Je sociálny štát socialistickým prežitkom?

Prvý sociálny štát v Európe vybudoval superkonzervatívec Bismarck v 19. storočí. Jeho cieľom bolo, ako povedal, získať aj chudobnejšie vrstvy na stranu štátu. Ale v poslednom čase sa akosi pretláča do verejnej diskusie názor, že všetko, čo súvisí so sociálnym štátom, súvisí so socializmom. Opak je pravdou, sociálny štát je typicky kapitalistickým nástrojom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (55)

Sociálny štát má tri podstatné hospodárske funkcie. Po prvé, z čisto makroekonomického pohľadu je úlohou jeho mechanizmov stabilizovať kúpyschopnosť obyvateľstva. V prípade poklesu hospodárskej aktivity dochádza k prepúšťaniu, podpora v nezamestanosti však umožní, aby prepad kúpyschopnosti nebol dramatický. Podobne, dôchodky nie sú ničím iným, ako štátne riadenie reálneho dopytu jednotlivca tak, aby tento dopyt bol ako tak približne rovnako rozložený po celé obdobie jeho života. Problémy samozrejme nastávajú, ak tieto mechanizmy skostnatejú. O tom ale niekedy inokedy.  

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po druhé, sociálny štát je formou manažovania rizika. Obyčajne si to ani neuvedomujeme, ale úlohou kapitalistického štátu je podporovať rizikové operácie, bez nich kapitalizmus nie je možný. Legislatíva tak napríklad zakotvuje formu podnikania cez spoločnosti s ručením obmedzeným. Ale zároveň štát vytvára sieť, ktorá umožňuje riziko podstúpiť, nerobí z neúspechu otázku života a smrti. Žiaden moderný štát neumožňuje uväznenie ako trest jednoducho za to, že je niekto dlžníkom niekoho iného (iná vec sú podvody). Štát vytvára samotnú možnosť, v podobe poskytovania sociálnej siete a verených statkov, že občan zvažuje ako podnikateľské riziko iba priame finančné náklady s ním spojené, nie možnosť, že zomrie od hladu. Výborným príkladom je Hongkong, ekonomika, ktorú mnohí dávajú za vzor ako jednu z najliberálnejších na svete. Treba si uvedomiť, že Hongkong má pomerne silný program bezplatného školstva, dotovanú verejnú dopravu a podobne. Miera bankrotov v Hongkongu nie je o nič nižšia, ako v ktorejkoľvek inej vyspelej ekonomike. Podnikateľ má však záruku, že zlyhanie v biznise nemá preňho nedozierne následky. Sú vypočítateľné, riziko je rozložené.Po tretie, aj z čisto ekonomického hľadiska nie je pracovná sila niečím, čo sa tvorí na trhu. Vzdelávanie (formálne aj neformálne), nápady, postoje – toto všetko sa netvorí cez komodifikovanú výmenu. Mechanizmy sociálneho štátu uľahčujú tvorbu a udržiavanie pracovnej sily.   Toľko zjednodušené zhrnutie. Článok, napriek tomu, že bola snaha, aby obsahoval čo najjednuduchšie formulácie a najmenej odbornej terminológie, nemôže nahradiť hlbšie vzdelanie v tejto oblasti. Je skôr smerovaný k ľuďom, ktorí majú aspoň základné formálne hospodárske vzdelanie a zaujímajú sa o širšie kontexty makroekonomickej politiky. Určite vyvoláva viac otázok, než dáva odpovedí. Ale to je tu cieľom. Pomôcť vzniku trochu odbornejšej verejnej diskusie na toľko pretriasané témy, ktoré sú pritom prerastené hrdzou neskutočne zavádzajúcich klišé.  

Juraj Draxler

Juraj Draxler

Bloger 
  • Počet článkov:  253
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Momentálne žije v Prahe, kde píše, skúma a vyučuje. Po rokoch strávených v západnej Európe je to príjemná zmena, aj keď to počasie by mohlo byť aj lepšie. Bloguje aj na http://blog.etrend.sk/juraj-draxler/. (Foto: European Alternatives Cluj) Zoznam autorových rubrík:  PolitikaDôchodkové veciCestopisyPraktické radyImpresieEkonomické zamysleniaMoje alter egoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu