Dobrý deň,
mám na Vás jednu krátku otázočku. Kedysi som niekde čítal, že značka MAX. RÝCHLOSŤ nemôže byť doplnené dodatkovou tabulou. Zákon však takéto obmedzenie neuvádza a aj logicky, ak je pod MAX. RÝCHLOSŤOU dodatková tabula DÁŽĎ - ak tam je, tak tam je asi z nejakého dôvodu.
Platí teda (napr. na severnej D1), že napr. "80-tka" doplnené dodatkovou tabulou SNEH/DÁŽĎ platí len ak je nasnežené/napršané?
Vďaka za odpoveď!
S pozdravom
Martin

Obr. 1. Dodatková tabuľka - dážď.
Takáto dodatková tabuľa - dážď, sa bežne používa a znamená, že vyobrazená maximálna povolená rýchlosť platí len za dažďa, respektíve keď je vozovka mokrá.

Obr. 2. Dodatková tabuľka - sneh.
Takýchto dodatkových tabuliek je pomenej a znamenajú, že obmedzenie platí za sneženia, respektíve keď je vozovka pokrytá vrstvou snehu. Oveľa častejšie ako pri maximálnej povolenej rýchlosti ju vídam pod výstražnou značkou upozorňujúcou na nebezpečie šmyku.

Obr. 3. Dodatková tabuľka - padajúce traktory.
Takúto dodatkovú tabuľku - padajúce traktory som ešte nevidel a uviedol som ju ako názorný príklad. Myslím si, že väčšina vodičov by bez zaváhania vedela kedy platí značka pod ktorou je umiestnená.

Obr. 4. Dodatková tabuľka - sneh a dážď.
Dodatkovú tabuľku sneh a dážď som si tiež všimol ale už si nepamätám kďe. Odhadujem, že mnohým vodičom by robila problém. Ono namiesto tej osemdesiatky tam môže byť napríklad zákaz vjazdu, napríklad na parkovisko s nespevneným povrchom. Otázka je kedy platí? Platí za sneženia? Platí za dažďa lebo platí len keď padá dážď so snehom?
Na pomoc si beriem vyhlášku 9/2009 Z.z. kde je vyobrazená dodatková tabuľka na obr.1. má označenie E9 a volá sa Nepriaznivé poveternostné podmienky. V textovej časti je uvedené:
(12) K dodatkovej tabuľke č. E 9:
Dodatková tabuľka Nepriaznivé poveternostné podmienky (č. E 9) obmedzuje platnosť značky, pod ktorou je umiestnená. Používa sa najmä v spojení s výstražnými značkami, ktoré upozorňujú na nebezpečenstvo v určitom úseku vozovky napríklad na podmienky mokrej vozovky alebo iné nepriaznivé poveternostné podmienky.
Z uvedeného je zrejmé, že výstražne, zákazové a príkazové ale aj informatívne značky, platia len za okolnosti uvedených na dodatkovej tabuľke. Význam značky je v upozornení, respektíve nejakom obmedzení za určitých okolnosti, najčastejšie nepriaznivých poveternostných podmienok, teda za hocktorej z podmienok na nej uvedenej. Čiže stačí aby snežilo alebo pršalo alebo oboje odrazu a alebo by boli z toho hocaké následky vo forme snehu, vody, ľadu na vozovke a vtedy platí uvedená dopravná značka.
Záver:
Dodatkové tabuľky iné ako druh vozidla, sa bežne používajú a prospievajú na jednej strane k zvýšeniu bezpečnosti na cestách a na druhej strane k zvýšeniu rýchlosti a plynulosti dopravy pokiaľ obmedzenie nie je. U nás aj v zahraničí som si všimol nielen piktogramy, ale aj texty a v rôznych jazykoch. V princípe môže ísť o určenie času, dátumu, poveternostných vplyvov ako dážď, sneženie, vietor, nízku alebo vysokú teplotu, vysokú alebo nízku vodnú hladinu, hmlu atd.