
Teraz sa vyťahujú na svetlo sveta prípady exekúcií za dlhy s pred viac ako 10 rokov, dokonca aj za mŕtvych.
Napríklad nielen zdravotná poisťovňa je schopná prvý krát po 12 rokoch žiadať zaplatenie nedoplatku na preddavkoch a vyhrážaním sa ak do 5 dní nezaplatí, bude vedená voči dlžníkovi exekúcia.
Nie sú to len štátne inštitúcie, ktoré sa takto spávajú, sú to aj súkromné organizácie, ktoré majú podnikanie založené na využívaní nedomyslenosti zákonov. V tichosti čakajú s odkúpenou alebo aj fiktívnou pohľadávkou do predposledného dňa možnosti premlčania, aby sa penále nabalilo na maximum a aby druhá strana už nemala možnosť vyvrátiť oprávnenosť pohľadávky a žiadajú o exekúciu.
Občania nemajú šancu sa ubrániť, lebo nemajú ako dokázať, že pohľadávka bola zaplatená. Keď bola platba vykonaná bankovou inštitúciou, tak možnosť podať reklamáciu je len jeden rok a v prípade slovenskej pošty len 6 mesiacov. Z titulu rozdielnych lehôt na preukázanie platieb nemôže dokázať zaplatenie.
Sú známe aj extrémne prípady, že sa vykoná exekúcia na majetok pozostalých prostredníctvom neohlásenej exekúcie bez toho aby sa obnovilo dedičské konanie.
Je to nehoráznosť. Veriteľ môže vymáhať dlh, často krát vymyslený a nepreukázateľný s pred troch, desiatich a v niektorých prípadoch aj väčšieho počtu rokov, nabalený na úroky, penále a exekučné trovy a pritom druhá strana o ňom netuší.
Napríklad u zdravotnej a sociálnej poisťovne je to dôsledok obrovského chaosu v ich informačných systémoch a belevonencie zákonodarcov a vlád, ktorí umožnili nielen tento stav ale aj nepremlčateľnosť ich nárokov.
Záver:
Podľa mňa je potrebné prijať zákon kde bude uvedená jednotná maximálna premlčacia lehota a na túto lehotu predĺžiť je lehoty na reklamáciu bankových prevodov, taktiež na túto lehotu predĺžiť povinnú archiváciu dokladov.
Ďalej je potrebné zamedziť podvodom s fiktívnymi a zatajovanými dlhmi tak, že veriteľ bude povinný druhej strane, každý kalendárny rok doručiť informáciu o výške a štruktúre dlhu. Ak druhá strana nie je zastihnuteľná, tak túto informáciu musí vyvesiť na internete, na stránke ktorú určí ministerstvo spravodlivosti. Ak tak neurobí, vzdáva sa nároku na splatenie dlhu a jeho príslušenstva.