Hlásime sa na zahraničné vysoké školy

Ak uvažujete o podaní prihlášky, začína byť najvyšší čas. V krátkosti načrtnem, aké sú najlepšie možnosti pre typického Slováka. Zrejme bude chcieť študovať v angličtine a na škole, kde nemusí platiť horibilné školné. Detaily som uviedol v troch skorších článkoch (linky sú uvedené dole), takže teraz aktualizované zhrnutie:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

Britské ostrovy

 

Čo takto ÍrskoŠkótsko? V Írsku sa pre program prvého stupňa (Bachelor‘s degree) platí len minimálnyročný poplatok. V Škótsku treba zaplatiť o niečo viac (momentálneokolo dvetisíc libier za celé štúdium), ale iba jednorazovo, pri ukončeníštúdia (poplatok môže byť odpustený, ak rodinné príjmy nie sú vysoké). V oboch krajinách, pravda, treba rátať s pomerne vysokýmiživotnými nákladmi.

Anglickua Walese je školné vysoké (najviac 1200 libier ročne tento rok a okolo tritisíc libier na rok od budúceho roka) a štipendiá sa získavajú ťažko, zvlášť pre prvý stupeň. Dá savšak obrátiťna britskú vládu s požiadavkou o príspevok na školné – zdá sa, žeaž do výšky plného uhradenia školného. Pre úroveň Master‘s a doktorátuto býva o trochu jednoduchšie. Dobrou stratégiou teda môže byť prestup zoslovenskej vysokej školy (najlepšie asi po troch rokoch) na program MA aleboMSc do Británie. Každá lepšia univerzita ponúka nejaké štipendium. Treba sinaštudovať webstránky jednotlivých škôl. Ak sú nejasnosti, opýtať sa emailom.Emailová komunikácia býva vôbec dosť užitočná. Treba sa, pravda, držať určitýchpravidiel. Presne povedať, akú informáciu chcete, povedať to stručneslušne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Okrem všeobecnýchštipendií existujú ešte presne vymedzené štipendiá pre určité programy. Ak vás,napríklad, zaujímajú medzinárodné vzťahy s dôrazom na Európsku úniu, odporúčamobyčajne dobre dotovaný program CAPIRE na Cambridgeskej univerzite (myslím, žepre budúci rok sa o prostriedkoch ešte len rozhoduje). Portál www.jobs.ac.uk je dobrým pomocníkom prevyhľadávanie miest v akademickom výskume.

Tá špecializáciamôže mať niekedy až komické rozmery, občas sa vynorí ponuka na slušne platenýdoktorandský program, kde sa musíte ale venovať výskumu veľmi špecifickéhooboru. Napríklad Northamptonská univezita ponúka niekoľkoveľmi špecifických programov – v rámci jedného dostávate doktorandskéštipendium 8 a pol tisíca libier ročne (ok, to nie je tak veľa) naštudovanie problematiky vnímania kože (kože ako materiálu, z ktorého savyrábajú topánky – pre niekoho možno celoživotný sen:)).

SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom,v britskom systéme je veľa vecí, ktoré cudzincov strašne mätú.V poriadku, diplom prvého stupňa je Bachelor‘sdegree (obyčajne BA pre humanity a BSc pre prírodné vedy). Aleabsolventi Cambridge a Oxford dostanú titul Masters po uplynutíurčitého časového obdobia od promócie bez ďalšieho štúdia, podobne ako absolventi staršíchškótskych univerzít.

Veľa programov sadodnes uvádza s dodatkom „Hons“ a ľudia si niekedy zvyknú dávať tútoskratku za titul - napr. Juraj Draxler,BA (Hons.) York. „Honours“ však neznamená niečo ako „s vyznamenaním“, akosa mnoho kontinentálnych Európanov domnieva. Ide o skratku so zamotanouhistóriou. V minulosti sa dali niektoré tituly získať bez záverečnejskúšky. Pre programy, kde bola záverečná skúška povinná a osoby, ktoré juabsolvovali sa zaviedla spomínaná skratka. V zásade nič nehovorí a v Britániisa používa stále menej (iná je situácia v niektorých bývalých kolóniách).Systém akademických titulov je vôbec značne komplikovaný.

