Dve užitočné knižky pre začínajúcich ekonómov

...i ostatných ľudí so záujmom vidieť trochu pod prsty tým, ktorí sa vám s argumentami podporenými štatistikou a grafmi snažia niečo predať, alebo za vás investovať peniaze.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

 

Veda nie je náboženstvo. Veda je skeptické poznávanie sveta. Výsledky tohto skeptického poznávania nám potom často dávajú možnosť tvoriť zaujímavé veci alebo zvyšovať životný komfort.

Samozrejme, človek je svojím spôsobom prirodzene naprogramovaný na hľadanie zaručených postupov, čarovnej pomoci niekoho mocnejšieho, na vzývanie. A vedecké postupy je možné veľmi ľahko preklopiť na pomôcky potláčania racionality. 

Biznis je zčasti logické hľadanie uspokojovania potrieb človeka cez trhovú výmenu. A zčasti je to niečo založené na hľadaní spôsobov, ako zarobiť na čistej neracionalite. Ako pomocou „vedy" predávať. Dve knihy, ktoré tu predstavím, sú dobrými protijedmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvou je knižočka Darrella Huffa How to Lie With Statistics. Prvýkrat vyšla už pred polstoročím, dočkala sa však opakovaných, aktualizovaných vydaní. Úplne jednoducho opisuje ako možno v reklame, v politike, v každodennom vyjednávaní s inými ľuďmi používať štatistické postupy na podporu neprávd. Dielko pritom veľmi nenáročne čitateľa vzdeláva v základnej štatistike.

Druhou je trochu náročnejšia kniha Random Walk Down Wall Street od Burtona Malkiela. Ten tu odhaľuje kopu bludov, ktoré sprevádzajú podnikanie na burze. Burza je veľmi užitočný hospodársky nástroj. Zároveň je to cirkus a kasíno, z ktorého profitujú buď dobre informovaní klamári alebo naivní hlupáčikovia v rolách finančných analytikov, novinárov, autorov kníh o investovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Malkiel si dobre podáva napríklad dve populárne metodológie používané na investičnú stratégiu a taktiku. Prvou je tzv. technická analýza, čo je v podstate viera v mágiu čísel zahalená do neuveriteľne hrubej vrstvy „vedeckých" argumentov, grafov, kvázilogických zdôvodnení, štatistických výrokov. Ide o snahu predpovedať vývoj akcií čisto na základe ich predošlého vývoja. Autor však, po druhé, silne kritizuje aj tzv. analýzu fundamentov, už o dosť vedeckejší prístup, založený na rozbore danej firmy ako takej.

Hlavná téza autora je jednoduchá. Ak máte niečo blízke tzv. efektívnemu trhu (teda likvidného trhu bez informačných asymetrií a s informáciami prístupnými všetkým hráčom, ktorí zároveň majú možnosť na ich základe okamžite prispôsobovať svoje pozície) potom je len mizivá šanca, že môžete „aktívnym manažovaním" investícií konzistentne docieľovať vyšší výnos ako je výnos porovnateľného akciového indexu. A hlavné svetové finančné trhy sú v podstate efektívnymi trhmi.

SkryťVypnúť reklamu

Spomínané dva postupy, podobne ako stovky ďalších metodík a algoritmov, často vyslovene bizarných (napríklad tzv. Elliottove vlny), ale o to silnejšie založených na supersofistikovaných podporných argumentoch, sú pritom bežnou výbavou vysoko platených analytikov, ktorých vídavate napríklad v burzovom spravodajstve CNBC. Jednoducho, čím lepšie viete presvedčiť ľudí s peniazmi, že práve vy ste superinteligentným manažérom ich majetku, tým viac budete tlačiť na to, aby ste vyzerali ako vedec a mág v jednom. Médiá tiež predáva vzrušenie, takže sa na cirkuse budú radi podieľať.

Malkiel text okoreňuje rôznymi perličkami (odhalením takmer dokonalej historickej korelácie cien masla v Bangladéši a vývoja amerického akcieového indexu - len neskúšajte na základe tohto zistenia aj naozaj investovať) či štipľavými poznámkami mierenými na adresu finančného establishmentu (ak niekto urobí úplne logickú štatistickú analýzu, bude to s väčšou pravdepodobnosťou nejaký zvedavý doktorand z newyorkskej City College ako niekto z Harvard Business School). 

SkryťVypnúť reklamu

Malkiel pritom nie je nejaký hipícky novinár za každú cenu kyslo pozerajúci na svet peňazí. Ide o váženého profesora ekonómie na Princetone. Popri svojom akademickom poste sa zároveň podieľa na správe finančných aktív vo výške stoviek miliónov dolárov, ako člen predstavenstiev rôznych fondov pre inštitúcie či individuálnych klientov. Akurát, že vám ako profesionálnu radu dá skôr investovať do širokého portfólia akcií, najlepšie založeného na niektorom známom indexe, a predať peniaze až, keď sa vám to hodí. Namiesto toho, aby ste strkali ťažké poplatky za investovanie ľuďom, ktorí sa za každú cenu snažia mať výnosy vyššie ako je priemer trhu.

Juraj Draxler

Juraj Draxler

Bloger 
  • Počet článkov:  253
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Momentálne žije v Prahe, kde píše, skúma a vyučuje. Po rokoch strávených v západnej Európe je to príjemná zmena, aj keď to počasie by mohlo byť aj lepšie. Bloguje aj na http://blog.etrend.sk/juraj-draxler/. (Foto: European Alternatives Cluj) Zoznam autorových rubrík:  PolitikaDôchodkové veciCestopisyPraktické radyImpresieEkonomické zamysleniaMoje alter egoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu