Veľká zmena v dopravných predpisoch príde presne o rok prvého apríla 2022

Písmo: A- | A+

Prvá veľká zmena nastala 18.03.1939, keď sa začalo na Slovensku  jazdiť vpravo. Druhá veľká zmena nastane presne o rok 01.04.2022. Dúfam, že sa na ňu všetci správcovia ciest pripravia včas.

Od 01.04.2022 na Slovensku prestanú križovatky ukončovať platnosť príkazových a zákazových dopravných značiek, po novom regulačných dopravných značiek.

Každý príkaz alebo zákaz, ktorý má úsekovú platnosť, bude mať dopravnú značku, na ktorej začne platiť a dopravnú značku, na ktorej platnosť skonči. Takto označený úsek bude mať prednosť pred značkou začiatok a koniec obce, začiatok a koniec diaľnice a podobne.

V praxi sa to týka najmä dopravných značiek určujúcich maximálnu povolenú rýchlosť, zákaz predchádzania, zákaz státia, hlavná cesta a podobne.

Tieto zmeny sú z dôvodu príchodu vozidiel s automatickým rozpoznávaním dopravného značenia, ako predchodcu samojazdiacich vozidiel.

Ako si zmenu v dopravnom značení predstaviť?

Obr. 1. Príklad dopravného značenia pred a po zmene
Obr. 1. Príklad dopravného značenia pred a po zmene (zdroj: Jozef Drahovský)

Prečo o tom píšem už rok dopredu?
Preto lebo táto zmena kladie veľké nároky na správcov ciest, ktorí musia prehodnotiť a zmeniť tisíce dopravných značiek. Tie musí niekto vyrobiť, osadiť a staré demontovať.

Záver:
Treba rozmýšľa dopredu. Včas sa na zmenu nachystať a nie čakať až do posledného dňa, keď nadobudne účinnosť príslušný paragraf 8/2009 Z. z. a 30/2020 Z. z. Lebo aj jedna zabudnutá dopravná značka dokáže zmeniť rýchlosť v nasledujúcej obci.

Skryť Zatvoriť reklamu