
Neviem prečo je tomu tak, ale keď čítam text po sebe, často nepostrehnem pravopisné chyby, podvedome dávam väčší dôraz na informačnú hodnotu, ako na pravopis. Ale viem, že sú aj ľudia s opačnými schopnosťami. Ak im pošlete SMS s textom „Horý vám auto“ tak odpíšu, že horí sa píše s mäkkým „i“, lebo je to sloveso a rozplývajú sa nad tým, ako niekto môže napísať takúto hrubku. Informačnú hodnotu pochopia až vtedy, keď prídu k svojmu požiarom zničenému vozidlu.
Mal som snahu spraviť si vlastný pravopisný korektor s cieľom zminimalizovať počet chýb v článkoch. Pri štúdiu pravidiel slovenského pravopisu som prišiel na veľmi zaujímavé nezrovnalosti a možno práve tie spôsobujú problémy študentom. Dávnejšie som to konzultoval aj s Jazykovou poradňou JÚĽŠ SAV, ale neposunul som sa dopredu. Je to tak,že niektoré časti definície slovenského pravopisu máme podľa mňa nedomyslené.
Pre názornosť uvediem príklad:
1, Aké I/Y sa píše po písmene „C“ v slovnom základe. Odpoveď podľa pravidiel je jednoduchá. „C“ je mäkká spoluhláska a po nej sa píše okrem zoznamu výnimiek vždy mäkké „I“. Čiže v programe stačí mať zadefinovaný krátky zoznam slov, kde sa po C píše ypsilon (napríklad: bicykel) a logiku programu máte vyriešenú. Ten istý logický postup s ypsilonom platí aj pre zoznamy vybraných slov.
2, Aké I/Y sa píše po písmene „T“ v slovnom základe. Odpoveď je podľa pravidiel tiež jednoduchá. „T“ je obojaká spoluhláska a keď má mäkký tvar, tak sa po nej píše mäkké „I“. Keď má tvrdý tvar, tak sa po nej píše ypsilon. Zatiaľ je to logické, ale podľa čoho zistíme či má „T“ mäkký alebo tvrdý tvar? No predsa podľa toho aké „I/Y“ je po ňom napísané! Tieto dve definície sa logicky spojiť nedajú a nedajú sa ani naprogramovať, teda okrem nekonečného cyklu. Takýchto a podobných špecialít máme v slovenskom jazyku niekoľko.
Trochu s úsmevom sa pozerám na snahy o radikálne zjednodušenie pravopisu. Je mi zrejmé, že tadiaľ cesta nevedie i keď drobné úpravy sú pravdepodobne možné. Podľa mňa je oveľa potrebnejšie konečne zadefinovať logicky použiteľné pravidlá slovenského jazyka, ako sa snažiť napríklad o zrušenie ypsilonu.
Z našich daní si platíme aj jeden perfektný ústav, ktorý je jedinečný na svete. Určite by stálo za to naučiť jazykovedcov čo je to vývojový diagram a logika, možno aj základy programovania. Nemusí sa meniť slovenský jazyk, stačí ho opísať s logicky použiteľnými pravidlami, ktoré budú aktualizované a trvale prístupné na internete pre voľné použitie.