Ako predbiehať nadrozmerný náklad

Nedávno som na diaľnici stretol sprievod vozidiel s nadrozmerným nákladom. Ťahač s nákladom sa dal predbehnúť, ale nie všetci vodiči mali skúsenosti a odvahu na predbiehanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)
Obrázok blogu

Pred aj za ťahačom išli doprovodné vozidlá. Náklad zaberal jeden a pol jazdného pruhu a išiel asi 70 km/hod. Za nim sa vytvorila niekoľko kilometrová kolóna. Zhodou okolnosti som bol na jej začiatku, asi ako desiate auto v poradí v pravom pruhu. Ťahač išiel tak, že zaberal celý pravý pruh a polovicu odstavného. Ľavý pruh bol volný a kolóna sa dala predbiehať. I keď pocit pri predbiehaní mohol byť pre viacerých neskúsených vodičov riadne stresujúci. Vodiči v nových výkonných autách predbiehali bez problémov. Problém mal až vodič starej škodovky, ktorý 3x pribrzdil - cúvol lebo zrejme dostal strach, že ho náklad pritlačí o stredový pás. Potom zostal v ľavom pruhu a blokoval ostatných vodičov. Očakával som, že buď predbehne, alebo sa zaradí do pravého pruhu za doprovodne vozidlo. Na blikanie blikanie nereagoval a zareagoval až na vytrubovanie. Keď kolónu obehli ďalšia auta, tak vodič škodovky dostal odvahu preradil sa do ľavého pruhu a bez problémov predbehol. Mne sa podarilo zaradiť do ľavého pruhu tesne za kamión, ale práve vtedy ťahač sa začal vyhýbať stojacemu vozidlu v odstavnom pruhu a prešiel viac vľavo. Vodič kamiónu tiež sa posunul vic vľavo, až tak že ľavé kolesa išli to trávniku mimo vozovky. V momente začala lietať hlina a prach. Trochu som pribrzdil, aby som neschytal nejaký kameň na čelné sklo. Keď kamión predbehol, tak som predbehol aj ja.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak si netrúfate predbiehať treba ísť spokojne v pravom pruhu za sprievodným vozidlom a neblokovať ostatných účastníkov cestnej premávky. Navyše takéto sprievody zvyčajne zastavujú na odpočívadlách a miestach na to vhodných a tam pustia kolónu vozidiel pred seba. Ak sa rozhodnete predbiehať, tak treba s chladnou hlavou a s dostatočným odstupom od predchádzajúceho vozidla.

Jozef Drahovský

Jozef Drahovský

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 246
  •  | 
  • Páči sa:  1 245x

Venujem sa analýzam v doprave a vývoju v oblasti informačných technológií. Zoznam autorových rubrík:  DopravaRôzneZoznam článkov

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu