1 izbový byt v Žiline za správu Facebook stránky

Koľko by ste robili na 1 izbový byt v Žiline vy? Ak máte tie správne kontakty, viete vyhrať tender, alebo ak máte šťastie, tak vám stačí 9 mesiacov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

Ako v prípade správcov Facebook stránky Slovensko.sk, ktorí za 9 mesačnú správu Facebook stránky získajú od štátu 60 000€ (s DPH).

Ján Suchal na platforme Slovensko.digital upozornil na prípad marketingovej komunikácie Slovensko.sk, ktorá len za spravovanie Facebook stránky zaplatila 60 000€. Je to ďalší „úžasný“ príklad, ako to vyzerá, ak služby objednáva štát.

Zmluva platila od 11.3.2015 do 31.12.2015. Prvý príspevok na Fb stránke je z dňa 29. 4. 2015
Zmluva platila od 11.3.2015 do 31.12.2015. Prvý príspevok na Fb stránke je z dňa 29. 4. 2015 

V prípade, ak objednáva štát, tak to nie je nič výnimočné. Štátny Tipos platil za Facebook správu 7 800 € mesačne (informácia z roku 2014). A ako to vyzerá, ak to robí súkromná firma? VÚB banka: Facebook nás stojí mesačne 430 eur (informácia z roku 2013). Oukej, porovnávam rôzne roky, rôzne firmy, takže si to rozoberiem na drobné.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Objednané služby štátu nie sú ničím výnimočným a je to bežná náplň ľudí, ktorí majú na starosti sociálne médiá vo firmách/agentúrach. Je táto suma o. k., alebo nie?

Najjednoduchšiu odpoveď poskytne portál platy.sk. Človek na tejto pozícií s praxou 3 až 5 rokov zarába priemerne 1 236€ v hrubom.

Platy.sk - priemerný hrubý plat na pozícii Social media specialist
Platy.sk - priemerný hrubý plat na pozícii Social media specialist 

Možnosti štátu:

1.) Zamestná ľudí priamo

Ak by sme chceli, aby stránka fungovala nonstop, tak by sme potrebovali dvoch ľudí, ktorí by sa o ňu starali a striedali by sa. Celkové náklady by tak boli do 3 400€ (celková cena práce) mesačne, teda 30 600€. Výhodou by bolo, že by išlo o interných ľudí, ktorí by mohli pracovať aj na niečom inom a nespornou výhodou aj rýchlejší prístup k informáciám.

SkryťVypnúť reklamu

2.) Objedná agentúru

Ak sa bavíme o top agentúrach, tak sme na cene do max 3600€. Teda za 9 mesiacov 32 400€ (s DPH).

3.) Objedná menšiu firmu/freelancera

Dostal by rovnaké služby od freelancerov, ktorí pracujú tak isto, ako ich „kolegovia“ v agentúrach, akurát ich náklady sú nižšie. Tu sa bavíme o cene do 2000€. Takže za 9 mesiacov 18 000€. Cena je bez DPH, nakoľko väčšina freelancerov pracuje na živnosť, resp. nie sú platcami DPH.

V oboch prípadoch by štát zaplatil podstatne menej ako teraz. V prvom prípade, by štát ešte znížil nezamestnanosť.

Takže odpoveď na otázku je jasná – áno, suma 60 000€ je prehnaná a to som v príkladoch rátal s najvyššími možnými sumami.

SkryťVypnúť reklamu


Odporúčania pre štát, ako to robiť lepšie:
1) Verejné obstarávania na sociálne médiá robiť osobitne tak, aby sa do nich mohli zapojiť aj menšie firmy (freelanceri). To znamená, žiadne blbosti ako napríklad požiadavka na minimálny obrat milión eur a podobne. Koniec koncov, nie je nič výnimočné, keď si väčšia agentúra po získaní zákazky najme freelancera. 

2) V prípade menších zákaziek osloviť odborníkov priamo. Využiť môžete napríklad web freelanceri.sk kde na nich získate kontakt.

3) Využiť pracovné portály – či už ide o profesia.sk, inhiro.sk a zamestnať ľudí priamo, prípadne na živnosť.

V každom prípade by však štát získal normálne trhové ceny a kvalita dodaných služieb by sa neznížila – vzhľadom na obsah, ktorý je na FB stránke Slovensko.sk si dovolím povedať, že by sa aj zvýšila.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden príklad za všetky. Slovensko.sk na svojej FB stránke tvrdí: „Slovensko.sk Vás bude pravidelne informovať o nových elektronických službách verejnej správy, ktoré Vám podstatne zjednodušia život.“ A potom na ich stránke nájdete podobné príspevky, ktoré s tým nemajú nič spoločné.

Príspevok na Facebook stránke Slovensko.sk
Príspevok na Facebook stránke Slovensko.sk 

Článok bol upravený 7. 1. 2014 o 22:38 hod. - v úvode v zátvorkách pri rokoch bolo doplnené, že ide o informáciu z daného roku pre lepšiu zrozumiteľnosť poznámky v zátvorke.

Michal Dragan

Michal Dragan

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Freelancer obľubujúci pracu mimo kancelárie. Amatérsky ultra bežec a triatlonista. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu