Ropné spoločnosti a “podpora vedy”

Alebo: ako za pár dolárov presvedčiť ľudí, že ničenie planéty im vlastne prospieva

Písmo: A- | A+
Diskusia  (68)

Britská Kráľovská spoločnosť , jedna z najváženejších vedeckých inštitúcií sveta, podnikla tento týždeň nezvyklý krok. V  liste adresovanom ropnej spoločnosti ExxonMobil ostro protestovala voči je PR krokom. ExxonMobil, najväčšia ropná firma sveta, už roky podporuje rôzne „vedecké inštitúty" a „mimovládne organizácie" v aktivitách, ktoré majú za cieľ spochybniť vážnosť globálnych klimatických zmien vyvolaných človekom („globálneho otepľovania").

Na jej výplatnej listine sú známe pravicové centrá Cato Institute či Heritage Foundation. Ale i špeciálne vytvorené „vedecké spoločnosti" či „zákaznícke" alebo „nezávislé záujmové skupiny". Za peniaze ExxonMobilu sa vytvárajú petície, webstránky, píšu komentáre pre online vydanie Fox News. A, samozrejme, nakupujú ľudia s vysokoškolským titulmi, ktorí sú ochotní tvrdiť, že globálne otepľovanie neexistuje. Alebo, že existuje, ale nie je spôsobené človekom. Alebo, že existuje a možno je spôsobené človekom, ale je vlastne na úžitok - prispieva k rozbujneniu vegetácie aj v doteraz nehostinných zemepisných šírkach. To nie je vtip. Odkazy na podobné tvrdenia nájdete napríklad v článku denníka The Guardian, ktorý priniesol podrobný prehľad financovania týchto aktivít.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V článku sa spomína, že na začiatku bol vlastne tabakový koncern Philip Morris. Ten potreboval spochybniť tvrdenia o vplyve sekundárneho fajčenia. Zorganizoval preto prešpekulovanú mašinériu „občianskych hnutí" a „vedeckých" petícií. Toto know-how ďalej zúžitkovali iné firmy, ako napríklad práve ExxonMobil. Firma dokonca priamo prevzala iniciatívu „The Advancement of Sound Science Coalition" (TASSC), pôvodne vytvorenú Philip Morrisom na základe odporúčaní PR firmy tohto tabakového giganta. Vytvorila sa dosť navštevovaná stránka www.junkscience.com, ktorá spochybňuje serióznu vedu a akoby náhodou je to v prípadoch, kde sú v stávke vysoké zisky veľkých koncernov.

SkryťVypnúť reklamu

Spojené štáty prispievajú k vytváraniu skleníkového efektu suverénne najviac. Sú najväčšou ekonomikou sveta a zároveň majú mimoriadne vysokú emisnú intenzitu - produkujú viac CO2 a ostatných skleníkových plynov v pomere k hospodárskemu výkonu ako takmer všetky ostatné vyspelé krajiny. Naviac znižujú intenzitu emisí skleníkových plynov pomalšie, ako mnohé iné veľké ekonomiky.

Preto nemôže prekvapiť, že voči propagandistickej mašinérii veľkého koncernu vystúpila aj spomínaná Kráľovská spoločnosť.

Juraj Draxler

Juraj Draxler

Bloger 
  • Počet článkov:  253
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Momentálne žije v Prahe, kde píše, skúma a vyučuje. Po rokoch strávených v západnej Európe je to príjemná zmena, aj keď to počasie by mohlo byť aj lepšie. Bloguje aj na http://blog.etrend.sk/juraj-draxler/. (Foto: European Alternatives Cluj) Zoznam autorových rubrík:  PolitikaDôchodkové veciCestopisyPraktické radyImpresieEkonomické zamysleniaMoje alter egoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu