Pani prezidentka SR vetovala zákon o diaľničnej známke

Písmo: A- | A+

Väčšinou kritizujem prezidentov keď vetujú zákony o doprave a súvisiace zákony, ale tento krát mi Zuzana Čaputová prezidentka Slovenskej Republiky vetovaním zákona o diaľničnej známke, výrazne zlepšila náladu.

Už roky bojujem za to, aby sa lehoty na zasielanie pokút za priestupky v cestnej premávke z dvoch a v niektorých prípadoch troch rokov skrátili na maximálne dva mesiace. Preto ma potešilo, že v rámci Sulíkového kilečka sa podarilo v NR SR pred niekoľkými mesiacmi skrátiť túto lehotu na 60 dní.

Ak vám príde pokuta po dvoch rokoch, tak si už nepamätáte kto tím autom išiel a vodič si už nepamätá kde a o aký priestupok mohlo ísť. Čiže výchovný efekt takejto pokuty je nulový. Je to len výpalníctvo štátu voči jeho občanom.

Teraz bola snaha niektorých ľudí vrátiť dobu na zaslanie pokuty zo 60 dní naspäť na dva roky. Našťastie pani Prezidentka novelu zákona 488/2013 Z. z. o diaľničnej známke vetovala.

Podpísané a vrátené zákony
Podpísané a vrátené zákony (zdroj: www.prezident.sk)

Sú štáty kde kamery permanentne kontrolujú jazdu na červenú cez križovatky a priechody pre chodcov, alebo na diaľniciach kde kontrolujú nie ani tak rýchlosť, ale bezpečný odstup od predchádzajúceho vozidla. Samozrejme, že sa kontroluje aj zaplatenie poplatku za jazdu po diaľnici, alebo poplatku za jazdu v nízko emisných zónach a napríklad aj zaplatenie zákonného poistenia.

Ak elektronické systémy zistia priestupok, tak nasledujúci pracovný deň expedujú pokutu. Pritom výška pokuty býva odstupňovaná podľa nebezpečnosti konania.

Ak majiteľ vozidla dostane pokutu do týždňa, tak vie kto vozidlom jazdil a aj vodič si pamätá kde a ako priestupok spôsobil a adekvátne zmení svoje správanie, tak aby ďalšiu pokutu nedostal. Pritom pokuta nemusí byť vysoká a má veľmi veľký, opakujem VEĽMI VEĽKÝ výchovný efekt. Napríklad pri pokute za nezaplatenú diaľničnú známku si vodič skontroluje či ju zaplatil, respektíve či nespravil preklep v EČV pri jej zakúpení. Zaplatí pokutu raz a nemusí ju platiť za každý mesiac.

Dnes keď veľa majiteľov vozidiel má elektronické schránky cez slovensko.sk naozaj nie je dôvod posielať im pokuty papierovou cestou čo na Slovensku trvá aj viac ako dva roky. Preto terajšia lehota 60 dní na zaslanie pokuty je dostačujúca.

Záver:
Ak chceme byť moderným štátom musíme používať moderné technológie a mať nastavené aj moderné procesy riadenia a nie snažiť sa zmysluplné výdobytky zvrátiť do starej doby.

Skryť Zatvoriť reklamu