Pravda, ak chcete robiť doktorandské štúdium v angličtine, môžeteto robiť aj v kontinentálnej Európe. Dokonca často za lepších materiálnychpodmienok. Ak si robíte tento doktorátz politológie na Aarhuskej univerzite v Dánsku, dostávate plat 30tisíc euro ročne. O takom príjme sa vám väčšinou ako doktorantoviv spoločenských vedách môže v Británii iba snívať. Napriek tomu máštúdium na Ostrovoch veľa iných výhod (flexibilný prístup a výbornýštudentský servis) a všeobecne vysokú akademickú úroveň, takže tiemateriálne podmienky nemusia byť smerodajné. Ak však hľadáte proste zaujímavývýskumný post hocikde v Európe, môžete použiť tento portál.

SkryťVypnúť reklamu

Iné možnosti v Európe

 

International University Bremen (IUB)

 

IUB je vysokovýberová súkromná univerzita, spoločný podnik americkej Rice University a mestského štátu Brémy. Z akademickéhohľadiska je politikou školy získavať profesorov aj študentov, ktorí sú schopnírobiť špičkový výskum. Materiálne podmienky sú veľmi dobré. Každý študentprvého stupňa štúdia býva na campuse vo vlastnej izbe, o kúpelňu sa delís jedným susedom na bunke. Školné je síce nominálne vysoké (15 tisíc euroročne) no sotvakto ho v skutočnosti v plnej výške platí. Škola vám pomerneľahko poskytne dokonca úplnú úľavu na školnom a na živobytie dá vysokúpôžičku.

SkryťVypnúť reklamu

Štúdium je značneinterdisciplinárne. Napríklad, ak študujete spoločenskovedný program, musíte sipopritom urobiť aj štyri kurzy z ľubovoľných prírodných vied a ďalšieštyri tzv. interdisciplinárne kurzy. Tie obyčajne vyučuje jeden profesorprírodných vied a jeden človek zo sociálnych vied. (Príklad z minulosti:kurz „Matematika a demokracia“, zahŕňajúci matematickú analýzu volebnýchsystémov či spôsoby odhadovania volebných výsledkov, vyučoval matematik spolus politológom.) 

Univerzita mápomerne dobré kontakty so severoamerickými školami, takže môžete ľahko cestovaťna nejakú fyzikálnu súťaž na Harvard alebo študovať jeden semester na Rice. Mátiež rozsiahle politické kontakty a PR aktivity, takže na campuse môžetestretnúť rôznych potentátov, od veľvyslancov až po nemeckých ministrov.

Ako absolventtejto univerzity musím pridať ešte varovanie. Nie je všetko zlato, čo sablyští. Kantíny sú síce krásne, ale jedlo v nich je otrasné a veľaľudí môže mať dojem, že kopa z miestnych údajne vysokointeligentných študentovsú v mnohých ohľadoch pekní blbci. No, ale štúdium je rozhodne zaujímavé,takže pokus dostať sa sem viac-menej odporúčam.

College of Europe

sídliv belgických Brúgach a ďalší campus má v poľskom Natoline.Hlavné programy sú spolu v angličtine a francúzštine, takže trebadobre ovládať oba jazyky. Škola slúži hlavne ako akási prípravka pre budúcichúradníkov Európskej komisie a ľudí, ktorí s európskymi inštitúciamibudú profesionálne často prichádzať do styku. Štipendiá udeľujú na to určenéinštitúcie v jednotlivých členských štátoch EÚ (pozri webstránku).


A ešte ďalšie možnosti

 

som opísal v predošlých článkoch, vrátane podrobného návodu, ako sahlásiť na školy v USA. Skúsiť možete tiež Kanadu alebo Austráliu, kde je tolacnejšie, ale vraj je aj menej štipendií. Alebo jednu z dvoch dlhšieetablovaných vysokých škôl anglosaského typu v Prahe, ktoré sú dosť lacné(podrobnosti v predošlých článkoch).

Juraj Draxler

Juraj Draxler

Bloger 
  • Počet článkov:  253
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Momentálne žije v Prahe, kde píše, skúma a vyučuje. Po rokoch strávených v západnej Európe je to príjemná zmena, aj keď to počasie by mohlo byť aj lepšie. Bloguje aj na http://blog.etrend.sk/juraj-draxler/. (Foto: European Alternatives Cluj) Zoznam autorových rubrík:  PolitikaDôchodkové veciCestopisyPraktické radyImpresieEkonomické zamysleniaMoje alter egoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu