Staňte sa mimozemským pátračom!

V obchodoch už ako býva zvykom, začali povianočné výpredaje, ktoré sa snažia ľudí zlákať na vysoké zľavy a vyprázdniť ich peňaženky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (65)

Niektoré médiá už pred Vianocami písali, že s nákupom darčekov sa oplatí počkať až na obdobie po Vianociach, môžete totiž ušetriť nemalé financie. A aká je teda skutočnosť? Na Facebooku ma prenasledovala reklama Alzy, ktorá upozorňovala na mega výpredaj. Tak som si otvoril ich ponuku, vyfiltroval produkty podľa zľavy a pozrel sa na tie s najvyššou a produkt, ktorý bol medzi najprezeranejšími.

Poďme na to!

Zastrihávač vlasov Wahl Homepro s mega zľavou 93 %! Realita? Posledných takmer 6 mesiacov kúpite tento produkt v iných e-shopoch priemerne za 22€. Len Alza ho má bežne vraj za 262€. To sa potom ľahko dáva banner „93 % zľava“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Wahl Homepro / Alza.sk
Wahl Homepro / Alza.sk 
Wahl Homepro / Heureka.sk
Wahl Homepro / Heureka.sk 

303 zákazníkov včera prezeralo parfumovanú vodu pre ženy Calvin Klein Eternity 100 ml. Podľa Alzy stojí tento produkt bežne 91€. Podľa Heureka.sk však tento produkt posledných 8 rokov nestál viac ako 48€.

Calvin Klein Eternity 100 ml / Alza.sk
Calvin Klein Eternity 100 ml / Alza.sk 
Calvin Klein Eternity 100 ml / Heureka.sk
Calvin Klein Eternity 100 ml / Heureka.sk 

Najlepšie však tento „zľavový fenomén“ ilustruje zľava na produkte GOPRO HERO Session. V porovnaní kamier priamo v popise výrobku nájdete informáciu, že tento produkt stojí 299€. Vo veľkom „výpredaji“ však ukazujú pôvodnú cenu 444,41€ a cenu po zľave 209€. (vpravo hore)

GOPRO HERO Session / Alza.sk
GOPRO HERO Session / Alza.sk 

Alza pred niekoľkými mesiacmi oznámila, že odchádza z Heureky z rôznych dôvodov – od toho, že Heureka patrí do skupiny Rockaway cez to, že Heureka už nie je objektívna až po dvojité náklady. Pre zákazníkov však porovnávače tovaru prinášajú jednoduchú možnosť overiť si cenu tovaru a zistiť, či obchodník ponúka reálnu zľavu, alebo ide len o nafúknutú cenu, aby následne zákazníkov mohol oklamať s akože nižšou, ktorá je častokrát vyššia, ako je aktuálna bežná na trhu.

SkryťVypnúť reklamu

Pred Vianocami sa Alza pochválila, že utŕžila jednu miliardu za 7 dní a následne prekonali aj rekord v tržbách za jeden deň – 200 miliónov. Je len otázkou, aký podiel na tom majú tieto „výpredajové ceny“.

Tržby Alza.cz
Tržby Alza.cz 

Nie je to však len problém Alzy, ale aj ďalších obchodníkov, ktorí sa snažia ľudí zlákať na akože zľavy v domnienke, že stále sa nájde niekto, kto sa rozhodne pod vplyvom emócií a kúpi aj blbosť... lebo zľava. Napríklad taký Mall.sk – objektív kupovaný v septembri stál 381€. Aktuálne ho Mall promuje v zľave za 395€ – pôvodná cena 529€. Za tri mesiace tak produkt u nich zdražel o 146€, aby potom zlacnel a bol stále drahší o 14€ oproti cene v septembri.

SkryťVypnúť reklamu

Oprava 29. 12. 2016, 22:24 hod.: Išlo o 2 rozdielne objektívy, za túto chybu sa ospravedlňujem, všimol som si ju až dnes. Pri hľadaní však aj v prípade Mall.sk narazíte na rôzne "zľavy" ako napríklad v prípade kuchynského robota MUM 4880, ktorý aktuálne predáva v zľave za 149,90€ (pôvodná cena 219€), pričom v podobnej cene ju predávajú aj iné e-shopy a nejde pritom u nich o zľavu, napríklad Shoppie.sk za 127€.

Kuchynský robot MUM 4880 / Heureka.sk
Kuchynský robot MUM 4880 / Heureka.sk 

Čo s tým ako zákazníci môžeme robiť?
1) Nenakupovať ovplyvnení emóciami a v časovom zhone.
2) Každý produkt si overiť cez porovnávače tovaru a zistiť, či ide o serióznu cenu/zľavu alebo len umelo nafúknutú cenu.
3) Ak takýto produkt nájdete, tak si otvorte Facebook a postnite im to na stránku.
4) Obrátiť sa na Slovenskú obchodnú inšpekciu, nech si na týchto obchodníkov posvieti a zistí, či ide o klamanie zákazníkov alebo nie.

SkryťVypnúť reklamu

BONUS: Staňte sa mimozemským pátračom. Otvorte si výpredaje a nájdite aj ďalšie produkty, ktoré obchodníci nafúkli a snažia sa predať v mega zľavách, ktoré okolo zliav ani neprešli. Spravte screenshot, nahrajte im ho na Facebook stránku, upozornite aj ostatných na praktiky obchodníkov a zachráňte život mačiatku. :)

Doplnený extra bonus z výpredaju na Alza.sk (utorok, 14:18 hod.)

Alza v mega výpredaji ponúka napríklad aj sadu na šitie. Vo všetkých iných eshopoch kúpite tento produkt maximálne za 8,70€. Len Alza ho ponúka vo výpredaji 6,58€, ale POZOR – táto cena je po 93% zľave. Výrobok pred zľavou stál neuveriteľných 95,02€! Nuž, milé dámy, táto sada je asi zázračná a šije sama!

Guzzanti GZ 111 / Alza.sk
Guzzanti GZ 111 / Alza.sk 
Guzzanti GZ 111 / Heureka.sk
Guzzanti GZ 111 / Heureka.sk 
Michal Dragan

Michal Dragan

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Freelancer obľubujúci pracu mimo kancelárie. Amatérsky ultra bežec a triatlonista. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu