Rozdiel medzi ekoaktivistom a ekoteroristom - analýza

Rozdiely sú konkrétne a závažné, ale veľa mladých ľudí ich nepozná.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Analyzoval som samotné označenie, rozdiely v ich cieľoch a činnostiach, rozdiely  v dopade na spoločnosť a aj to, ako sa má jednotlivec a spoločnosť voči nim správať. Samozrejme s prihliadnutím najmä na dopravu.

Predpona eko.   
Označenie eko je skratka, ktorá spravidla znamená ekológiu i keď môže znamenať aj ekonómiu, ako súčasť politického zriadenia alebo života komunity.  V princípe samotná predpona „eko“ má viac mediálny význam než právny alebo technický význam. Označenie eko sa často používa najmä preto, že ekologické aj ekonomické témy sú v dnešnej spoločnosti „in“.  Rozdiel medzi ekoaktivistom a ekoteroristom je rovnaký, ako medzi aktivistom a teroristom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jednotné alebo množné číslo.
Oboje je správna odpoveď. Čiže aktivista aj aktivisti a terorista aj teroristi. Sú jednotlivci, ktorí konajú výlučne samostatne z vnútorného presvedčenia, ku ktorému dospeli sami od seba, ale častejšie sa organizujú do väčších skupín a to s cieľom zvýšenia efektívnosti svojho konania. Mnohé skupiny nemajú pevnú organizačnú štruktúru, hoci vždy na začiatku bol nejaký líder, ktorý dal jednotlivcov dokopy fyzicky alebo v dnešnej dobe aspoň elektronicky. Postupom času sa mohli lídri a členovia skupiny meniť, vrátane zmeny cieľov a aktivít skupiny. Niektoré skupiny sú utajené, niektoré len neverejné, niektoré verejné a niektoré sa aj oficiálne zaregistrovali, ako napríklad občianske združenia.

SkryťVypnúť reklamu

Vzorové konanie.
Existuje aj vzorové konania, kedy líder či už sám alebo v malej skupine navrhuje, presadzuje alebo vzorovo koná a vďaka médiám a internetu, exportuje tieto myšlienky, ktoré si osvoja iní bez akéhokoľvek stretnutia alebo vzájomnej komunikácie.

Prvé stretnutie s termínom aktivista. Okolo roku 1975 predpona eko ešte nebola známa. Do základnej školy prišli ľudia, ktorí sa označovali za aktivistov a prehovárali nás, aby sme im pomohli v sobotu sadiť stromčeky pri škole, ktoré nachystalo mesto. Nakoniec nás presvedčili a bola z toho pekná akcia a dobrý pocit. Zakaždým, keď sme išli okolo nami zasadených stromčekov a videli ako rastú, tak sme si na ten dobrý pocit spomenuli.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé stretnutie s termínom  ekoterorista. Bolo to pred rokom 2000. Vtedajšia televízia zverejnila v správach reportáž o jednom občanovi, ktorého označila termínom ekoterorista a to z dôvodu, že sa vyhrážal vyliatím 200 litrového sudu motorového oleja do lomu Amerika, neďaleko Prahy, pokiaľ nebudú splnené jeho podmienky. Lom Amerika, predstavuje jedinečnú prírodnú scenériu vápencových skál a krištáľovo čistej vody. Danému občanovi vadilo to, že sa tam chodia opaľovať a kúpať aj ľudia bez plaviek. Oháňal sa ochranou prírody, ale v skutočnosti ju mal v úmysle nie chrániť, ale ničiť.

Kto je aktivista, respektíve ekoaktivista ?
Týmto termínom je možné označiť organizovanú skupinu alebo aj samostatného človeka, ktorý voči štandardu robí niečo navyše. Je nejakým spôsobom aktívny.  Poznám veľa takýchto ľudí, majú rôzne záujmy, robia rôzne aktivity, niektorí samostatne, niektorí organizovane. Podľa typu konania, je ich možné zaradiť do niektorej z nasledovných skupín.

