
Ondřej Plachý a NASA" author=" " />
Doma ihneď začali dohady, čo sa mohlo škrečkovi stať. Mladšia sa chytila slova vír a tvrdila, že to zrejme bolo tornádo. Vytiahlo ho do vzduchu a potom chudiatko škrečok spadol z veľkej výšky a zahynul. Teóriu o tornáde som zavrhol. Na Slovensku tornádo nie je bežné i keď som nedávnom v správach videl amatérsky záznam jedného na východe. Staršia rozvinula inú teóriu. Iste to bol výr a chytil škrečka, keď sa s nim Monika hrala na záhradke, veď bývajú na konci dediny blízko lesa. Táto teória sa mi síce zdala pravdepodobnejšia, ale povedal som, že neviem. Vtom ma obe ratolesti zasypali výčitkami prečo som si s Monikou nepísal cez IRC. Lebo vtedy by som ihneď vedel, či to bol vír alebo výr.
Zalapal som po dychu a na svoju obranu povedal, že keby napísala, že to bol vír s mäkkým i, tak je veľa možností od vzdušného víru, cez vodný vír, až po vírusovú infekciu. Chvíľu zostalo ticho a potom začala pracovať fantázia naplno. Najprv sa to prikláňalo k víru s mäkkým i, lebo za domom majú aj potok a škrečok v ňom mohol skončiť, potom zase k výru s tvrdým y, ale stále sa nedalo s určitosťou povedať o ktorý viýr išlo.
Keď sa mi podarilo znovu dovolať, zapol som hlasitý telefón a spýtal sa, ktorý s viýrov má na svedomí škrečka. Odpoveď bola úplne neočakávaná. Bol to Petr! Aký Petr? Jej kamarát! Bol tu na návšteve. Monika mu dal škrečka do rúk a on mu spadol z balkóna v podkroví. Ostali sme chvíľu ticho na znak súcitu zo škrečkom, pritom ratolesti na mňa vyčítavo pozerali, že som ich zavádzal. Preto som sa opýtal Moniky, prečo mi hovorila, že škrečka má na svedomí víyr. Dostal som odpoveď, áno veď má ho na svedomí viýr! Je to jej kamarát a volá sa Petr Vír, píše sa s mäkkým i. Jeho rodičia pochádzajú z Moravy, neďaleko Brna. Touto vetou sa všetko vyjasnilo. Chybu sme urobili v tom, že sme sa dohadovali, či tam má byť ypsilon alebo mäkké i a nenapadlo nás, že rozhodujúce je práve veľké V.
Príhoda nakoniec skončila dobre. Na Silvestra jej Petr doniesol oneskorený vianočný darček a Monika si odvtedy chráni svojho škrečka pred vírom, výrom, aj Vírom a prípadným ďalším kamarátom, ktorý sa možno bude volať Výr. Jednoducho pred všetkými Vviýrmi.
p.s. Prosím učiteľov Slovenského jazyka aby nedávali tento text ako diktát, lebo nie všetko čo sa dá vysloviť, sa dá aj jednoznačne napísať. Táto poviedka má spôsobiť úsmev na Silvestra a nie strach počas školského roku.