Vodič kamióna rýchlou reakciou zabránil dopravnej nehode na vjazde na diaľnicu D2 od Bergu

Dávno som nedostal také množstvo podnetov, ako za posledné tri dni, k situácii v Bratislave, k miestu kde sa pripája cesta od Bergu I/61 na diaľnicu D2. Jeden čitateľ mi poslal aj video, ktoré sa oplatí pozrieť si.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (40)

Niekoľko dní dozadu mala cesta I/61 od Bergu na diaľnicu plnohodnotný pripájací pruh. Dnes ho už nemá a cez pôvodné miesto jazdia kamióny rýchlosťou 90 km/hod a osobné vozidla rýchlosťou aj 130 km/hod. Najhoršie je to, že viacerí vodiči si ani neuvedomili, že tam už nie je pripájací pruh a že musia mať výkonné vozidlo a športového ducha, aby dokázali v hustej premávke adekvátne zrýchliť.

Odporúčam si pozrieť nasledujúce video od jedného z čitateľov.

Komentár k videu:
Vodič kamióna má povinnosť ísť v pravom jazdnom pruhu a tak aj ide. Do jazdnej dráhy mu vbehne osobné vozidlo z cesty I/61. Nebyť pohotovej reakcie vodiča kamióna, ktorý stihol kamión spomaliť, došlo by k nárazu kamióna do ľavých bočných dverí osobného vozidla. Bočný náraz do osobného vozidla je ten najrizikovejší, lebo tam nie sú deformačné zóny ako v prednej a zadnej časti osobného vozidla a štatistika mŕtvych by pravdepodobne o nejaké to číslo poskočila do červených čísel.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kto by bol na vine?
Z videa a znalosti situácie je zrejme, že chybu spravil vodič osobného vozidla. Ale mám aj analytické otázky: či vodič osobného vozidla mal možnosť na základe niečoho vedieť, že voči predchádzajúcim dňom, tam už nie je pripájací pruh a na základe čoho mal vodič kamióna vedieť, že tam je nejaká križovatka, aby zvýšil opatrnosť hoci má prednosť?

Vedomostná sťaž:
Kto prvý správne odpovie na nasledujúce dve otázky aj s výstižným zdôvodnením prečo to tak je, získa odmenu 10 Euro, ktorú mu pošlem nasledujúci pracovný deň, po oznámení IBAN v súkromnej pošte.

Dopravné značenie od Bergu po zmene dopravného značenia by malo vodiča informovať, že už tam nie je pripájací pruh. Čo myslite, ktoré dopravné značenie je v smere od Bergu osadené?

Skryť Vypnúť reklamu
Dopravné značenie od Bergu verzia 1
Dopravné značenie od Bergu verzia 1 (zdroj: Jozef Drahovsky)
Dopravné značenie od Bergu verzia 2
Dopravné značenie od Bergu verzia 2 (zdroj: Jozef Drahovský)

Dopravné značenie od diaľnice D2 po zmene dopravného značenia by malo vodiča informovať, že tam je nejaká križovatka, kde má vodič idúci z diaľnice D2 prednosť. Čo myslite, ktoré dopravné značenie je v smere od diaľnice D2 osadené?

Dopravné značenie od diaľnice D2 verzia 1
Dopravné značenie od diaľnice D2 verzia 1 (zdroj: Jozef Drahovský)
Dopravné značenie od diaľnice D2 verzia 2
Dopravné značenie od diaľnice D2 verzia 2 (zdroj: Jozef Drahovský)

Záver:

Situácia v danom mieste je veľmi nebezpečná, dávajte si pozor, nech prichádzate po ktorejkoľvek ceste. Piatok 21.8.2020 zasadali kompetentní, ktorí rozhodli o ďalšej zmene dopravného značenia. Keď bude zmena zrealizovaná, tak tento článok doplním o nové informácie.

Doplnené 22.8.2020 18:30

V priebehu soboty došlo k ďalšej zmene dopravného značenia.

Smer od Bergu po odbočení z I/61

Skryť Vypnúť reklamu
Od Bergu foto 3 - Zvislé dopravné značenie zostalo bez zmeny
Od Bergu foto 3 - Zvislé dopravné značenie zostalo bez zmeny (zdroj: Jozef Drahovský)
Od Bergu foto 4 - Došlo k zmene vo vodorovnom dopravnom značení, presnejšie boli inštalované dopravné zariadenia - vodiace prahy. Tým bol vytvorený plnohodnotný pripájací pruh.
Od Bergu foto 4 - Došlo k zmene vo vodorovnom dopravnom značení, presnejšie boli inštalované dopravné zariadenia - vodiace prahy. Tým bol vytvorený plnohodnotný pripájací pruh. (zdroj: Jozef Drahovský)


 

Smer od D2 po odbočení na D2 alebo pripojení sa z Bratskej ulice

D2 Smer od D2 foto 3 - Nové zvisle dopravné značenie, ktoré informuje, že o 120 metrov dôjde k zníženiu počtu jazdných pruhov.
D2 Smer od D2 foto 3 - Nové zvisle dopravné značenie, ktoré informuje, že o 120 metrov dôjde k zníženiu počtu jazdných pruhov. (zdroj: Jozef Drahovský)
D2 Smer od D2 foto 4 - Nové zvislé dopravné značenie, ktoré informuje o znížení počtu jazdných pruhov.  Upozorňujem, že aj tu platí striedavé radenie
D2 Smer od D2 foto 4 - Nové zvislé dopravné značenie, ktoré informuje o znížení počtu jazdných pruhov. Upozorňujem, že aj tu platí striedavé radenie (zdroj: Jozef Drahovský)
D2 Smer od D2 foto 5 - Smerové dosky a vodiaci prah pre fyzické vymedzenie zbiehania jazdných pruhov.
D2 Smer od D2 foto 5 - Smerové dosky a vodiaci prah pre fyzické vymedzenie zbiehania jazdných pruhov. (zdroj: Jozef Drahovský)
D2 Smer od D2 foto 6 - Smerové dosky a vodiaci prah pre fyzické oddelenie jazdného pruhu z D2 a pripájacieho jazdného pruhu od Bergu.
D2 Smer od D2 foto 6 - Smerové dosky a vodiaci prah pre fyzické oddelenie jazdného pruhu z D2 a pripájacieho jazdného pruhu od Bergu. (zdroj: Jozef Drahovský)

Záver po doplnení:

NDS zmenila dopravné značenie na základe rozhodnutia cestného správneho orgánu, ktorým je MDV, rýchlejšie než za 24 hodín. Súčasne riešenie je nekolízne a je inštalované jednoznačné dopravné značenie.

Pre budúcnosť odporúčam projektantovi ísť sa pred projektovaním zmeny povoziť všetkými vetvami a pozrieť si rozhľadové pomery. Zamyslieť sa nad tým ako sa bude po zmene jazdiť, vrátane dynamiky a aké informácie je potrebné poskytnúť vodičom a v akom predstihu.

Zverejneným fotografii aktuálneho stavu je vedomostná súťaž už bezpredmetná a ukončujem ju bez víťaza. Určené financie presuniem na ďalšiu súťaž. Hlavné je, že sa tam nestala dopravná nehoda s následkami na zdraví alebo živote.

Jozef Drahovský

Jozef Drahovský

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 195
  •  | 
  • Páči sa:  117x

Venujem sa analýzam v doprave a vývoju v oblasti informačných technológií. Zoznam autorových rubrík:  DopravaRôzneZoznam článkov

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu