Ani v doprave neverte hoaxom

Písmo: A- | A+

Viacero známych ma upozornilo, že schválená novela Cestného zákona zrušila obmedzenie rýchlosti na diaľnici v obci už sa môže jazdiť 130 km/hod.  Povedal som im, že určite nie.

Oni, že áno, že to majú z Pravdy a to musí byť pravda.

Je pravda, že Pravda zverejnila taký článok, ale jeho utajený autor netuší o čom píše.Tu je URL na predmetný článok:https://auto.pravda.sk/poradna/clanok/589268-novelu-cestneho-zakona-schvalila-vlada-prinesie-styri-zasadne-zmeny

PrintScreen z webu
PrintScreen z webu (zdroj: pravda.sk)

Pravda píše: Novela cestného zákona je schválená. Prinesie štyri veľké zmeny. Novela cestného zákona prinesie aj zrušenie rýchlostného obmedzenia na diaľniciach v meste a rozšírenie siete STK. Zmeny sa dotknú aj autorizovaných a neautorizovaných servisov.

Realita: Pozrel som sa na zoznam zákonov podpísaných pani prezidentkou a Cestný zákon tam nie je. Pozrel som sa aj na program 28. schôdze Národnej rady Slovenskej republiky a nie je tam žiadna novela cestného zákona.

Preto tvrdenie, že novela Cestného zákona je schválená je hoax.

Pre ľudí, ktorí sa v problematike vyznajú, je zrejme, že Cestný zákon 135/1961 Zb. vôbec nerieši rýchlosť na diaľniciach ani sieť STK, ale definuje veci okolo výstavby a prevádzky ciest a cestnú infraštruktúru ako celok.
Rýchlosť na diaľnici v obci rieši zákon 8/2009 Z. z. - o cestnej premávke.
Podmienky pre STK rieši zákon 106/2018 Z. z. - o prevádzke vozidiel v cestnej premávke.
Lenže nebola schválená ani novela týchto zákonov.

Preto tvrdenie, o zrušení rýchlostného obmedzenia na diaľniciach v meste je tiež hoax.

Chystá sa nejaká zmena v rýchlostnom limite na diaľnici?
Z iných zdrojov viem, že sa pripravuje novela zákona 8/2009 Z. z. - o cestnej premávke, kde sa okrem iného vypúšťa nasledovná veta:

§ 16 Rýchlosť jazdy
(4) Vodič smie v obci jazdiť rýchlosťou najviac 50 km h-1, a ak ide po diaľnici v obci najviac 90 km h-1.


Čo znamená, že rýchlosť na diaľnici v obci bude znížená z 90 km/hod na 50 km/hod a nie bez obmedzenia ako tvrdí Pravda.

Ak správca diaľnice bude chcieť, tak môže, (ale to mohol už dávno), dopravnú značku začiatok obce, presunúť až na jednotlivé výjazdy z diaľnice.

Dopravnú značku začiatok obce na diaľnici, je možné posunúť až na zjazdy z diaľnice. Ak nie, tak za ňou bude platiť maximálna povolená rýchlosť 50 km/hod ak inou dopravnou značkou nebude rýchlosť znížená alebo zvýšená.
Dopravnú značku začiatok obce na diaľnici, je možné posunúť až na zjazdy z diaľnice. Ak nie, tak za ňou bude platiť maximálna povolená rýchlosť 50 km/hod ak inou dopravnou značkou nebude rýchlosť znížená alebo zvýšená. (zdroj: Jozef Drahovský)

Záver: Keď v médiách čítate informácie, podľa ktorých sa hodláte riadiť, tak si ich radšej preverte. Lebo ak v obci kde je 50 km/hod pôjdete 130 km/hod, tak môžete dostať vysokú pokutu a tým spáchať závažný priestupok. Ak spravíte tri, tak idete na doškolovací kurz a preskúšanie. Ak ste v skúšobnej dobe, tak už po druhom závažnom priestupku.

Skryť Zatvoriť reklamu