reklama

Voľby na primátora Bratislavy citeľne ovplyvňuje aj dopravné značenie

Mnohí ľudia ignorujú detaily, lebo si myslia, že sú nepodstatné. Lenže úspech a neúspech záleží práve na detailoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Bratislava ako hlavné mesto zaviedla parkovaciu politiku. Samotná parkovacia politika vychádza zo všeobecného záväzného nariadenia hlavného mesta SR Bratislavy, 8/2019, 12/2020, 10/2021. Dané VZN je pokrokové a umožňuje vybudovať systém parkovania v Bratislave k všeobecnej spokojnosti.

V tomto duchu začalo aj verejné obstarávanie dodávateľa informačného systému. Ostatné si robí mesto samo. Nebyť nedomyslených zákonov o verejnom obstarávaní, ktoré umožňujú priam nekonečné podávanie námietok, tak by bol parkovací systém v Bratislave dávno funkčný na ploche celého mesta.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento problém sa podarilo mestu obísť a začalo parkovaciu politiku síce s oneskorením, ale postupne zavádzať. Do toho sa zamiešali tri nešťastné okolnosti.

 

Prvou nešťastnou okolnosťou je pôsobenie niektorých ľudí na magistráte.
Presnejšie tých, ktorí sa verejne prezentujú tým, že robia všetko v neprospech vodičov osobných áut, aby ich čo najviac obmedzili.  Naposledy som si takýto prejav vypočul pred zahájením cyklojazdy po bratislavských mostoch.

Obr. 1. Prejav o realizovaných veciach a zámeroch v doprave. 24.09.2022 Tyršovo nábrežie v Bratislave.
Obr. 1. Prejav o realizovaných veciach a zámeroch v doprave. 24.09.2022 Tyršovo nábrežie v Bratislave. (zdroj: Foto Jozef Drahovský)

Prítomní pozitívne hodnotili to, čo bolo spravené v prospech všetkých a negatívne to, čo bolo cielene a bezdôvodne zamerané proti niekomu a ešte sa tým chválilo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nedomyslené dopravné značenie na Devínskej ceste, ktoré malo zvýšiť bezpečnosť cyklistov a robí presný opak, radšej komentovať nebudem. Ale aj to vplýva na rozhodovanie voličov, ktorí sú vodičmi.

 

Druhou nešťastnou okolnosťou je, že niektoré mestské časti úmyselne blokujú celomestskú parkovaciu politiku.
Parkovacia politika v Bratislave je vymyslená tak, že všetci môžu parkovať. Domáci - rezidenti si platia paušálnu ročnú kartu a ostatní platia hodinovú sadzbu. Práve výška hodinovej sadzby motivuje návštevníkov neparkovať tam, kde je veľký záujem o parkovanie.

Okrem toho, každý rezident má mať denne dve hodiny v minútach na krátkodobé zastavenie na iných miestach po Bratislave, čo sa využíva najmä na rozvoz detí do škôlok, škôl, na krúžky a podobne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Lenže napríklad vedenie Starého Mesta je proti takejto možnosti. Presnejšie je proti tomu, aby rezidenti iných mestských častí mohli využívať krátkodobé zastavenie v Starom Meste, ale recipročnej služby pre rezidentov Starého Mesta v iných mestských častiach sa dožadujú.

Navyše niektoré ulice si mestská časť a nielen Starého Mesta určila len pre domácich rezidentov. Tam nesmie parkovať nikto iný ani keď si zaplatí hoci 5 euro na hodinu. Keď som tento spôsob kritizoval a vysvetľoval, že ak takto začnú uvažovať všetky mestá, potom každý bude môcť parkovať len pri svojom dome a nebude môcť ísť na návštevu do inej mestskej časti alebo iného mesta. Vtedy som dostal odpoveď „keby to skúsili, tak ich pozabíjam“, preto som debatu ukončil, lebo s takto agresívnymi ľuďmi sa nedá vychádzať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Tretou nešťastnou okolnosťou je nová vyhláška o dopravnom značení z Ministerstva Vnútra.
Táto vyhláška okrem odstránenia chýb z minulosti, vyrobila nové chyby. Napríklad pri vyhradených parkovacích miestach zakázala uvádzať, pre koho sú parkovacie miesta vyhradené a tak nielen zablokovala verejnú kontrolu, ale aj orientovanie sa parkujúcich.

Oveľa horšie pre parkovaciu politiku je to, že vo vykonávacích predpisoch určila aby na dodatkových tabuľkách spoplatneného parkovania nebola identifikácia parkovacieho miesta a podrobnosti akými je cena a spôsob úhrady za parkovanie a to ani formou URL odkazu na adresu s jedinečnou identifikáciou, cenou za parkovania a postupom.

