Čínska ekonomika naďalej rastie, ale začína vážne narážať na mantinely spôsobené faktom, že krajina je pomerne chudobná na energetické zdroje. V ostatných dvoch rokoch preto čínske firmy zúrivo skupujú menšie ropné firmy po celom svete a vynakladajú veľké prostriedky na získavanie licencií, zvlášť nových nálezísk v Latinskej Amerike.
Deje sa to vo chvíli, kedy sa zdá čínsky rast nezastaviteľný. Donedávna ho charakterizoval dôraz na lacnú pracovnú silu. Čína sa tak stala napríklad textilnou superveľmocou, produkuje napríklad 80 percent všetkých zipsov, ktoré sa na zemeguli vyrobia. Nehovoriac o ponožkách, zubných kefkách, atď. Ale ekonomický pokrok symbolizuje najlepšie fakt, že čínske firmy sa dnes vrhajú do segmentov s vysokotechnizovanou výrobou. Čínska firma sa nedávno stala vlastníkom celej divízie IBM pre výroby PC počítačov. Tento rok za začínajú v Európe predávať čínske automobily.
A do toho všetkého rast cien ropy a nepriaznivá geopolitická situácia. Pakistan, dlhoročný čínsky spojenec, je dnes pevne v americkom náručí. Sudán, kde Čína roky investuje do explorácie nálezísk, má vážne humanitárne problémy. Rusko síce tradične využíva Čínu ako protiváhu vplyvu USA, ale vysoké ceny ropy mu viac ako vyhovujú, rovnako ako ďalšie aspekty spojenectva s Američanmi.
A tak Čína ostáva geopoliticky pomerne osamoteným tigrom. Ale hladným a aktívnym.