@gmail.com, či ondrejdostal@somtonaozajja.sk alebo trebárs chocholusik007@pokec.sk. Mestský úrad v Spišskom Podhradí nemá ani v jednom z týchto prípadov možnosť overiť, či som to naozaj ja. Ale čo je podstatné, nemá ani právo to skúmať a neodpovedať na žiadosť, ktorá mu bola doručená v súlade so zákonom.

Absurdný výklad

Prístup primátor Spišského Podhradia je absurdný. Ak by platil jeho výklad zákona, nebolo by vôbec možné podávať žiadosti o informácie elektronickou poštou. Lebo veď úrad nevie overiť, kto sa za tou ktorou adresou skrýva. Ale to by bolo v rozpore so znením zákona, lebo ten podávať žiadosti elektronickou poštou umožňuje. Výklad, ktorý odporuje zneniu zákona, evidentne nie je v poriadku.

SkryťVypnúť reklamu

V Spišskom Podhradí sú však veľkorysí. Ponúkli mi, že môžem svoju identitu potvrdiť, ak im napíšem na papieri, alebo skočím ku ním na úrad. Nič im potvrdzovať nebudem. Pristúpiť na takúto hru by bolo nebezpečné. V Spišskom Podhradí porušujú zákon o slobodnom prístupe k informáciám. A nemalo by sa im to len tak prepiecť.

Kto tu koho šikanuje

Milé na celej veci je, že hlavný kontrolór Spišského Podhradia JUDr. Jozef Tekeli si minulý týždeň v Korzári ťažkal na zneužívanie infozákona a ako sa jeho využívanie mení na šikanózny výkon práva. A že ho treba zmeniť. Nuž a práve JUDr. Tekeli stojí za odpoveďami Spišského Podhradia, primátor ich podľa všetkého len podpísal (odpovede boli odoslané z e-mailovej adresy JUDr. Tekeliho a je na nich uvedený ako osoba, ktorá ich vybavuje). Tento pán má s infozákonom problém už dlhšie a podľa toho sa aj správa.

SkryťVypnúť reklamu

Minulý rok kandidoval do parlamentu za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti a vo svojej kandidátskej prezentácii o tom, čo by chcel v parlamente presadiť, ako prvé uviedol toto: „1. Reformu inštitútu slobodného prístupu k informáciám - prinesiem zmeny na úseku slobody informácií voči verejnej moci, ktoré zabezpečia reálnu možnosť získať od orgánov verejnej moci povinne sprístupňované informácie, t.z. zmenou právnej úpravy sa dosiahne odstránenie nesprávnej a nefunkčnej koncepcie zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorá bráni skutočnej vymožiteľnosti práva na prístup k informáciám na strane jednej a na strane druhej umožňuje šikanózny výkon práva voči orgánom verejnej správy."

Ak bude budúci rok Langošova „nesprávna a nefunkčná koncepcia" infozákona nahradená tou „správnou a funkčnou" á la Tekeli, ktorú si momentálne skúšajú porušovaním zákona v Spišskom Podhradí, máme sa naozaj na čo tešiť.

***

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho podporiť na VYBRALI.SME.

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál

Bloger 
  • Počet článkov:  223
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslanec NR SR (klub SaS). Vo voľbách do NR SR kandidujem ako jeden zo štyroch kandidátov OKS (Radovan Kazda (č. 20), Juraj Petrovič (č. 32) a Zuzana Aufrichtová (č. 101)) na kandidátnej listine SaS. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaBratislavaSmrteľne vážneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
SkryťZatvoriť reklamu