
Osobne som za to, že volebné právo má mať každý, kto je povinný platiť dane. Vrátane dôchodcov a aj vrátanie nesvojprávnych. Každý nesvojprávny občan má svojho zákonného zástupcu, ktorý sa o neho stará, preto nevidím dôvod prečo by nemohol v jeho záujme aj voliť.
Toto sa týka nielen starých ľudí ale aj detí. Obe tieto skupiny sú povinné platiť dane, takže by im nemalo byť upierané právo voliť. Ak sú na samostatné rozhodovanie príliš mladí, alebo príliš starí, tak prostredníctvom rodičov alebo iných zákonných zástupcov.
Záver:
Nie začať diskriminovať dôchodcov za vysoký vek, ale prestať diskriminovať deti za nízky vek a obom skupinám umožniť obhajovať si svoje záujmy prostredníctvom svojich zástupcov. 07.05.2010 09:30
Musím povedať, že takto rozsiahlu diskusiu som nečakal.
Keď ju zhrniem, záver je nasledovný:
1, Keď štatisticky vyhodnotíme, ktorá veková skupina ako hlasuje, tak obmedzovaním veku či už zhora alebo zdola je možné v určitej miere ovplyvniť volebný výsledok. Preto obmedzovanie hlasového práva na základe veku je veľmi nebezpečné.
2, Objavili sa úvahy o tom, že testovať inteligenciu voličov. Ak je človek svojprávny nie je dôvod na testovanie inteligencie. Ak je nesvojprávny tak nemá volebné právo a momentálne ho nemá ani jeho zástupca.
3, Veľa diskutujúcich si mysli, že dôchodcovia sú ľahko ovplyvniteľní. Je pravdepodobné, že so zhoršujúcim sa zdravotným stavom, je jednoduchšie človeka ovplyvniť a oklamať. Lenže ovplyvniteľný sú všetci, záleží len od zvoleného spôsobu. Navyše ovplyvniteľnosť vekom nie je možne paušalizovať na všetkých.
4, Posun volebného práva smerom k mladšiemu veku sa nestretlo ani s výrazným zamietnutím a ani s výraznou podporu. Napríklad v susednom Rakúsku je volebný vek od 16 rokov. V princípe je možné dať volebné právo súčasne so vznikom trestnoprávnej zodpovednosti, keď človek zodpovedá za svoje konanie, tak za svoje konanie zodpovedá. U nás je historicky vo zvyku dávať zodpovednosť bez právomocí a odhadujem, že to bude tak ešte dosť dlho.
5, Objavila sa cela rada návrhov úpravy volebného systému, tak aby výsledok volieb zodpovedal osobným cieľom konkrétneho diskutujúceho.
Záver:
Je dobré, že volebný systém je taký ako je. Určite by bolo prospešné zriadiť voľby cez internet, čo by umožnilo lacnejšie a aj operatívnejšie voľby a referendá a tak umožniť vo väčšej miere priame riadenie štátu a samospráv, ale na to musí byť v prvom rade politická vôľa.