Diskusia o hazarde

Nech už dopadne hlasovanie o hazarde v Bratislave akokoľvek, jedno je isté – v diskusii vyhrávajú emócie a názory bez relevantných podkladov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

Niet sa čomu čudovať, mnohí túto tému považujú za hodnotovú otázku a podľa toho k nej aj pristupujú.

Prínosom je, že všetci zainteresovaní sa zhodujú na tom, že hazard treba riešiť. Rozdiel je v riešení – či sa spraví obrovská čiara bez následkov (plošný zákaz) alebo sa na začiatok spraví menšia čiara a následne sa bude podľa potreby upravovať (regulácia). No namiesto rozumnej diskusie však lietajú vzduchom rôzne obvinenia a špekulácie.

Za to, že je na stole petícia, si môžu čiastočne aj samotné herne, ktoré na seba začali upozorňovať reklamou. V Bratislave sa nachádza niekoľko desiatok erotických privátov, ktoré však na seba nepútajú vonkajšou reklamou a ľudia často ani nevedia, že práve možno v ich susedstve sa nejaký nachádza. Možno aj preto si spokojne prežívajú a nikoho netrápia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výsledkom bola petícia, pod ktorou ostalo platných 98 118 podpisov, čo predstavuje cca 28 % dospelých s trvalým pobytom v Bratislave. Všetky problémy s petičnými hárkami na magistráte tak nakoniec pomohli k tomu, že petícia je platná – podľa starého zákona o hazardných hrách bolo potrebných 30 %, s novelou zákona platnou od tohto roku stačí 15 % podpisov. Nerozhýbali sa však len ľudia, ale aj samotní prevádzkovatelia, ktorí sa v celoslovenskom memorande zaviazali, že nebudú zvyšovať počet prevádzok a to sa im aj podarilo dodržať.

Tu nastáva problém, ktorý celú diskusiu rozbehol – rešpektovať petíciu, ktorá v čase jej vzniku umožňovala len plošný zákaz (čo samo o sebe je zlé riešenie, nakoľko prináša len dva extrémy – áno alebo nie), avšak jej platnosť je podľa novely zákona, ktorá znížila kvórum, ale zaviedla aj možnosť regulácie – t. j. vybrať budovy, v ktorých bude hazard povolený a v ktorých zakázaný (stále zlé riešenie, ale už nie extrém áno – nie)? Pre ľudí, ktorí podpísali petíciu je rozhodnutie jasné, na plošnom zákaze sa u väčšiny z nich pravdepodobne nič nemení. Je tu však aj skupina ľudí a poslancov, ktorá namiesto zákazu volá radšej po regulácii, ktorú priniesla daná novela.

SkryťVypnúť reklamu

Je veľmi jednoduché rozprávať to, čo chcú ľudia počuť, že z ulíc zmizne hazard, ulice budú pokojnejšie, rodiny nebudú trpieť... a nezvoliť ťažšiu cestu a povedať aj to B – plošným zrušením hazardu sa môžu dostaviť nelegálne herne, herne sa presunú do iných miest a nehovoriac o narastajúcom trende online hazardu. Po podobné príklady netreba chodiť ďaleko – v Česku sa po zákaze hazardu objavili prevádzkovatelia tzv. kvízomaty a polícia s colnou správou riešia čierne herne. A teraz si to predstavte v krajine, kde polícia nevie doručiť predvolanie premiérovi, ktorý má na webe napísané, akých akcií sa zúčastní.

SkryťVypnúť reklamu

Čiastočne riešenia prináša už spomínaná novela zákona, ktorá je platná od 1. januára tohto roku. Od roku 2019 zmiznú automaty z krčiem, ale aj malých podnikov, nakoľko hazardné hry budú môcť byť len v herniach a aj tam príde k zmenám, keď zo súčasných 5 automatov ich bude musieť byť minimálne 12. Zakázaná bude tiež akákoľvek reklama a vstup do herní bude kontrolovaný.

Príklad z Bratislavy ukazuje, že hazard nie je téma, ktorá sa dá jednoducho vyriešiť a ani aktuálna novela tomu nemusí pomôcť. Aj medzi poslancami, ktorí hlasovali za, sa nájdu poslanci, ktorí by boli ochotní akceptovať určité kompromisy, ako napríklad herne v 4 – 5* hoteloch, ale aktuálna novela zákona im takéto selektovanie nedovoľuje. Je preto nielen na bratislavských poslancoch, aby tlačili na ministerstvo financií, že chcú mať väčšiu slobodu pri výbere. Zákazom hazardu totiž hazard nezmizne, len sa presunie do ilegality tak, ako tomu je aj v iných prípadoch – či už ide o drogy, interrupcie alebo prostitúciu.

SkryťVypnúť reklamu

P.S. Tiež ste si na Silvestra užili to ticho v Bratislave, ktoré mal priniesť zákaz používania zábavnej pyrotechniky? 

Michal Dragan

Michal Dragan

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Freelancer obľubujúci pracu mimo kancelárie. Amatérsky ultra bežec a triatlonista. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu