Kto ako prvý použil termín “vojensko-priemyselný komplex” USA a varoval pred jeho narastajúcou mocou?
a) Prezident Eisenhower
b) Friedrich von Hayek
c) Jean-Paul Sartre
d) Karl Marx
Generál Eisenhower, prezident USA, sa snažil počas svojho funkčného obdobia čo najviac znížiť zbrojné výdavky, napríklad budovaním nukleárneho potenciálu, s cieľom zmierniť fiskálny dopad drahého konvenčného zbrojenia. Bola však studená vojna a americký zbrojný priemysel sa prirodzene rozrastal a zrastal s inými časťami hospodárstva. Tri dni pred odovzdaním funkcie Eisenhower pred dôsledkami tohto javu ostro varoval. Prejav si stojí za to prečítať aj kvôli jeho ostatným častiam.
Kto napísal: “Tento tmár mi prisudzuje názor, že “nadhodnotu, ktorú produkuje iba pracujúci, si neoprávnene prisvojuje kapitalista.” Ale ja hovorím presný opak: totiž, že v určitom momente sa výroba komodít stáva “kapitalistickou” tovarovou výrobou, a že podľa zákona hodnoty, ktorým sa táto výroba riadi, “nadhodnota” patrí kapitalistovi, nie robotníkovi."
a) Ludwig von Mises
b) Vladimír Iljič Lenin
c) Scary Spice
d) Karl Marx
Karl Marx, Poznámky k Wagnerovi.
“Násilie (štát) je použité voči úrokovému kapitálu povinným znižovaním úrokových sadzieb, aby tento nebol schopný diktovať pravidlá priemyselnému kapitálu… Skutočný spôsob, akým si priemyselný kapitál podrobuje úrokový kapitál je tvorba procesu, ktorý je mu vlastný – kreditný system.” Napísal
a) Ludwig von Mises
b) Vladimír Iljič Lenin
c) Ian Fleming
d) Karl Marx
Karl Marx, Teória nadhodnoty.
Ktorí dvaja významní ekonómovia boli tiež známi tým, že si zarobili obrovské peniaze, najmä podnikaním na burze?
a) Friedman a Hayek
b) Ricardo a Keynes
c) Mill a Marshall
d) Quesnay a Hume
Ricardo a Keynes.
Kto argumentoval proti zlatému štandardu, okrem iného slovami “zlatý štandard si vyžaduje, aby vláda neustále dodržiavala určité pravidlá, zahŕňajúce občasné priškrtenie obeživa, čo vedie k lokálnej alebo celonárodnej recesii”, čo v praxi nie je reálne vždy očakávať, pričom monetárne zlato pôsobí tak či tak deflačne?
a) Friedrich von Hayek
b) Friedrich Engels
c) Otto von Bismarck
d) Brigita Schmögnerová
Friedrich von Hayek, Za menový systém tvorený trhom.
“Od komunistu je horší už len antikomunista” je veta z úst
a) Che Guevaru
b) Adama Michnika
c) Michaila Gorbačova
d) Billa Gatesa
Adam Michnik, bývalý poľský disident, ktorý strávil vo väzeniach poľského komunistického režimu 6 rokov. Michnik je známy kritikou snáh o radikálnu “dekomunizáciu” Poľska, ale napríklad i západných intelektuálov, ktorí podľa neho pri kritike Bushovej politiky voči Iraku zašli príliš na stranu obrany totality.
“Vyrába sa kvôli zisku, nie úžitku. Neexistuje zábezpeka, že tí, ktorí sú schopní a ochotní pracovať, si prácu vždy budú môcť nájsť, vždy bude existovať armáda nezamestnaných. Pracujúci má vždy strach, že prácu môže stratiť. Keďže nezamestnaní a zle platení robotníci netvoria ziskový trh, výroba spotrebného tovaru sa znižuje, čo vedie k bolestivej situácii… Neviazaná konkurencia vedie k obrovskému mrhaniu práce a k pokriveniu spoločenského vedomia, o ktorom som hovoril už skôr.” Človek, ktorý aj týmito vetami obhajoval nutnosť nastolenia socializmu, bol
a) Adolf Hitler
b) David Ricardo
c) Klement Gottwald
d) Albert Einstein
Albert Einstein, v eseji Prečo socializmus?_
Kto napísal: “Menová politika je významným nástrojom, ako centrálna banka nielen bojuje proti inflácii, ale sleduje i ďalšie ciele hospodárskej politiky. Veľmi zjednodušene: zvýšením úrokových sadzieb napríklad bráni prehriatiu ekonomiky pri silnom raste, naopak, ich znižovaním rast podporuje”?
a) John Maynard Keynes
b) Karl Marx
c) Ludwig van Beethoven
d) Martin Chren
Áno, Martin Chren, riaditeľ slovenskej Nadácie F.A. Hayeka takto na svojom blogu namietal voči vstupu SR do ERM II a neskôr eurozóny.
Ktorý z týchto pánov bol počas štúdií na Oxforde členom marxistického diskusného krúžku?
a) Rupert Murdoch
b) John Maynard Keynes
c) Gordon Brown
d) Mahátmá Gándhí
Rupert Murdoch.
Tak zaraďme medzi idoly aj krajiny. Ktorá z týchto krajín má za posledné desaťročie najkratší priemerný čas transpozície smerníc EÚ do svojej legislatívy? (A vôbec hladko spolupracuje pri osvojovaní si schválených noriem EÚ.)
a) Rakúsko
b) Veľká Británia
c) Nemecko
d) Francúzsko
Veľká Británia.
11. Kto si myslí, že “…ak ECB ponúka za nižšie úroky ako trh, musi odniekiaľ na to brať peniaze, lebo každý si od nej bude chcieť požičať, teda bude ich musiet tlačit z ničoho, čím spôsobuje infláciu; čim teda nižšie úroky ako čisto trhové, tým viac musí tlačiť a tým nižšia by mala byť cena peňazí (vyššia inflácia)”?
a) Michal “lehu” Lehuta
b) Michal “lehu” Lehuta
c) Michal “lehu” Lehuta
d) Michal “lehu” Lehuta
Nejako si momentálne neviem spomenúť, kto na blogu SME púšťa do obehu podobné perličky, ale jedna z odpovedí je určite správna…
“Nastal čas pre výpadok prúdu” povie nasledujúca osoba po srdcervúcom prejave mediálneho magnáta, ktorý hovorí, ako jeho impérium pomáha osvetliť najtemnejšie kúty Zeme:
a) Nikita Chruščov
b) Johnny Rotten
c) Fidel Castro
d) James Bond
James Bond, Tomorrow Never Dies, krátko predtým, ako “vypne” Eliota Carvera.