
Zistil som, že lekári, ktorí pracujú sami na seba ako SZČO tak nehrozia výpoveďami a ani sami seba, voči sebe nezastupujú odbormi, aby sami sebe zvýšili plat. Taktiež lekári, ktorí sú zamestnaní v nemocniciach typu akciový spoločnosť, spoločnosť s ručeným obmedzením, alebo nezisková organizácia, tiež nehrozia výpoveďami a nežiadajú od štátu zvýšenie platu, lebo ich príjem záleží od toho ako sa darí zamestnávateľovi a o výške platu rozhoduje konateľ a nie vláda s ministerstvom zdravotníctva.
Kto hrozí štrajkom sú väčšinou lekári zamestnaní v „štátnych inštitúciách“ kde plat určuje ministerstvo a sú nákladovou kapitolou štátneho rozpočtu.
To, že zdravotníctvo na Slovensku je v zvláštnom a nie dobrom stave je všeobecne známe. Sú ambulancie kde čakáte aj viac ako 3 hodiny a niekedy sa nedočkáte, ale sú aj ambulancie s objednávaním pacientom takmer bez čakania. Sú polikliniky kde napríklad na sonografické vyšetrenie sa dostanete na druhy deň a sú polikliniky kde naň čakáte aj niekoľko mesiacov. O poradovníkoch na operácie radšej ani nepíšem.
Preto si za niektoré aj štandardné úkony radšej zaplatím, aj keď mi to zdravotná poisťovňa nepreplatí. Raz som za banálny úkon nezaplatil a vyčítam si to dodnes.
Záver:
Podľa mňa je potrebne zmeniť zdravotníctvo, ale nie tak, že sa zvýšia platy tým čo berú pacientov ako rukojemníkov, ale je potrebne začať vyplácať odškodné pacientom za čakanie u lekára, za čakanie na odborné vyšetrenie, za čakanie na operáciu, za neposkytnutie primeranej kvality zdravotnej starostlivosti.
Odškodnenie by mala vyplácať zdravotná poisťovňa, lebo ona vie či konkrétny dodávateľ zdravotnej starostlivosti je neschopný alebo len pre svojich poistencov neobjednala dostatočný počet výkonov.
To čo je primeraná zdravotná starostlivosť, by malo jednoznačne verejne deklarovať ministerstvo zdravotníctva a aj ono by malo určiť aj pokuty za nedodržanie parametrov zdravotnej starostlivosti a to pre dodávateľov zdravotnej starostlivosti a aj pre zdravotné poisťovne. Ak je dodávateľ zdravotnej starostlivosti neschopný (jedno či vedenie alebo lekári), tak treba s ním zrušiť zmluvu. Ak je zdravotná poisťovňa neschopná, treba jej odňať licenciu.
Čo sa týka „štátnych inštitúcií“ v zdravotníctve, tak ich treba osamostatniť, aby hospodárili samostatné a neboli naviazane na štátny rozpočet a plat neurčovala vláda, ale len ich vedenie na základe výsledkov vlastného hospodárenia v závislosti na kvalite poskytovaných služieb.
Doplnené 26.11.2011 16:30
Premiérka Radičová prezradila, ako chcú lekári získať peniaze na vyššie platy:
1, Zaviesť platby 20 až 40 Eur za každý prevoz sanitkou.
2, Znovu zaviesť výmenné lístky aby pacienti nemohli ísť priamo odbornému lekárovi.
3, Zrušiť licencie pre záchranné služby podpísané bývalým ministrom.
3, Zastaviť nákup zdravotníckej techniky, lebo nové prístroje netreba.
4, Nezvyšovať platy všetkým lekárom, ale len tým, ktorí podali výpovede.
Naozaj si nevymýšľam, to je originálnevideo.
Prehľadal som celý net, ale nikde som nenašiel oficiálnu stránku s požiadavkami lekárov a odborárov, ako navrhujú riešiť situáciu v zdravotníctve. Z tohto všetkého mi vychádza len to, že jediným cieľom je zvýšenie platov a nie reálne riešenie problémov zdravotníctva.
V médiách som našiel článok, že lekári chcú mať plat ako IT pracovníci. Môžem povedať, že IT pracovnici majú plat veľmi závislí od kvality práce a spokojnosti zákazníka. Neraz sa stane, že zákazník je nespokojný a softwarová firma nedostane ani cent. Čiže ak tento model by sa zaviedol lekárom a nemocniciam, že pacient po výkone lekára zhodnotí spokojnosť a či danému lekárov zaplatiť v plnej výške alebo len čiastočne, pripadne nič, tak súhlasím.