Ktorá je najdrahšia? Pravdepodobne Institut Le Rosey vo Švajčiarsku. Ročné školné je tu vyše 80 tisíc euro. Podobne drahé sú ďalšie švajčiarske internátne školy Collège Alpin International Beau Soleil, Aiglon College alebo Collège du Léman.
Susedné Nemecko má dosť silné štátne školstvo, ale napriek tomu sa tu nachádza jedna z najexkluzívnejších európskych stredných škol, Schule Schloss Salem. Trochu iné je to vo Francúzsku. Tu vládne štát a tie najprestížnejšie gymnáziá sú štátne. Najslávnejším je asi Lycée Condorcet.
Drahé školy nájdeme už aj v našom regióne. Internátne gymnázium Open Gate neďaleko Prahy, ktoré založil miliardár Petr Kellner, ale ponúka aj veľmi štedrý systém štipendií.
Samozrejme, kolískou exkluzívnych stredných škôl je Británia. Tie najznámejšie sú známe ako public schools (Eton, Harrow, Rugby a ďalšie). Cudzincov to trochu mätie, keďže napríklad v USA public school znamená štátna škola. Britské označenie však vzniklo v stredoveku, public schools vznikli ako svetské vzdelávacie školy pre deti aristokratov, na rozdiel od škôl církevných.
Sú tie drahé školy lepšie ako napríklad štátne? Všeobecne asi nie. Niektoré zrejme skôr rozmaznávajú. Ale v mnohých prípadoch sa určite oplatí priplatiť si. Alebo získať štipendium.
Sám som súkromnú britskú strednú školu vychodil. Pravda, nebola to jedna z tých top. Ale oproti slovenskému gymnáziu to bol obrovský rozdiel. Tristo rokov stará inštitúcia, kde sa chodilo v uniformách, hralo ragby a kriket, ale hlavne sa vyučovalo s oveľa väčším dôrazom na individualitu.
Viac sa o exkluzívnych stredných školách možno dozvedieť na stránke portálu Uniorbis - Svet univerzít v článku Elitné stredné školy.