SkryťVypnúť reklamu

Aktivista s cieľom pre dobro všetkých.
Je to skupina alebo jednotlivec, ktorý koná v prospech všetkých.  Sú to ľudia, ktorých baví robiť všeobecne prospešné činnosti, napríklad upratovanie v prírode a to nielen znášanie odpadkov po iných, čistenie studničiek, kŕmenie zvery, rekonštrukcia pamiatok, dobrovoľníctvo, starostlivosť o starých ľudí, vzdelávanie a iné najrôznejšie aktivity, až po vedecké činnosti ako napríklad vývoj syntetického benzínu namiesto fosílnych palív.

Aktivista s cieľom pre dobro svojej komunity.
Je to spravidla člen komunity a jeho konanie je smerované do vnútra komunity.  Aktivity smerom von sú verejnosti známe len vtedy, keď požadujú niečo zmeniť vo fungovaní štátu alebo obce vo vzťahu k ich komunite, alebo propagujú svojej konanie pre získanie nových členov. Ostatných ľudí sa ich aktivita priamo nedotýka, lebo je zameraná v prospech komunity, bez negatívneho dopadu na ostatných.  Takto fungujú napríklad športové a umelecké kluby a podobne.

Aktivista s cieľom proti niečomu alebo niekomu.
Ide o jednotlivcov alebo skupinu, ktorej spoločným znakom je boj proti niečomu alebo niekomu. Síce súčasne konajú aj pre dobro svoje alebo dobro svojej komunity, ale ich konanie sa jednoznačne priamo alebo nepriamo dotýka iných.

Využívajú média pre šírenie svojich požiadaviek, v ktorých žiadajú najmä niečo zakázať, zablokovať alebo znemožniť používať a podobne, respektíve chcú z verejných zdrojov získať pre seba čo najviac a to aj na úkor ostatných.

Sú známi napríklad zo zákazu nedeľného predaja alebo zákazu používania fosílnych palív, zákazu využívania jadrovej energie, prípadne zo snahy zakázať ľudom vlastniť automobily alebo obmedziť ich používanie.

Bývajú aj aktivity čisto ekonomické, kedy sa snažia neúmerne predlžovať exkluzivitu patentov a iných vzorov duševného vlastníctva, ktorá zakazuje ostatným, používanie vynálezov, liečiv a iných výdobytkov vývoja, čo po najdlhšiu dobu.

Spoločný znak všetkých troch skupín aktivistov.
Základným a veľmi dôležitým znakom je dodržiavanie zákonov. Využívajú petičné právo, pripomienkujú zákony, dávajú vlastné návrhy zmien zákonov legálnym postupom.

Ak organizujú napríklad protest, demonštráciu alebo blokovanie cestnej, železničnej alebo inej premávky, tak si včas vyžiadajú súhlas od úradov.  Neničia majetok, prírodu a neútočia na ľudí a zvieratá, ale akciu organizujú v súčinnosti s políciou, ktorá odkloní premávku, tak aby všetci o výlukách vedeli, aby nikto nebol ohrozený, nikto  nebol zranený, prípadne nezomrel pri prevoze do nemocnie v protestom zablokovanej sanitke a podobne.

Kto je terorista, respektíve ekoterorista ?
Týmto termínom je možné označiť organizovanú skupinu alebo samostatného človeka, ktorý ignoruje zákony a ktorého aktivita smeruje alebo už aj reálne koná proti iným ľudom, zvieratám, prírode alebo infraštruktúre krajiny. Pritom útok môže byť aktívny alebo aj pasívny a to formou fyzickej alebo technickej blokácie.

Verejnosti sú najčastejšie známe prípady blokovania cestnej infraštruktúry alebo veľkých športových a spoločenských akcií ako spôsobu zasiahnutia čo najväčšieho počtu ľudí a doteraz relatívne nízkych trestov za takéto konanie.

Známe sú aj prípady vystrieľania inak zmýšľajúcich ľudí v škole, u zamestnávateľa alebo náhodne na ulici i keď v tomto prípade útočník o treste neuvažuje, lebo je pripravený za svoje presvedčenie zomrieť alebo prijať doživotný trest.

Členmi týchto skupín sú najmä ľahko ovplyvniteľní ľudia. Niektorých je možné získať už len na základe série premyslených hoaxov na internete. Následne sú títo ľudia ochotní  pre svojich lídrov spraviť čokoľvek.

