Dobrý deň,
mal by som na Vás jednu otázku ohľadom parkovania v obytnej zóne. V zákone 315/1996 Z. z., § 60 ods. 3) sa okrem iného uvádza nasledovné: „V obytnej zóne a pešej zóne je státie vozidiel zakázané, ak dopravnou značkou nie je určené inak.“
Z toho teda predpokladám že v obytnej zóne je možné parkovať len na miestach označených príslušným zvislým, respektíve vodorovným dopravným značením.
V prílohe prikladám nákres sídliska, ktoré je označené značkami začiatok a koniec obytnej zóny (D58a, D58b), ako aj značkami parkovisko (D11a), parkovisko kolmé alebo šikmé státie (D11b) a parkovisko pozdĺžne státie (D11c). Vodorovné dopravné značenie je nakreslené len na kolmé státie (V10b) na parkoviskách pozdĺž ulíc A), B) a C).
Na obrázku sú znázornené zelené autá parkujúce správne, červené parkujúce nesprávne a žlté auto, ktoré podľa môjho názoru môže parkovať aj pozdĺžne na okraj cesty, keďže značenie D11a nevymedzuje spôsob státia.
Ale aj napriek tomu sa na ulici A) vyberajú pokuty od „žltých“ áut práve pre porušenie spomínaného zákona (315/1996 Z. z., § 60 ods. 3). Myslíte že je takýto postup správny, alebo tam žlté auto parkovať môže?
Ďakujem za Váš názor.
S pozdravom Peter.

Obr. 1. Obytná zóna a parkovanie
Najprv terminológia zo zákon a vykonávacej vyhlášky:
Zvislé značenie:
D11a - parkovisko,
D11b - parkovisko, kolmé alebo šikmé státie
D11c - parkovisko, pozdĺžne státie
Vodorovné značenie:
V10a - Státie, pozdĺž okraja cesty
V10b - Státie kolmo na okraj cesty
V10c - Státie, šikmo na okraj cesty
Vyhláška ďalej hovorí:
(14) K značkám č. D 11a až D 11g:
Značky Parkovisko (č. D 11a až D 11g) označujú miesto, kde je dovolené zastavenie a státie. Symboly v spodnej časti značiek č. D 11b až D 11g, ktoré môžu byť obrátené, vyjadrujú dovolené spôsoby státia na parkovisku. Tieto symboly môžu byť vyznačené aj na dodatkovej tabuľke pod značkami č. D 11a, č. D 12 a č. D 13. Poloha vozidla pri kolmom alebo pri šikmom státí musí zodpovedať polohe vyjadrenej symbolom uvedeným na značke alebo na dodatkovej tabuľke. Na miestach, kde je dovolené státie na chodníku, nesmie zastaviť ani stáť vozidlo s celkovou hmotnosťou prevyšujúcou 3 500 kg a zvláštne motorové vozidlo.
(1) K značkám č. V 10a až V 10c:
Značky Státie (č. V 10a až V 10c) vyznačujú miesto, kde je dovolené zastavenie a státie a určený spôsob státia.
Na základe toho čo píšete sa domnievam, že ide skôr o medziľudský problém, kde niekto nechce aby sa niekde parkovalo.
Z právneho hľadiska je situácia o niečo zložitejšia. V Obytnej zóne je zakázané stáť inde než kde je to vyhradené. Podľa vášho nákresu je vodorovným značením V10b vyznačených niekoľko miest na státie. Státie na týchto miestach nerobí problém, nakoľko stačí na vyznačenie aj vodorovné dopravné značenie a je to jednoznačne určené. Problémom zostáva státie na častí parkovísk, kde nie je vodorovné značenie a ktoré sú vyhradené len zvislým dopravným značením.
Parkovisko C, je bezproblémové vozidlá stoja pozdĺžne, tak ako je zobrazené na zvislej dopravnej značke D11c.
Parkovisko B, robí problém, lebo je použitá značka D11b, ktorá určuje kolmé státie, lenže vozidlá stoja pozdĺžne, za čo sa dá vyberať pokuta, ale nie poľa zákona (315/1996 Z. z., § 60 ods. 3) - státie v obytnej zóne, ale za porušenie ustanovenia vyhlášky 225/2004 Z.z. Čl. 4, Informatívne značky, značka D11b, preto, že vozidlá stoja inak než určuje zvisla dopravná značka. Čiže treba parkovať kolmo na okraj vozovky, Ak sa to nedá tak ide o zmätočné dopravné značenie a teda neplatné. Odporúčam obrátiť sa na správcu komunikácie aby dal dopravné značenie do súladu so skutočnosťou.
Parkovisko A, by malo byt bezproblémové, lebo zvisla dopravná značka povoľuje parkovať (stáť), pričom neurčuje spôsob státia vozidiel a necháva to na zváženie vodičom.