Teraz musia vodiči po okolí hľadať informácie na reklamných tabulách, na ktorých je napísaná cena a spôsob úhrady za parkovanie. Vodiči tak aj konajú a za parkovanie platia, lenže niektorým napriek tomu, že zaplatili, prišla pokuta 78 euro.

Vysvetlenie je jednoduché. Napríklad zaparkovali na Šancovej ulici, kde na rohu Šancovej a Björnsonovej ulice je možné za parkovanie zaplatiť aj v tamojšej malej predajni potravín, alebo zaplatili cez ľubovoľnú aplikáciu spolupracujúcu s PAAS.

Lenže nevedeli o jednom detaile, ktorý po právnej stránke definuje, že parkovať po zaplatení možno len na Björnsonovej ulici a nie na Šancovej ulici. Šancova ulica  je určená len pre vyvolených.

Obr. 2. Zo stránky PAAS vyplýva, že ak ste návštevník, v zóne PAAS môžete zaparkovať po úhrade parkovného.
Obr. 2. Zo stránky PAAS vyplýva, že ak ste návštevník, v zóne PAAS môžete zaparkovať po úhrade parkovného. (zdroj: https://paas.sk/)

Zo stránky PAAS vyplýva, že ak ste návštevník, v zóne PAAS môžete zaparkovať po úhrade parkovného. Pritom to nie je pravda, lebo v zóne sú miesta a nie riadne označené,  kde môžu parkovať len vyvolení.

Pritom by stačilo tak málo, aby dopravné značenie bolo zmysluplné a na dodatkovej tabuľke k značke parkovisko bol jednoznačný odkaz s identifikáciou daného miesta s URL odkazom na predpis stanovujúci podmienky parkovania na konkrétnej ulici, alebo dodržať tvrdenie o vyznačených zónach, aby mohol parkovať každý.

 

Všímate si detaily?
Vodiči, ktorí zaplatili za parkovanie a ešte dostali pokutu, sú nahnevaní. K tomu sa prirátajú vodiči, ktorí doteraz parkovať mohli a nedomysleným dopravným značením zo dňa na deň, parkovať už nemôžu a to ani keby si chceli za parkovanie zaplatiť.

Tento hnev vycítil starosta Nového Mesta a využil ho v politickom ťažení v nadchádzajúcich voľbách priamo proti súčasnému primátorovi.

Pritom donedávna parkovanie v Novom Meste bolo tiež nedomyslené. Návštevy tam mohli parkovať za úhradu ale len do 18-tej  hodiny. Potom sa tam nesmeli zdržiavať, ani keď si chceli  za parkovanie zaplatiť. Aj kuriéri a rozvozy potravín a služieb museli tam parkovať na čierno. Práve preto som zvažoval podať trestné oznámenie za sprivatizovanie verejných ciest pre vyvolených.

Dovolím si ešte poznámku, k proklamovanej požiadavke, starostu z Nového Mesta, aby sa v Bratislave dalo platiť za parkovanie len prostredníctvom SMS a jedinou aplikáciou.

Táto požiadavka nie je zmysluplná a znamená, že 25 až 50 percent z tržieb za parkovanie by išlo SMS telekomunikačnému operátorovi. Mať dovolenú len jedinú aplikáciu znamená prihodenie zákazky niekomu vyvolenému. Oveľa rozumnejšie je, keď parkovací systém poskytuje API a hocijaká organizácia, ktorá ponúka platby za parkovanie po rôznych mestách v Európe, tak si môže do svojej mapy zahrnúť službu platby za parkovanie v Bratislave, tak ako je tomu teraz.

 

Záver:
Porekadlo hovorí, že diabol sa ukrýva v detailoch. Áno je to tak a platí to aj pri dopravnom značení a aj pri voľbách.

Preto neverte pekným globálnym rečiam o novom systéme parkovania s jedinou aplikáciou, ktorého parametre a detaily sú neznáme.

Z hľadiska parkovacej politiky, ale aj viacerých iných zmien, odporúčam voliť kontinuitu, čiže terajšieho primátora s tým, že detaily, ktoré nie sú dotiahnuté v prospech všetkých, treba pomenovať a požadovať opraviť.

Práve od nastavenia detailov, závisí či budete s parkovaním, ale aj inými vecami spokojný alebo nie.

Jozef Drahovský

Jozef Drahovský

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 229
  •  | 
  • Páči sa:  907x

Venujem sa analýzam v doprave a vývoju v oblasti informačných technológií. Zoznam autorových rubrík:  DopravaRôzneZoznam článkov

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu