
Účastníci sa dozvedeli čo nového a zaujímavého sa udialo v astronómii a pridružných vedných odboroch za posledný rok a čo nás čaká v blízkej budúcnosti. Napríklad aj v piatok 13.04.2029.
Okrem objavov ma zaujala praktická poznámka, ktorá mi vysvetlila nevysvetliteľnúzáležitosť s pred niekoľkých rokov. Jiří Grygar hovoril o problémoch, ktoré spôsobujú prestupné sekundy pridávané do univerzálneho času UTC, nakoľko astronómovia často, v závislosti od pozorovaného objektu používajú nie univerzálny časUTC ale atómový časTAI, pričom tieto časy sa navzájom dnes líšia o 34 sekúnd.
K tomu všetkému chaos zvyšuje aj surový čas zGPS, ktorý je viazaný na TAI ale z 19 sekundovou korekciou v roku 1980. Musí byť naviazaný na TAI, lebo ľudom sa dá povedať máte sekundu k dobru a posledná minúta v danom roku má 61 sekúnd ale družice vo vesmíre na sekundu zastaviť nedokážete. Práve to bol problém, na ktorý som narazil, pri pokuse synchronizovať lokálnu počítačovú sieť na základe času z prijímača GPS. Zistil som, že čas z GPS sa líši o niekoľko sekúnd voči časovým značkám vysielaných na dlhých vlnách. Vtedy som to pokladal za chybu prijímača a problém vyriešil zavesením hodín na časový normál z internetu cez protokol NTP. Až dnes som pochopil, že prijímač bol v poriadku len bol nastavený tak, že ukazoval iný čas než UTC.
Teraz k tomu prečo píšem tento článok. Hoci som dostal mikrofón na položenie poslednej otázky, usporiadateľka zakončila diskusiu skôr než mi zapli mikrofón a mohol som otázku položiť. Preto po skončení akcie som položil otázku Jiřímu Grygarovi osobne.
Otázka Jiřímu Grygarovi:
Viem, že základný astronomické alebo fyzikálny výskum prináša peniaze nie po roku, dvoch piatich ale až o mnoho rokov neskôr a v prvom rade slúži na posunutie poznania, ktoré následne využívajú aj komerčné subjekty za účelom zisku, preto sa mi nezdá informácia, ktorú publikovali denníky na Slovensku, že vláda v susednej Českej republike, znižuje financovanie Akadémia vied a chce aby bola financovaná priamo komerčnými výstupmi zo základného výskumu a ako je to s odmietnutím ocenenia za mimoriadne vedecké výsledky.
Jiří Grygar odpovedal v nasledovnom význame:
Je to pravda, že som odmietol cenu od Rady pre výskum, vývoj a inovácie. Je to preto lebo táto rada na čele s jej predsedom (predseda vlády Ján Fischer) ignoruje základný výskum, ktorý priamo peniaze neprináša. Protestoval som na viacerých miestach voči rozhodnutiu rady obmedzovať financovanie Akadémie vied a základného výskumu ako takého.
Nesúhlasím s postupom a rozhodnutiami Rady pre výskum, vývoj a inovácie, preto som aj odmietol jej cenu.
Záver:
Pán Jiří Grygar dokázal nielen, že je nielen vynikajúci odborník na astrofyziku ale aj to, že je vynikajúci človek.