Ruské akčáky

Pre rusofila má bývanie v Prahe zvláštne čaro. Vďaka početnej ruskej komunite tu napríklad predávajú kopu ruských filmov. Prehrabávam sa v regáloch s medzinárodnou produkciou a kopa titulov je z Východu. Zaujímavé sú aj rôzne staršie. Zo sovietskych čias. Alebo z minulého desaťročia – Rusi produkovali aj v 90rokoch, inak dosť ťažkom období, zaujímavé tituly. Vrátane pomerne výpravných komerčných filmov. Spomeniem napríklad úplne pomätenú, ťažko opísateľnú, brilantnú komédiu Zvláštnosti národného rybolovu (pred ňou boli Zvláštnosti národnej poľovačky a nasledovali Zvláštnosti národnej poľovačky v zime.) Až v posledných rokoch sa však objavil na scéne nový fenomén – ruský akčný film.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

 

Základný vzorec je jednoduchý. Ruskí filmári skúsili aplikovať univerzálny filmový jazyk vycibrený Hollywoodom, zároveň vyrobiť technicky náročné scény prepletajúce sa s odrazmi drsnej reality a jemným patriotizmom. A funguje to. Sakra dobre.

Filmom, ktorý to vraj všetko odštartoval, bola Vojna, od Alexeja Balabanova (rok 2002). Značne za vlasy pritiahnutý príbeh o dvoch ľuďoch, ktorí sa dostanú z čečenského zajatia a vrátia sa, aby vystrieľali na slobodu ostatných rukojemníkov. Dobre sú nafilmované obrazy z kaukazských hôr. Zopár výborných scén zobrazujúcich dnešné Rusko - život na sídliskách, náramne realistickí zločinci. Strhujúco zahraná hlavná postava - miestami takmer Rambo, ale inak typický ruský chalan.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dobré sú aj trochu menej výpravné, novšie filmy, napríklad Na úteku (2005). Klišé príbeh o mužovi, ktorého nečakane zradí niekto z okolia, zabijú mu ženu, je neprávom odsúdený, utečie z väzenia a snaží sa vypátrať pravdu. Supercool kamera, nablýskané scény zo života moskovskej smotánky.

Ale naozaj špičkový je film Boj s tieňom (2005). Tu vyšlo prakticky všetko. Perfektné herecké výkony: Denis Nikiforov je bohovský ako doráňaný, sympatický chalan, aj čisto technicky ako boxer, ktorého predstavuje. Nádherná Jelena Panovová. Zopár ďalších vynikajúcich ústredných postáv. Ale výborné sú proste všetky, aj tie najmenšie výkony, v tomto film nemá slabinu. Skvelá kamera. Úžasné scény z ringu. Vynikajúci soundtrack. Je to Hollywood a zároveň to nie je Hollywood. Je to Rusko súčasnosti, s typicky ruskými tvárami, s obrazmi špiny aj videoklipovo podanými obrazmi drsného ale oslňujúceho života nových Rusov: nešetrí sa drahými autami ani dobrým oblečením. Do toho odvážne prelínanie sa deja tohto akčáku so shakespearovskými motívmi, vrátane zlaňovania výsadku OMON-u priamo do predstavenia Richarda III. v predposlednej scéne filmu (posledná je krásna scéna spred sibírskeho väzenia, šíry priestor a do toho nežná ruská folková pieseň). Jednoducho, scenárista a režisér v jednej osobe Alexej Sidorov je hádam odvážnejší ako hrdina jeho filmu. Ale vyšlo mu to.

SkryťVypnúť reklamu

Idem si zháňať ďalšie ruské akčáky...

Juraj Draxler

Juraj Draxler

Bloger 
  • Počet článkov:  253
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Momentálne žije v Prahe, kde píše, skúma a vyučuje. Po rokoch strávených v západnej Európe je to príjemná zmena, aj keď to počasie by mohlo byť aj lepšie. Bloguje aj na http://blog.etrend.sk/juraj-draxler/. (Foto: European Alternatives Cluj) Zoznam autorových rubrík:  PolitikaDôchodkové veciCestopisyPraktické radyImpresieEkonomické zamysleniaMoje alter egoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu