
Je málo voličov, ktorí osobne poznajú kandidátov strany, ktorú idú voliť. Väčšinou odovzdajú len hlas podľa sympatií k programu a cieľov strany. Pritom každý volič má právo dať aj preferenčné hlasy. Práve na základe možnosti dávania preferenčných hlasov vzniklo v susednej Českej republike hnutie, ktoré obrazne defenestrovalo niektorých inventárnych politikov z popredných miest kandidátok, tej ktorej strany.
Časť voličov zvolila Cimrmanovu metódu krúžkovania kandidátov na posledných miestach, čim sa dostali do popredia noví ľudia.
Nenavádzam vás, ktorú stranu treba voliť, ale keď nemáte svojich konkrétnych favoritov vami vysnívanej strany, tak premiešanie kandidátov takýmto postupom môže priniesť určitú a možno zaujímavú zmenu.
Ja tento postup tieto voľby nepoužijem, lebo kandidátov, ktorých budem krúžkovať poznám osobne a dôverujem im. Ale nie každý sa zaujíma o politiku, tak aby politikov poznal osobne alebo mal aspoň prehľad, čo doteraz robili a či je pravdepodobné aby v prípade zvolenia plnili predvolebné sľuby.
Záver:
Krúžkovanie kandidátov by bolo ešte zaujímavejšie, keby sa zrušila podmienka minimálneho počtu hlasov na to aby sa preferenčné hlasy akceptovali k zmene poradia kandidátky, pripadne aj aby sa zvýšil počet preferenčných hlasov, ktoré môže volič odovzdať, ale to je už úloha budúceho parlamentu alebo vnútrostraníckych pravidiel, aby voľby boli dynamickejšie.