
Obr. 1. Podľa vyhlášky 9/2009 Z.z. sa parkovacia miesta sa vyznačujú vodorovným dopravným značením V10a, V10b V10c. II. Diel - Význam dopravných značiek, Čl.12 - Státie a parkovisko: (1) K značkám č. V 10a až V 10c: Značky Parkovacie miesta s kolmým státím, (č. V 10a), Parkovacie miesta so šikmým státím (č. V 10b) a Parkovacie miesta s pozdĺžnym státím (č. V 10c) vyznačujú miesto, kde je dovolené zastavenie a státie a určený spôsob státia.
Je pravda, že § 6 vyhlášky 9/2009 Z.z.hovorí o tom, že za štandardnej situácie, má byť vodorovné značenie bielej farby, teda aj čiary vyznačujúce parkovacie boxy majú byť bielej farby a v prípade dočasného riešenia oranžovej farby:
Vyhláška 9/2009 Z.z. § 6 Vodorovné dopravné značky
(3) Na vodorovné trvalé dopravné značky a doplňujúce nápisy sa používa biela farba, na vodorovné dopravné značky vyznačujúce zákaz státia alebo zákaz zastavenia sa používa žltá farba, na vyznačenie zastávky vozidiel pravidelnej dopravy osôb sa používa žltá, prípadne biela farba a na vyznačenie cyklistických trás a ich priechodov sa používa zelená farba, prípadne biela farba. Tvar a farba symbolov, ktoré na povrchu cesty, parkoviska alebo na inej dopravnej ploche vyobrazujú zvislé dopravné značky, zodpovedá požiadavke na príslušné zvislé dopravné značky vyobrazené v prílohe č. 1 časti I bodoch 1až 6, prípadne sa symbol alebo významový symbol zvislej dopravnej značky vyhotoví v bielej farbe.
(4) Dočasná zmena úpravy cestnej premávky sa vyznačuje vodorovnými dopravnými značkami (č. V 1a až V 17) v oranžovej farbe v retroreflexnej úprave.
(5) Dočasná vodorovná dopravná značka je retroreflexná vodorovná dopravná značka oranžovej farby aplikovaná na účely prechodného vedenia dopravy pri dočasnej zmene organizácie miestnej úpravy cestnej premávky; je nadradená trvalej vodorovnej dopravnej značke.
Na prvý pohľad sa zdá, že pokuta bola uložená neoprávnene, ale je tu aj ďalší odsek toho istého paragrafu, ktorý hovorí o tom, že okrem bielej čiary akým spôsobom možno vyznačovať organizáciu parkovania.
Vyhláška 9/2009 Z.z. § 6 Vodorovné dopravné značky
(2) Vodorovná trvalá dopravná značka je značka zhotovená na povrchu cesty, parkoviska alebo na inej dopravnej ploche aplikovaním náterových látok, termoplastických materiálov, materiálov tvrdnúcich za studena, vopred pripravených materiálov, prípadne inými prostriedkami alebo iným dobre viditeľným a zrozumiteľným spôsobom.
Čiže, keď sám vodič si všimol zmenu farby dlažby, tak bolo značenie vykonané iným prostriedkom, dobre viditeľným a zrozumiteľným spôsobom.

Obr. 2. Ilustračná fotografia zobrazujúca sivú dlažbu s červenými pruhmi.
Zdroj: blogspot.com .
Vodič na ilustračnom obrázku síce zaparkoval svoje vozidlo v správnej orientácii, ale netrafil sa do vyznačeného boxu. Bohužiaľ sú vodiči, ktorí pri takomto značení nedokážu ani vyhodnotiť smer státia a postavia sa krížom cez tri boxy. To už vôbec nehovorím o prípadoch, ak je parkovisko bez čiar, ako v nasledujúcom obrázku.

Obr. 3. Vozidlá parkujú na jednej strane šikmo k okraju parkoviska a na druhej strane kolmo k okraju parkoviska, teda okrem jedného vozidla. Zdroj: blogspot.com .
Hoci organizácia státia na tomto parkovisku vyznačená nie je, tak podľa státia ostatných vozidiel vidno ako treba parkovať, aby voľné miesto bolo využité účelne. Čiže vodič prichádzajúci na takéto parkovisko si má pozrieť ako parkujú ostatné vozidlá a zaparkovať primeraním spôsobom. Určite nie ako vodič na obrázku. Dovolím si upozorniť, že účelné využitie miesta na parkovanie nie je len môj výmysel ale priamo vyplýva zo zákona 8/2009 Z.z.
Zákon 8/2009 Z.z. § 23 Zastavenie a státie
(2) Pri zastavení a státí je vodič povinný prednostne použiť parkovisko tak, aby neobmedzoval ostatných účastníkov cestnej premávky. Pri zastavení a státí vodič je povinný čo najlepšie využiť parkovacie miestoa nesmie znemožniť ostatným vodičom vyjdenie z parkovacieho miesta. Rovnako nesmie zastaviť a stáť na mieste, kde by znemožnil vjazd a výjazd vozidiel. Ak sú na parkovisku vyznačené parkovacie miesta, vodič smie stáť len na nich.
Záver:
Z uvedeného vyplýva, že organizácia parkovania môže byť vyznačené aj zmenou farby dlažby, alebo zmenou výšky dlažby, výsadbou zelene atd. a aj v prípade, že organizácia parkovania vyznačená nie je, aj vtedy je vodič povinný čo najlepšie využiť miesto na parkovanie.
Z praktického pohľadu je lepšie v tichosti pokutu zaplatiť a nabudúce parkovať ako sa má, než sa ocitnúť na stránke Parkujem ako Debil, kam posielajú fotografie rozhnevaní vodiči a z ktorej som použil, po začiernení evidenčných čísel vozidiel, dve fotografie pre ilustráciu.