reklama

Admini, alebo stretnutie administrátorov počítačových sietí v Bratislave

Okrem toho, že sa venujem analýzam v doprave, tak prevažne ma živia informačné technológie. Dnes  prinášam informáciu z prvého stretnutia „Adminov“ v Bratislave.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Administrátori, ktorí sa stretli neboli klasickí operátori počítačových sietí, boli to aj systémoví a aplikační správcovia, tvorcovia nových systémov, od sieťových programátorov, cez dizajnérov sietí a ich služieb, až po bezpečnostných a dátových analytikov. Všetkých spája správa existujúcich a tvorba nových počítačových sietí a služieb na nej postavených a sú členovia príslušnej záujmovej skupiny „Admini“ https://www.facebook.com/groups/it.admini/ na facebooku.

Hlavným organizátorom stretnutia bol Braňo Vartík. Človek, ktorého poznám nielen ako certifikovaného profesionála v návrhu a prevádzke sietí LAN/WAN a informačných systémov, ale aj z reálneho zapájania elektroniky s letovačkou v ruke a súťažiaceho z automobilových pretekov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Účelom stretnutia 8.2.2018 bola výmena skúsenosti správcov počítačových sietí, spoznanie ich diela, vrátane osobného stretnutia ľudí, ktorí sa poznajú len elektronicky. Z uvedeného je zrejmé, že nešlo o obchodnícke prednášky plné reklamy, ale o prednášky plné informácií z vlastných skúseností.

Branislav Vartík: Úvodné slovo
Uvítanie, program, zmysel skupiny a nejaké štatistiky s ňou spojených.

Erik Kirschner: Oblaky na Slovensku
Prehľad všetkého čo je dostupné na Slovenku v oblasti cloudu, ktorý poskytovateľ čo poskytuje, na akej platforme to má realizované, čo je na tom zaujímavé, čo použiteľné a na čo si treba dať pozor. Prednáška neobišla ani legislatívu GDPR a jej kontroverznosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zoltan Viktor: BigData for dummies
Trocha teórie a trocha praxe nad možnosťami ukladania extrémne veľkého objemu dát a nad možnosťami ich paralelného spracovania.

Michal Hanula: Making monitoring boring
Pekný príklad na mačiatkach čo, prečo a hlavne ako monitorovať, kedy čo hlásiť a čo v ktorých časoch nehlásiť človeku, teda adminovi.

Stretnutie administrátorov 08.02.2018 nieslo výstižný názov "Reboot"
Stretnutie administrátorov 08.02.2018 nieslo výstižný názov "Reboot" 

Diskusia bola k témam prednášok, ale aj na iné témy, ktoré boli účastníkom blízke.

Zaujímavou témou bolo rozhodnutie nejakého EU súdu, ktoré bolo niekde zverenie (nie v zbierke zákonov SR), že poskytovatelia internetových služieb v EU (bez detailného vysvetlenia), nesmú logovať čo robia používatelia ich služieb. Otázkou bola kontroverzia s platnými zákonmi v SR, ktoré hovoria o opaku a na základe nich majú administrátori povinnosť na žiadosť súdu, prokuratúry a polície poskytnúť logy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalším problémom takéhoto rozhodnutia je zníženie bezpečnosti pri webserveroch. Napríklad hlásenia chýb z PHP je možné zobrazovať na webe alebo zapisovať ich do logu. Počas vývoja je pohodlnejšie chyby priamo zobrazovať, ale v produkčnom prostredí je rozumnejšie zapisovať chyby do logu, ku ktorému má prístup admin a tvorca webu, ako ich vypisovať používateľovi cez web prehliadač, lebo onen užívateľ môže byť aj hacker, ktorý úmyselne zadáva nezmyselné parametrické URL a práve použitie informácií z chybových hlásení, mu výrazne uľahčuje napadnutie servera.

Vyzerá to tak, že predmetný súd nie je v problematike zbehlý, zrejme sa pozeral na problém len z jednej strany a ani netuší čo vlastne rozhodol. Navyše právna záväznosť takéhoto súdneho rozhodnutia pre územie SR je diskutabilná, najmä ak existujú aj opačné rozhodnutia.

Výsledok je ten, že adminom nič iné nezostáva, len si doštudovať aj právo a byť expertom nielen v internet protokole, sieťovej infraštruktúre, v spracovaní dát, hlasu, videa, v rôznych operačných systémov a programovacích jazykov, virtualizačných nástrojov, cloude, v hw a sw od výmyslu ich používateľov, ale byť expertom aj v práve.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Záver:
Bolo to prvé a verím, že nie posledné osobné stretnutie adminov. Prišlo ich veľa a z rôznych miest, od Bratislavy až po Banskú Bystricu. Výsledkom nebolo len vzájomné informovanie sa, ale aj nadviazanie novej spolupráce.

Jozef Drahovský

Jozef Drahovský

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 229
  •  | 
  • Páči sa:  908x

Venujem sa analýzam v doprave a vývoju v oblasti informačných technológií. Zoznam autorových rubrík:  DopravaRôzneZoznam článkov

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu