Ropa alebo voda?

Premýšľam, ako začať. Napadá ma len citát prezidenta Klausa: „Javím, kde ty peníze jsou." Každým dňom mi je jasnejšie, že podobné zmýšľanie majú aj terajší moci páni. Stačí sa pozrieť okolo seba a môžeme vidieť niekoľko prípadov. Či to boli emisie alebo nástenka, o ktorých sa už čo-to popísalo. No Teraz je to možno ešte závažnejší problém ako emisie či nástenka.Pýtate sa, aký môže byť väčší prešľap, ako toto všetko?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Predsa výstavba ropovodu Družba do rafinérie OMV vo Schwechate cez NÁŠ Žitný ostrov. Možno mi poviete, a čo? Je to nejaký problém?

Pán minister Jahnátek sa nám snaží prezentovať tento projekt ako diverzifikáciu Slovenska, ako zníženie energetickej závislosti Slovenska od Ruska. Slovensko v prípade problémov s dodávkami z Ruska je schopné si zabezpečiť zásobovanie s ropovodu Adria v objeme 3 až 3,5 mil./tropy ročne, čo v momentálnej dobe pokrýva súčasnú spotrebu ropy na Slovensku. Adria ma potenciál na to, aby v prípade dlhodobých prerušení dodávok cez ropovod Družba vedela plnohodnotne zásobovať Slovensko. Druhou alternatívou v prípade problémov dodávky ropy cez Družbu je možný reverzný chod českej časti Družby ktorá môže byť plnená ropou z ropovodu TAL, ktorý ide z Terstu cez Ingolstad do Kralúp až na Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ropovod Družba teda rieši napojenie rafinérie OMv na lacnú ruskú ropu. Zo začiatku sa počíta s prepravnou kapacitou 2 mil./t ročne. Toto množstvo sa uvažuje neskôr zvýšiť na 3,4 mil./t ročne. To znamená len jedno, že ide v prvom rade o diverzifikáciu a zásobovanie rafinérie OMV lacnou surovou ropou z Ruska a nie energetickú bezpečnosť Slovenska. Áno, čisto hypoteticky sa Slovensko dostane nepriamo k ropovodu TAL, a tým budeme naoko diverzifikovaní od Ruska. Má to však jeden háčik. Spoločnosť OMV využíva ropovod AWP na 80% a chystá sa ešte viac využiť jeho prepravné kapacity. Čiže tým pádom je Slovensko z kola von.

SkryťVypnúť reklamu

Nedávno prebiehali i rokovania medzi rakúskym ministrom hospodárstva Mitterlehnerom a slovenským ministrom Jahnátkom, ktorí v predmete skorej realizácie výstavby ropovodu už stihli podpísať aj Memorandum o porozumení. V tomto Memorande sa spomína len jedna jediná trasa ropovodu priamo cez územie Žitného ostrova. Po rokovaní s rakúskym kolegom však pán minister spomínal, že je rozpracovaných viacero alternatív. Nech ich teda pán minister vytiahnite stôl a poďme sa na ne pozrieť.Alebo minister klame?

Medzi tým sa poslanec Pelegríni pokúsil poslaneckým návrhom vymazať Žitný ostrov z piateho stupňa ochrany. Týmto návrhom sa chcel vyhnúť medzirezortnému pripomienkovaniu. Keď sa vrátime o pár rokov naspäť, zistíme, že Ministerstvo životného prostredia 14. 3.2005 vydalo jasné stanovisko, ktoré neodporúča výstavbu ropovodu cez Žitný ostrov. Rozhodujúcim kritériom prečo bolo vydané záporne stanovisko je „ Bezpečnosť prevádzky ropovodu, hlavne v súvislosti s vodnými zdrojmi, minimalizáciou negatívnych vplyvov počas výstavby a prevádzky na životné prostredie. Z hľadiska technickej náročnosti je rozhodujúcim kritériom riziko vyplývajúce s charakteru geologického prostredia. Navrhovaný zámerne prinesie žiadne pozitívne vplyvy na životné prostredie, neprimerane zvyšuje riziko znehodnotenia významných podzemných vôd, preto je najvhodnejší nulový variant, prípadne nový variant mimo CHVO ŽO." Ako ste mohli vidieť (počuť), stanovisko ministerstva je jasné. Len škoda, že niektorých ľudí zaslepuje vidina peňazí.

SkryťVypnúť reklamu

Rakúsko sa ako krajina profiluje ako silne ekologicky založený štát. Rakúska vláda ale i verejnosť protestujú proti jadrovým elektrárňam v Temelíne, Jaslovských Bohuniciach alebo najnovšie proti Mochovciam. Kričia: „Je to nebezpečné, zlé ohrozujete tým životné prostredie!“Ale čo sa týka ropovodu, to ich netrápi. Ublížiť im to predsa nemôže. Je im to jedno. Minister zacítil vôňu peňazí, tak je ochotný z nás urobiť rukojemníkov ropovodu. Každý deň sa môžeme obávať či to praskne, nevyhodí do vzduchu nejaký pomätenec a znehodnotí to našu vodu. Podobný scenár Bratislava už začiatkom70-tých rokov 20-tého storočia zažila. Presnejšie, od novembra 1971, keď ropné látky znečistili studne pitnej vody v Podunajských Biskupiciach a polovica Bratislavy musela byť do augusta 1972 zásobovaná vodou s cisterien. Áno, pre nás je nepredstaviteľné byť bez pitnej vody, berieme ju ako samozrejmosť. Aby sa podobný scenár neopakoval, musíme nájsť inú trasu pre tento ropovod.Napríklad, severne ponad Bratislavu.

SkryťVypnúť reklamu

Pán minister, bez problémov si ten ropovod postavte, ale nie cez Žitný ostrov. Áno naša krajina bude mať peniaze za transport ropy, ale pre nás je viac čistá voda ako ropou zašpinené peniaze.

Miroslav Dragun

Miroslav Dragun

Bloger 
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Občiansky aktivista, ktorého osobnou aj profesionálnou prioritou je ochrana zdrojov pitnej vody. Voda je nositeľkou života, ale ľudia si stále naplno neuvedomujú jej dôležitosť pre náš život. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéBratislava

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,078 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu