Keď sa povie sovietska kinematografia, človeku sa v prvom rade vybavia samozrejme, vojnové filmy...
...prípadne výpravné historické filmy...
...niekdajší obrovský hit
...alebo rôzne viac či menej podarené „náučné" historické filmy či seriály:
Na druhej strane Sovieti produkovali aj kopu rozprávok či iných kúskov pre mládež
Deti kapitána Granta (predvojnová verzia)
...trochu primitívne, ale chutne vyzerajúce sci-fi kúsky...
...a snažili sa aj o špiónske seriály či detektívky...
séria Omyl rezidenta, Osud rezidenta, Návrat rezidenta a Koniec operácie rezident
či akčáky:
Populárne aj v iných krajinách východného bloku sa stali aj niektoré filmy zo života:
Veľa z toho dnes vyzerá pomerne detinsky a zastaralo. Z tých kúskov, ktoré som videl a aj po dlhých rokoch na mňa naozaj zapôsobili by som spomenul 9 dní jedného roka, o jadrovom vedcovi, ktorý zomiera na ožiarenie, ku ktorému došlo počas experimentu.
Obrovský archív kompletných filmov Mosfilmu nájdete tu. (Vďaka za tip, pán Kladiva!)
---
Zánik Sovietskeho zväzu ruskej kinematografii podľa mňa neuškodil, skôr prospel. V prvej polovici 90. rokov sa síce trochu zasekla, ale aj tak vznikol napríklad jeden z najčarovnejších filmov histórie Unavení slnkom (tu s anglickými titulkami). Oplatí sa spomenúť aj veľmi slušný kúsok Zajatec kavkazu, a pozerateľný bol aj neskorší (2002) tiež "kavkazský" Dom bláznov. Do toho prišla krásna trilógia o bláznivých poľovníkoch (Zvláštnosti národného lovu, Zvláštnosti národného lovu v zime a Zvláštnosti národného rybolovu) alebo úžasná gangsterka Brat. Po prelome tisícročí už sa točili megahity ako Vojna či fenomenálny seriál Brigáda.
Nasledovali také profesionálne natočené veci ako 9. rota, rozkošný a nezvyčajný Štátny radca (s anglickými titulkami), trochu detinský ale príjemný Turecký gambit, trochu presladený ale pozerateľný Admirál, alebo napríklad pekný Michalkovov film „Dvanásť".
Popri týchto klenotoch toho za posledné roky stihli natočiť naozaj kvantá, z tých zrejme pozerateľnejších kúskov by som ešte uviedol napríklad road movie БУМЕР, vojnové День зверя, НАРКОМОВСКИЙ ОБОЗ, či Тихая застава, krimi so sociologickým podtónom ako Охота на асфальте či Рэкетир (ok, ten je, tuším, kazašský, ale v ruštine) alebo drámu o Černobyle В СУББОТУ.
Samozrejme, boli aj medzinárodné megahity ako Nočná hliadka a Denná hliadka.
V súčasnosti Rusi točia veľké množstvá filmov. Aj veľmi priemerné akčáky majú často zaujímavú ruskú atmosféru. Naviac kopa filmov dáva krásne nahliadnúť do ruských reálií aj v ich smutných aspektoch (bolestivo smutná Babusja). No a kopa z týchto filmov sú, bez ohľadu na žáner, absolútne umelecké skvosty.
Pozn. Ak si hmlisto pamätám, že film sa vysielal aj našich krajoch, dávam ho v slovenskom názve, inak v originále.
Asi nemusím spomínať, že mnohé linky po čase môžu prestať fungovať (ak je porušený copyright a niekto to ohlási), takže treba použiť prehliadač.