Platil som aj platím koncesionárske poplatky trvalým príkazom z účtu, ale aj tak mi prišla výzva od exekútora, že jeden mesiac pred viacerými rokmi som neuhradil a keď do niekoľko málo dni nezaplatím dlžnú čiastku plus náklady exekútora, tak bude na môj majetok uvalená exekúcia.
Našiel som výpisy z banky za predmetný rok a v nich bola každý mesiac od januára do decembra platba koncesionárskych poplatkov cez SIPO. Platba odišla aj ten mesiac, keď som údajne nezaplatil. Lenže exekútorská firma neuznávala výpisy z banky platiteľa, ale len z banky príjemcu.
Preto som podal reklamáciu na Slovensku Poštu, kam SIPO platba odchádzala. Odpoveď bola rázna. Nárok na reklamáciu u Slovenskej Pošty je len 6 mesiacov. Slovom len šesť mesiacov. Čo znamená, že som už nemal nárok na šetrenie toho, kde sa platba stratila keď odišla z môjho účtu a cez Slovenskú Poštu neprišla prijímateľovi koncesionárskych poplatkov.
Zostali len dve možnosti, znova zaplatiť alebo zaplatiť advokátovi a súdiť sa.
Keďže v tom čase, som mal za sebou nejaké súdne pojednávania ohľadom dopravy, tak som si veci okolo koncesionárskych poplatkov a exekúcií naštudoval a našiel chybu v podaní, ktorú zneužívala exekútorská firma. Navyše som celý prípad medializoval.
Nakoniec mi riaditeľ Slovenského rozhlasu napísal list z ospravedlnením a skončilo to mimosúdnou dohodou.
Realita koncesionárskych poplatkov:
Veci okolo koncesionársky poplatkov, vrátane ich histórie mám naštudované, preto v tejto pohnutej dobe, prinášam niekoľko zaujímavostí, ktoré je dobré vedieť.
Prv sa platil zvlášť koncesionársky poplatok za rozhlasový a zvlášť za televízny prijímač. Poplatok sa platil za každý televízor a za každé rádio, bez ohľadu na to či sa na ňom predmetné vysielanie pozeralo / počúvalo. Prihlasovanie k platbe koncesionárskych poplatkov bola občianska povinnosť, ale aj tak obchody mali povinnosť, pri predaji nahlásiť kupujúceho úradom.
Keď počet rádií v domácnosti začal stúpať, lebo počítače aj telefóny mali v sebe rádio a vymáhanie koncesionárskych poplatkov za každý telefón bolo neudržateľné, tak došlo k prvej významnej zmene. Za rádio na adrese sa platilo len raz, to neplatilo pre autorádio, alebo za rádiu na chate, za ktoré bolo treba platiť samostatne. Čiže jeden človek ak nemal dve adresy alebo auto, tak platil koncesionárske poplatky len raz.
Druhá významná zmena nastala zmenou viazania koncesionárskeho poplatku z vlastníctva prijímača na odber elektrickej energie. Súčasne bol koncesionársky poplatok za rozhlas a TV zlúčený do jedného s tým, že každá domácnosť bude platiť len raz.
Táto zmena vyzerala zmysluplno, lenže realita bola iná. Viacnásobné platenie bolo zadefinované dvomi spôsobmi. Prvým, že každý zamestnávateľ má povinnosti platiť koncesionárske poplatky podľa počtu zamestnancov. Druhým, že viacnásobný odber elektrickej energie bol v zákone úmyselne napísaný tak, aby si vymáhačské firmy mohli dobre zarobiť.
Napríklad ak ste kúpili byt a garáž prihlásili ste odberné miesta na jednu osobu a uviedli to aj na pošte v prihláške SIPO, aj tak došlo spravidla tesne pred tromi rokmi, k vymáhaniu viacnásobného koncesionárskeho poplatku za každé odberné miesto.
Nestačí mať všetky odberné miesta prihlásené na jednu osobu. V Prihláške SIPO úmyselne nie je uvedená možnosť zaškrtnutia viacnásobného odberu jednej domácnosti, ale je potrebné obrátiť sa na právnika, ktorý vám napíše osobitnú žiadosť do RTVS, na ktorú neexistuje vzor, aby RTVS uznala vaše viaceré odberné miesta za jedného platiteľa.
Je pravda, že neznalosť zákona neospravedlňuje, ale keď je zákon úmyselne napísaný ako pasca, tak ma to nahnevalo a napísal som ministrovi kultúry, pod ktorého zákon o koncesionárske poplatky patril.
Ponúkol som mu IT riešenie, ktoré automaticky spáruje viacnásobný odber tej istej domácnosti a návrh zmeny textu zákona tak, aby sa veci posudzovali ku dňu kedy udalosť nastala a nie až ku dnu kedy bola žiadosť podaná. Súčasne som navrhol aj zmeny reklamačných lehôt pre banky a pošty na takú istú lehotu aká je na premlčanie v ostatných prípadoch. Vtedajší minister kultúry sa neunúval ani odpovedať, nieto návrhy prijať.
Jediné čo sa v poslednej dobe zmenilo, je to, že RTVS na svojom webe umožnila nahlasovanie viacnásobného odberu jednej domácnosti elektronicky a odporúča neplatiť koncesionárske poplatky cez SIPO, ale priamo na účet RTVS.

Záver:
Teraz keď boli koncesionárske poplatky zrušené a príjem RTVS bol pretransformovaný zo zákona o koncesionárskych poplatkoch do zákona o štátnom rozpočte, pričom o oboch zákonoch hlasujú tí istí poslanci Národnej rady SR, tak sa ozývajú nespokojní priaznivci výpalníckych organizácií, že koncesionárske poplatky treba zachovať.
Tieto snahy jednoznačne poukazujú na to, že koncesionárske poplatky boli a sú a aj zostanú symbolom výpalníctva.