
V prípade ide o akcie Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS). Mesto Senica v roku 2011 predalo svoj podiel v BVS mestu Skalica. Akcie predalo pod cenu a nepostupovalo v súlade so zákonom o majetku obcí, ktorý umožňuje predávať majetok samospráv iba na základe obchodnej verejnej súťaže, dobrovoľnou dražbou alebo priamym predajom najmenej za cenu určenú znaleckým posudkom. Nič z toho senická samospráva v roku 2011 nerešpektovala. Upozornenia tamojších aktivistov zastupiteľstvo ignorovalo. Tak ho na porušenie zákona musela na podnet aktivistu Pavla Kalmana protestom upozorniť okresná prokurátorka. Ani to nepomohlo.
Aroganciu primátora Parízeka a ignorovanie argumentov o porušovaní zákona zo strany väčšiny poslancov zastupiteľstva som mal príležitosť zažiť aj osobne. Keďže zastupiteľstvo upiera vlastným obyvateľom právo vyjadriť sa na jeho zasadaní, zúčastnil som sa v júni 2011 zasadnutia zastupiteľstva a ako vtedajší poslanec NR SR som využil právo vystúpiť na ňom. Poslanci protest prokurátorky odmietli a mesto akcie BVS predalo. Zákon nezákon.
Aktivistom a prokurátorke dal v máji tohto roku za pravdu aj Krajský súd v Trnave, ktorý rozhodnutie o predaji zrušil ako nezákonné. Rozsudok ešte nie je právoplatný, lebo Senica sa proti nemu odvolala. Až do rozhodnutia Najvyššieho súdu SR teda pôvodne senické akcie BVS mesto Senica nevlastní, lebo ich už predala Skalici. Napriek tomu ide dnes senické zastupiteľstvo rozhodnúť o tom, že ich Skalici predá ešte raz. Predať niečo, čo nevlastní.
A zasa bez súťaže alebo aspoň znaleckého posudku a pod cenu. Na obídenie týchto povinností si tento raz pán primátor zvolil aj inde obľúbenú fintu, ktorú zákon umožňuje. Ide vraj o prípad hodný osobitného zreteľa. A v takýchto prípadoch možno podľa zákona postupovať aj bez súťaže a znaleckého posudku. A teoreticky aj pod cenu. Akurát ten osobitný zreteľ musí byť zdôvodnený. V čom podľa primátora Senice Parízka spočíva osobitný zreteľ v tomto prípade? V snahe o posilnenie „vplyvu Mesta Skalica v spoločnosti BVS a.s. s cieľom koordinovaného postupu pri riešení problémov Mesta Senica a okolitých obcí". Áno, čítate dobre. Tým závažným dôvodom, pre ktorý sa mesto Senica chce zbaviť opakovane svojho majetku pod cenu je, že chce posilniť vplyv mesta Skalica.
Podľa § 7 ods. 1 zákona o majetku obcí „Orgány obce a organizácie sú povinné hospodáriť s majetkom obce v prospech rozvoja obce a jej občanov a ochrany a tvorby životného prostredia." V Senici si to však vysvetľujú po svojom. V zákone predsa nie je napísané, že to hospodárenie má byť v prospech vlastnej obce a vlastných občanov. Tak sa rozhodli, že budú s majetkom mesta Senica hospodáriť v prospech mesta Skalica a v záujme posilňovania jeho vplyvu. Lebo veď samospráva Skalice vie lepšie obhajovať záujmy obyvateľov Senice ako samospráva Senice. To dá predsa rozum! Prinajmenšom v Kocúrkove.
Podporte Výzvu senickým poslancom.