V prvom rade sa treba dobre oboznámiť so stránkou European Personnel Selection Office (EPSO). Zaregistrovať sa a pravidelne si pozerať, aké ponuky sa objavujú v sekcii konkurzov na pracovné miesta.
Konkurz ma obyčajne tri štádia. V prvom treba absolvovať tri testy – jedna časť sa týka vedomostí z danej pracovnej oblasti, druhá sú všeobecné vedomosti o Únii a tretí test sa skladá zo série otázok, testujúcich verbálne a numerické schopnosti kandidáta. Na testy si vyberáte niektorý z jazykov EÚ, ktorý nie je vaším materinským.
Ak kandidát prejde týmito základnými testami, ide do druhej časti, kde sa píšu eseje. Ak prešiel, v podstate je už za vodou. Má právo na prácu pre Komisiu a musí už absolvovať len vstupný pohovor. Dokonca sa v tomto štádiu môže pokojne prihlásiť aj na úplne iný post, v rámci rovnakej výkonnostnej úrovne, než na aký sa pôvodne hlásil.
Nie vždy sú konkurzy vyhlásené len na špecializované miesta. Niekedy sa robia konkurzy na všeobecné administratívne pozície. Tu dostanete namiesto špecializovaného testu ešte jeden test na vedomosti o EÚ (takže robíte dva EÚ testy, ten prvý trochu podrobnejší, a ešte test verbálno numerický). V tomto prípade sa navyše prvé dve kolá (testy a eseje) robia v jeden deň, hneď po sebe (ale eseje vám vyhodnocujú, iba ak prejdete testami). Po absolvovaní prvých dvoch kôl si potom vyberáte konkrétne miesto a idete na pohovor.
Ako sa pripraviť na testy
Ak si pozriete vzorku testov zverejnenú na stránke EPSO, možete mať dojem, že ide o ľahké skúšky. V skutočnosti ide o veľmi jednoduchú ukážku, pre testy na pozície sekretárok rovnako ako manažmentu. Ak cielite na úroveň zodpovedajúcu vašim pracovným skúsenostiam a vzdelaniu, skutočné testy sa vám budú zdať zrejme pomerne náročné. Otázky ohľadne EÚ sú neuveriteľne detailné. A vo verbálno-numerickej časti máte na každý jeden problém veľmi krátky čas.
Každá skúška teda obsahuje test z vedomostí o EÚ, kde sa vyskytujú aj vôbec otázky širšieho medzinárodno-politického charakteru (zvlášť, ak sa hlásite na niektorú z vyšších úrovní). Pár tipov pre, najmä anglofónnych, kandidátov:
Je dobré prečítať si nejakú publikáciu o tom, ako funguje EÚ. Ja odporúčam knihu Stephena Georgea a Iana Bachea Politics in the European Union. Ide síce o politologickú učebnicu, s kopou vecí, ktoré na testy nepotrebujete, ale veci sa vždy ľahšie učia v kontexte. Ďalšou dobrou publikáciou je 250 MCQ on Europe and European Policy, vydaná Confédération Syndicale Européenne. No a dosť dobrým nápadom je tiež zaplatiť si nejaký internetový servis, kde si môžete robiť simulované testy a inak sa pripravovať (napr. www.eu-careers.com).
A keďže na testoch sa sedí dlhé hodiny (obyčajne sa dajú robiť vo viacerých mestách EÚ), nie je od veci dobre sa pripraviť – zobrať si pitie, prípadne nejakú tú čokoládu. A oblečenie! Toto leto pri testoch v bratislavskej Inchebe na začiatku trochu preklimatizovali sálu, takže ľudia, čo si nepriniesli ľahký sveter, po príchode z vyše tridsaťstupňových horúčav vonku možno aj trochu drkotali zubami.
Nechoďte na testy bez dobrej vedomostnej prípravy! Aj keď, je zábavné sledovať, ako počas testov ľudia odfúknu, položia pero a vzdajú to...
Takže veľa šťastia!
(Ja som si to skúsil tiež a na moju úroveň, A*7, som síce dvoma testami prešil hladko, ale v špecializovaných vedomostiach o EÚ som zastal tesne pod požadovaným prahom. Našťastie prácu v Bruseli v medzinárodnej inštitúcii tak či tak vybavenú mám, takže ma to netrápilo...)