Financial Times zriadil blog o budúcnosti kapitalizmu (www.ft.com/capitalismblog).
Táto séria nie je taká kvalitná, ako články kmeňových redaktorov/komentátorov FT. Ale celkovo ide o zaujímavý počin. Prispievajú zväčša ľudia s politickým zázením, ako Alan Greenspan, Nigel Lawson a podobne. Ale aj akademici. Paul Kennedy hovorí, že ak chceme pochopiť krízy kapitalizmu, musíme čítať štyroch velikánov: Smitha, Marxa, Keynesa a Schumpetera. Síce to nie je práve originálna výzva, ale oplatí sa ju opakovať.
The Economist má tiež pekné články. V najnovšom čísle má Buttonwood (ktorý odteraz aj bloguje), krásny stĺpček o finančných krízach s odkazmi na myšlienky Hymana Minskeho a tiež na novú knihu od Roberta Barberu. Finančný trh má nábeh na krízy takpovediac v génoch. Bohužiaľ. A taktiež je prakticky nutné finančné inštitúcie štátne zachrániť, bohužiaľ. Barbera však navrhuje jednoduché riešenie: centrálne banky musia brať vo svojej politike do úvahy aj spready na podnikových dlhopisoch. Ak sú nízke, úroky musia rásť. Doterajší dôraz na kontrolu cien nestačí, finančné trhy na dlhodobé obdobie stability proste reagujú bublinami.
V poslednom čase som si začal viac pozerať aj Prospect, ktorý sa tvári ako superintelektuálny časopis britskej elity. Ale s článkami ku kríze nie som bohvieako spokojný. Asi budem musieť prispieť*.
* Pridané 4.4. 2009: Presnejšie, mám trochu výhrady k tomu článku od Kaletskeho a ešte ďalšiemu od Mulgana. Ale minulý mesiac začal v Prospecte uverejňovať malé stĺpčeky aj jeden z najväčších velikánov britskej ekonómie Stephen Nickell a tie teda rozhodne odporúčam.