Blokovanie dopravy a reakcie kompetentných.
Videí ako ekoteroristi alebo teroristi blokujú dopravu v rôznych štátov sveta je veľa. Na týchto videách je zaujímavé to, ako konajú ekoteroristi, ako reagujú dotknutí ľudia, ako reaguje polícia a ako následne reagujú politici.

V prvých videách boli hrdinovia ekoteroristi, najmä ak sa prilepili k povrchu vozovky a polícia musela poškodiť vozovku, aby opatrne im uvoľnila ruku. Tieto videá sa stali vzorom pre konanie ďalších ekoteroristov. Napríklad v susednej Českej republike niektorí poslanci hovorili o ekoteroristoch ako o partneroch na rokovanie.

Potom prišlo video z USA, ktoré majú s terorizmom zrejme najväčšie skúsenosti. Bolo iné ako prvé videá z EÚ. V ňom sú hrdinovia policajti, ktorí prerazili bariéru, ktorou ekoteroristi blokovali dopravu a následne organizátorom nasadil putá.

Teraz z Nemecka aj ďalších krajín začínajú prichádzať videá, kde sú hrdinami policajti a v niektorých prípadoch náhodní vodiči a okoloidúci, ktorí násilím odťahujú ekoteroristov mimo vozovku skôr než sa stihnú prilepiť.

Médiá a verejná mienka.
Zo začiatku média písali o uvedomelých klimatických aktivistoch, neskôr len o klimatických aktivistoch. Postupne, čím ďalej viac, ich označujú ako ekoteroristov a teroristov. Taktiež sa otáča verejná mienka. Podpora násilných činov nech sú v mene hocijakého cieľa, klesá a verejnosť si začína vážiť dodržiavanie zákonov.

Slovensko a svet.
Aj na Slovensku máme enviromentálnych a klimatických aktivistov a majú podporu verejnosti, lebo sú to ekoaktivisti dodržujúci zákony a nie ekoteroristi, ktorí zákony nerešpektujú. Ak by začali blokovať dopravu, hrozí im strata podpory verejnosti tak, ako sa to deje v iných krajinách.

Odľahčenie možno povedať, že dôvod prečo sa na Slovensku zatiaľ nikto k vozovke neprilepil, trefne vysvetľuje  Emefka.sk

Obr. 1. Vysvetlenie i keď použili nesprávny termín.
Obr. 1. Vysvetlenie i keď použili nesprávny termín. (zdroj: Emefka.sk)

Právny podhľad.
Ak s konaním konkrétnych aktivistov a ekoaktivistov sympatizujete,  je ich možné riešiť podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, a podľa  § 50 im poskytnúť podiel zo zaplatenej dane 2% alebo dar, o ktorý budete mať znížený svoj daňový základ. https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2003/595/20230801

Ak s konaním teroristov a ekoteroristov sympatizujte alebo sa hodláte k ním pridať, tak vedzte, že majú byť riešení zákonom  č. 300/2005 Z. z. trestný zákon,  § 297 Založenie, zosnovanie a podporovanie teroristickej skupiny. Kto založí alebo zosnuje teroristickú skupinu, je jej členom, je pre ňu činný alebo ju podporuje, potrestá sa odňatím slobody na desať rokov až pätnásť rokov. (§ 140a Trestné činy extrémizmu a § 140b Trestné činy terorizmu) https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2005/300/20231020

Záver:
Najmä pre novinárov a redaktorov odporúčam rozlišovať medzi termínom ekoaktivista a termínom ekoterorista, na základe toho ako daný človek koná.

Pre ostatných odporúčam používať kritické myslenie, nenechať sa ovplyvniť hoaxmi a nenávisťou. Odporúčam študovať a dodržiavať zákony a ak máte lepšie riešenie než to, ktoré definujú súčasné zákony, tak použite legálny postup na ich zmenu a nie násilie.

Jozef Drahovský

Jozef Drahovský

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 244
  •  | 
  • Páči sa:  1 221x

Venujem sa analýzam v doprave a vývoju v oblasti informačných technológií. Zoznam autorových rubrík:  DopravaRôzneZoznam článkov

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

108 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu