
Začiatkom tohto týždne sa konala v Bratislave najväčšia IT konferencia v oblasti sieťových technológií na Slovensku Cisco Expo 2008 . Práve na tejto konferencii dostali prvý krát jej účastníci RFID čipy do svojich menoviek, pričom vo všetkých miestnostiach a na chodbách boli inštalované prijímacie antény.
Každý účastník vedel, že nosí vo svojej menovke RFID čip a mohol využívať služby s nim spojené. Keď sa postavil do niektorého kontrolného bodu pred veľkoplošné obrazovky, tak videl kto je, kde sú kolegovia z rovnakej firmy a ďalšie informácie ohľadne programu IT konferencie, ako napríklad počet účastníkov v prednáškových miestnostiach ešte pred vstupom do nich.
RFID čip je zvyčajne veľký akomalá špendlíková hlavička a poskytuje rádio frekvenčnú identifikáciu. V princípe ide o pokračovanie dobre známeho čiarkového kódu, kde snímače pracujú v optickej oblasti, pričom čiarkový kód spravidla poskytuje informácie o čísle krajiny, o čísle výrobcu a čísle tovaru. U RFID ide o rádiové a nie optické snímanie a k doterajším identifikačným číslam sa ešte dopĺňa aj konkrétne poradové číslo výrobku. Samozrejme mať ľudí označených ako poradové číslo výrobku je nie najpríjemnejšie, ale v podstate rodné číslo alebo číslo občianskeho preukazu je to isté.
V prípade konferencie Cisco Expo 2008 boli tieto čipy umiestnene ako časť samolepiacej nálepky na menovke účastníka konferencie. Existujú aj špeciálne RFID čipy, ktoré je možné umiestniť aj pod kožu nielen zvierat ale aj ľudí, tak ako ho majú implantovaní napríklad americký požiarnici, pre prípad tragických udalosti spojené s výkonom povolania, foto v perexe.
RFID čip je zvyčajne napájaný excitérom - elektromagnetickým žiarením ktoré vydáva anténa prijímača, ale existujú RFID čipy, presnejšie RFID transpondéry, ktoré majú batériu a väčšiu anténu, napríklad montujú sa do evidenčných značiek automobilov vo viacerých krajinách. Čítacia vzdialenosť medzi anténou a čipom závisí od veľkosti antény na oboch stranách. U čipoch pod kožou, ktorých anténa je minimálna, je to len niekoľko centimetrov, pripadne desiatok centimetrov. U čipov v cenovkách, menovkách, preukazoch, ktoré majú okolo seba natočenú anténu vo forme jemného drôtu vytlačeného na papiere alebo plaste, je čítacia vzdialenosť niekoľko metrov. U čipov, ktoré majú napájaciu batériu aj čítacia vzdialenosť aj cez 100 metrov a funguje aj pri rýchlostiach cez 130 km/hod.

Ak poslanci chcú isť príkladom a chcú dostavať plat za skutočne odvedenú prácu, prípadne aspoň odsedený pracovný čas v NRSR, tak majú takúto možnosť s využitím RFID technológie. Na sekundu presne budú mať vyčíslené na akom zasadnutí NRSR boli a akú dobu chýbali počas rokovania, hlasovania atd. podľa toho sa im môže automaticky vypočítavať plat.
Ono má to aj nevýhodu, keď od straníckeho vedenia dostanú príkaz robiť obštrukcie a nezúčastniť sa rokovania alebo hlasovania NRSR, nebudú mať za dobu obštrukcie ani plat.
Nové technológie v sieťovej oblasti, ktorým sa profesionálne venujem zahŕňajú aj RFID technológiu a v prípade záujmu nie je problém vybaviť nimi aj NRSR. Nemusí sa poslancom vpichovať hneď čip pod kožu ale, stačí ho pridať k už existujúcim preukazom. Pri vchode do rokovacej miestnosti ich môže automat (robot, veľkoplošná obrazovka) zdvorile pozdraviť celým menom a pripomenúť ľubovoľné informácie, napríklad aké hlasovanie ich čaká. Následkom čoho poslancov ani nenapadne vziať zo sebou aj kolegov preukaz s čipom.
RFID technológia má široké uplatnenie nielen pri identifikácii výrobkov, vozidiel, vratných obalov, zvierat a ľudí, ale má aj výraznú pridanú hodnotu v službách využívajúcich základnú identifikáciu pre ďalšie spracovanie, ktorá iste poteší nejedného poslanca ...
a ich veľkého brata.