Po tejto kritickej situácii, ktorá nastala na Slovensku zo strany štátu rozbehla „kampaň“ s názvom Energetická bezpečnosť? Najlepší marketing! Od tej doby počúvame o rôznych projektoch prepojenia plynovodou a ropovodou aby nebola naša krajina v čase krízy závislá len surovinách ruského pôvodu. Samozrejme kvitujem, že sa podarilo rozbehnuť niekoľko dôležitých projektov ale bohužial Slovensko zasiahla aj „diverzifikačná schizofrénia“.
V pondelok 15. apríla vydala spoločnosť Transpetrol tlačovú správu Rekonštrukcia ropovodu Adria nemá nahradiť v SR ropovod Družba. V ktorej člen predstavenstva prepravcu ropy hovorí, že ropovod Adria by nemal nahradiť Družbu pri zásobovaní Slovenska ropou. Je to naozaj schizofrénia keď nominant štátu v predstavenstve Transpetrolu, hovorí o tom, že ropovod, ktorý môže predstavovať pre Slovensko stabilné dodávky ropy by nemal nahradiť ropovod, ktorý môže byť kedykoľvek odstavený pre obchodno-politické napätie medzi Ukrajinou, Bieloruskom a Ruskom. Snažím sa porozumieť tomuto postoju vedenia Transpetrolu, ktorý by mal hájiť záujem Slovenska o bezproblémovu dodávku ropy. Na jednej strane sa snaží o diverzifikáciu pomocou projektu ropovodu BSP, ktorý pomôže diverzifikovať len rakúsku rafinériu od už aj tak beznádejne vyťaženého ropovodného prepojenia TAL-AWP ale na druhej strane hovorí, že ropovod Adria nemá nahradiť z dlhodobého obchodno-politického hľadiska vysokorizikový ropovod Družba.
Preto si dovolím zapolemizovať! Prečo sa kompetentní radšej nezaoberajú ropovodnými prepojeniami, ktoré môžu mať z dlhodobého hľadiska strategický ale i ekonomický význam pre Slovensko ale aj celú EÚ? Je dosť možné, že za celým projektom ropovodu BSP stoja záujmy, ktoré presahujú hranice našej krajiny smerom na východ.