Ubehli necelé dva mesiace od prvého hlasovania o zákaze herní a kasín v Bratislave. Ako vieme toto prvé hlasovanie skončilo tak, že zákaz herní a kasín neprešiel o jeden hlas. V médiách, medzi poslancami, aktivistami a verejnosťou sa spustila diskusia o tom, či a aký úplatok dostali poslanci, ktorí nehlasovali za zákaz hazardu.
Médiami, facebookom a vlastne všade lietali sumy od 30 000 do 50 000 € za jeden hlas a skoro všetci tvrdili, že poslanci, ktorí nehlasovali za zákaz hazardu boli určite podplatení. Všetci o tom veľa rozprávali, ale nikto nekonal. Preto som sa ako podpredseda KDMS obrátil na generálnu prokuratúru, aby preskúmala či neprišlo k trestnému činu podplácania, trestnému činu neoznámenia trestného činu alebo k trestnému činu ohovárania. Vychádzal som z predpokladu, že buď boli medializované informácie pravdivé a poslanci boli skutočne podplatení, alebo ak nie, tak ich niekto ohovára, čo je tiež trestným činom. Čuduj sa svete ubehol mesiac a vyšetrovateľ elitnej národnej protikorupčnej jednotky skonštatoval, že žiadny SKUTOK SA NESTAL!
Naozaj po doručení uznesenia som zostal v nemom úžase ako pán kapitán povrchne "zabrdol" do kauzy možnej korupcie pri hlasovaní o hazarde. Celú kauzu odbil výsluchom "až" troch osôb. Poslancov Koleka, Hrčku a občana Lukáča. Vôbec si nedal námahu a nevypočul ani jedného z ostávajúcich mestských poslancov, ktorí mohli byť teoreticky tiež podplatení, ani zástupcov Asociácie zábavy a hier a ani zástupcov iniciatívy "Zastavme hazard". Kým pri prešetrovaní premlčaného trestného činu, ktorý mal údajne spáchať poslanec NR SR Igor Matovič, elitní vyšetrovatelia konali expresne a dôkladne vyšetrili už premlčaný údajný trestný čin, pri tomto prípade postupoval vyšetrovateľ výslovne formálne so zjavným záujmom zbaviť sa rýchlo nepríjemného podania. Uspokojil sa s ťažko uveriteľnou legendou poslanca Koleka, podľa ktorého informácie o podplatení poslancov zachytil počas rannej omše v kostole, na ktorej sa zúčastnil pred zastupiteľstvom od skupinky jemu neznámych ľudí a na zastupiteľstve ich posunul kolegovi Hrčkovi, ktorý ich potom medializoval.
Veď argumenty pána vyšetrovateľa si prečítajte:
Nakoľko považujem postup pána kapitána pri vyšetrovaní za veľmi povrchný, rozhodol som sa podať sťažnosť voči jeho uzneseniu, ktorým odmietol moje oznámenie. Zaujímavé je aj to, že pán kapitán sa vôbec v rámci vyšetrovania nezaoberal druhou časťou oznámenia, ktorá hovorila o možnom ohováraní poslancov. Problematike možného korupčného správania mestských poslancov sa venovali prakticky všetky printové (Nový čas, Plus 1 deň, Denník N, SME a ďalšie) a televízne médiá, webové portály www.aktuality.sk, www.postoj.sk a ďalšie a viacero stránok na sociálnej sieti facebook ako napríklad stránka Hlasovali za hazard, kde sú dokonca aj priamo zobrazené stoeurové bankovky v ruličke ako symbol podplácania a fotografie poslancov, ktorí zákaz hazardu nepodporili. Tieto medializované informácie boli určite spôsobilé značnou mierou ohroziť vážnosť poslancov mestského zastupiteľstva u spoluobčanov, poškodiť ich v zamestnaní, v podnikaní, narušiť ich rodinné väzby ako aj spôsobiť inú vážnu ujmu. Keďže pán kapitán skonštatoval, že z predmetného podania ani po jeho doplnení nevyplývajú žiadne skutočnosti, z ktorých by bolo možné právne posúdiť konanie poslancov mestského zastupiteľstva v Bratislave, prípadne ďalších osôb, ako zločin prijímania úplatku alebo prečin podplácania, teda, že sa skutok nestal, mal sa vyšetrovateľ logicky zaoberať aj otázkou možného ohovárania poslancov.
Verím, že dozorujúci prokurátor vyhovie mojej sťažnosti a že pán kapitán si dá v druhom kole viac námahy a pozve na výsluch aj poslancov, ktorí nehlasovali za zákaz hazardu, ale tiež aj zástupcov Asociácie zábavy a hier. Nie je predsa možné, aby sa skoro všetky veľké kauzy skončili konštatovaním, že SKUTOK SA NESTAL!