reklama

Stálosť reflexného oblečenia a reflexných prvkov

Používanie reflexných viest, reflexného oblečenia alebo reflexných prvkov na bežnom oblečení je u nás povinné. Je zavedené z titulu bezpečnosti, aby osoby na cestách boli dobre viditeľné aj za horších svetelných podmienok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Samotná povinnosť sa vzťahuje na určité činnosti v cestnej doprave. Pre vodičov sú určené reflexné vesty, pre hasičov, záchranárov reflexné oblečenie a pre chodcov reflexné prvky na oblečení.

Z hľadiska nákupu takéhoto oblečenia pozeráme sa naň, nie ako na splnenie si predpismi stanovenej povinnosti, ale ako na prostriedok na zviditeľnenie sa a tým na zvýšenie vlastnej bezpečnosti. V princípe je to pre nás tovar ako ktorýkoľvek iný, ale musí spĺňať požadované vlastnosti.

Pri bežnom nákupe dokážeme zistiť len to, čo na prvý pohľad je vidieť. Napríklad u reflexnej vesty kontrolujeme, či má všetky náležitosti ako je označenie podľa normy EN471, či má vesta podklad vyhovujúcej farby a či má dva pásy z retroreflexného materiálu po celom obvode, respektíve či ma aj zvislý pas z retroreflexného materiálu, tak aby bola vidieť aj počas predklonu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako sa bude takýto materiál správať po prvom, druhom alebo desiatom praní alebo či vôbec je možné takéto oblečenie prať alebo čistiť, je už ťažšie zistiť, hoci takéto údaje majú byť na štítku oblečenia alebo reflexných prvkoch.

Obrázok blogu


Obr. 1. Príklad označenia: označenie CE, piktogram podľa normy EN471 s číslami 2, 2. Veľmi dôležitá informácia je v spodnom riadku, ktorá definuje maximálny počet praní.

O tom ako sa bude správať takéto reflexné oblečenie za dažďa, alebo po viacročnom skladovaní v aute, či bude potom spĺňať požiadavky naň kladené je možné sa len domnievať. Nikde neexistuje register certifikovaného oblečenia, kde by boli výsledky skúšok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slovenská obchodná inšpekcia vykonáva náhodné kontroly u predajcov a kontrolujesplnenie tých parametrov, ktoré sú v obchodoch kontrolovateľné a o nedostatkoch informuje verejnosť, napríklad tu: 1, 2, 3, 4, 5. Chýbajú však informácie zo skúšok životnosti a praktické informácie od iných používateľov.

Riešiť by sa to dalo tak, že by bol verejný register reflexného oblečenia a reflexných prvkov, ktoré získali certifikát, kde by každý občan mal možnosť zistiť parametre toho konkrétneho výrobku a podľa týchto informácií sa zariadiť.

Niekedy je výhodnejšie kúpiť drahšiu reflexnú vestu, ktorú možno niekoľkokrát oprať ale niekedy je lepšie kúpiť viacej lacnejších jednorazových reflexných viest. Len by sa nemalo stať, že niekto operie reflexné oblečenie v domnienke, že sa prať môže, následkom čoho stratí toto oblečenie svoje reflexné vlastnosti, čo v konečnom dôsledku môže viesť k prehliadnutiu osoby, ktorá ho bude mať oblečené.

Jozef Drahovský

Jozef Drahovský

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 229
  •  | 
  • Páči sa:  898x

Venujem sa analýzam v doprave a vývoju v oblasti informačných technológií. Zoznam autorových rubrík:  DopravaRôzneZoznam článkov

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu