
Po krachu IRB, SKB, Dopravnej banky a Devin banky sa na Slovensku sprísnil bankový dohľad a vyzerá, že to prinieslo ovocie. Na Slovensku momentálne nie je finančná kríza, banky sú pomerne stabilne, navyše vláda aj opozícia v snahe predísť panike a vyberaniu peňazí z bank, ktorá nastala v niektorých štátoch, dohodli sa, že štát bude garantovať vklady obyvateľstva na 100%.
Až na to, že niektorí výrobcovia utlmujú výrobu lebo klesol dopyt v zahraničí, zdá sa, že je všetko v poriadku. Dopyt na Slovensku zatiaľ nepoklesol a banky na Slovenku sa podľa všetkého nepotrebujú zachraňovať a radikálne meniť úrokové sadzby smerom hore.
Lenže keď pozerám vyjadrenia niektorých finančných analytikov v TV, dozvedám sa, že hypotéky sa značne zdražia.
Problém je s tým slovíčkom "značne". Ak značne porastú náklady pri nových hypotékach, z titulu vyššieho ručenia, poplatkov atd. nič vážne sa neudeje, len ich bude uzatvorených menej, ale keď značne porastú úroky na existujúcich hypotékach, tak to môže vyvolať problém neschopnosti splácania.
Zrejme každý kto si bral hypotéku počítal s tým, že úroková sadzba môže ísť dole aj hore. Ak to bude hore v pásme zhruba 33% voči úrokovej sadzbe na začiatku hypotéky, tak by to mala väčšina zvládnuť, ale ak úroková sadzba od komerčných bánk voči klientom stupne o viac ako 50, na 100 alebo 200 percent, tak máme šancu spraviť krízu z hypoték aj u nás.