John Kay o finančných trhoch

Pár slov o sofistikovanosti v ekonómii a odkaz na výborný komentár vo Financial Times.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Finančné trhy, to je drsná obchodná racionalita. A zároveň čistý cirkus a lotéria, zabalené do vysokotechnického jazyka a matematických konštrukcií. Tak fifty-fifty.

Ostatne, pri diskusiách o makroekonomickom riadení krajiny je to podobné, možno tá matematika obyčajne nie je taká zložitá.

Zložitosť neznamená efektívnosť, vysokotechnická metodika nemusí mať veľa spoločného s racionalitou.

Koniec koncov, zoberme si velikánov ekonómie. „Ak vám pomôže matematika, rozhodne ju použite. Rozanalyzujte problém, dajte do vzorca, vyriešte. Snažte sa problém pochopiť v prirodzenom jazyku. Matematiku potom spálte," približne takéto rady dával svojim žiakom zakladateľ neoklasickej paradigmy Alfred Marshall. Keynesovi sa veľmi páčilo, ako Hicks jeho teórie prekreslil do grafov, ale grafy nepokladal za prvoradé. Samuelson preniesol do ekonómie všetku tú inžiniersku matematiku, ale vždy dával dôraz na konceptualizáciu, triedenie informácii a prácu s kategóriami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"First principles, Clarice. Simplicity. Read Marcus Aurelius. Of each particular thing ask: what is it in itself? What is its nature? What does he do, this man you seek?" radí Hannibal Lecter svojej žiačke, mladučkej agentke FBI.

Platí to aj v ekonómii. Z tajomného sveta finančnej ekonómie s jej neuveriteľne komplikovaným číselným svetom sa občas vynoria tí najuznávanejší mágovia a zasyčia na svojich učeníkov "first principles".

Už mesiace sa americká ekonomika v určitých okamihoch zvíja v žalúdočných nevoľnostiach. Vždy, keď sa zdá, že problémy pominuli, príde ďalší záchvat. Problémy trhu so štrukturovaným dlhom, presnejšie kríza odvíjajúca sa od problémových hypoték, majú svoje zaujímavé technické zákutia, do ktorých vidia iba tí najzasvätenejší. John Kay, jeden z najznámejších britských ekonómov (aj keď, pravda, nie vyslovene finančník), má k tejto téme v dnešnom FT komentár. Tieto problémy môžu mať zaujímavé technické pozadie, ale zorientovať sa v tom, o čo tu vlastne ide, nie je až také zložité, hovorí v zásade Kay. First principles, Clarice.

SkryťVypnúť reklamu

A teraz si už prečítajte Kayovu úvahu.

Juraj Draxler

Juraj Draxler

Bloger 
  • Počet článkov:  253
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Momentálne žije v Prahe, kde píše, skúma a vyučuje. Po rokoch strávených v západnej Európe je to príjemná zmena, aj keď to počasie by mohlo byť aj lepšie. Bloguje aj na http://blog.etrend.sk/juraj-draxler/. (Foto: European Alternatives Cluj) Zoznam autorových rubrík:  PolitikaDôchodkové veciCestopisyPraktické radyImpresieEkonomické zamysleniaMoje alter egoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

107 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu