Nad SHMU sa zmráka

Slovenský hydrometeorologický ústav je jediný ústav, ktorého pracovné výsledky sú dennodenne pod drobnohľadom väčšiny obyvateľov Slovenska. Kvalita práce SHMU, vydávané výstrahy, informácie o aktuálnom počasí, predpovede počasia na rôzne obdobia, vrátane hydrologických predpovedí sa za posledné roky kvalitatívne zmenili k lepšiemu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (110)
Obrázok blogu

Verejnosti si zvykla chodiť priamo na web SHMU, ktorý platí zo svojích daní, kde sú aktuálne a podrobné informácie o stave počasia o stave hladín riek, vrátane výstrah a predpovedí. Navyše grafické prostredie webu je rozumne vymyslené a prístup z hlavného menu je prehľadný a bez reklám.

Toto všetko sa môže zmeniť a tieto informácie pre obyvateľstvo už nemusia byť dostupné.

V nadchádzajúcej 35. schôdzi NRSR je návrh zákona o hydrologickej službe a meteorologickej službe, ktorý zakazuje SHMU verejné bezplatné poskytovanie takýchto informácii. Citujem:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

§ 13 Rozsah a spôsob poskytovania hydrologických údajov, predpovedí a výstrah a meteorologických údajov, predpovedí a výstrah
(3) Hydrologické produkty a meteorologické produkty, hydrologické informácie a meteorologické informácie sa orgánom štátnej a verejnej správy, súdom a Národnej rade Slovenskej republiky pre výkon ich právomocí poskytujú bezodplatne. V ostatných prípadoch sa hydrologické produkty a meteorologické produkty a hydrologické informácie a meteorologické informácie poskytujú odplatne[1]

Celý materiál si môžete stiahnuť z webu NRSR.

Ktoré stránky SHMU verejnosť najviac oceňuje?

Aktuálne počasie - Slovensko
Predpoveď počasia pre Slovensko
Predpoveď pre slovenské mestá
Epsgram - do 2 dní
Meteogram - do 3 dní
Epsgram - do 8 dní
Meteogram - do 10 dní
Meteogram z podkladu Google Map - univerzálna stránka k meteogramom
Prízemné tlakové pole
Radarové informácie
Družicové informácie
Vodné toky- najmä v období keď hrozia povodne
Výstrahy

SkryťVypnúť reklamu

Záver:
Ako to dopadne v NRSR ťažko povedať, sú indície, že sa to robí v záujme bližšie nemenovaného súkromného biznisu, ktorému aktuálny stav nevyhovuje.

19.4.2009 Doplnené

Aby nebolo možné § 13 zneužiť, je potrebné a postačuje:

1, Zadefinovať a skonkretizovať čo sú to štandardné hydrologické predpovede a štandardné meteorologické predpovede, ktoré je SHMU povinný verejne poskytovať a spôsob ich poskytovania, vrátane právnej ochrany pred nedovoleným kopírovaním a publikovaním.

2, Ako sa označujú informácie, ktoré možno bez vyžiadania súhlasu a poplatkov ďalej verejne šíriť a reprodukovať, napríklad výstrahy a informácie o mimoriadnych situáciách.

Jozef Drahovský

Jozef Drahovský

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 247
  •  | 
  • Páči sa:  1 254x

Venujem sa analýzam v doprave a vývoju v oblasti informačných technológií. Zoznam autorových rubrík:  DopravaRôzneZoznam článkov

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

109 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

108 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,087 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu