Sen o jednom malom priestore na názory (Zuzanina reality show)

Dobre, priznávam, aj včera som zaspala pri televíznych novinách. Približne vtedy, keď ukazovali tie krásne predvolebné tabule.  Zrazu som sa ocitla v nejakom veľkom supermarkete na hornom poschodí. V diaľke som videla nekonečne dlhý rad.  Len tak v domácom úbore a o dve čísla väčších papučiach som sa zošmykla po zábradlí eskalátora a dostala som sa kdesi na začiatok tohto päťkrát zatočeného hada.  Rovno predo mnou, na širokom mieste,  kde obvykle na Vianoce stojí vysoký  Santa Klaus so saňami, sa objavila akási otvorená miestnosť aj so živými postavičkami. Úplná rezervácia ľudovej architektúry 21. storočia. Na tabuľke bol nápis – Obývačka poslankyne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Nedala som sa odradiť davom, ktorý mi šomral za chrbtom. Zostala som tam stáť s otvorenými ústami a oči mi behali raz vľavo, raz vpravo. Izbička bola plná kníh, okolo ktorých chodil muž s prachovkou a každú dôkladne dvakrát vyutieral. Pri okne stáli počítače a za nimi s nalepenými očami na monitoroch detské postavičky.
 Pri krbe sedela plavovlasá žena na prútenom kresle a čítala akúsi knihu. Zrazu ku mne zdvihla zrak a povedala vľúdnym hlasom - Moja drahá, už ťa čakáme. Ja som Zuzana a toto je moja rodina.
- Ale ja ešte nie som na rade - pozrela som na pletenec za sebou, ktorému nebolo vidno konca kraja.
- Len poď, pokojne vojdi, vidím, že si prezutá, títo voliči o nič neprídu. Nech si najprv očistia topánky.
- Nerozumiem tomu, prečo ste tu? – krútila som hlavou.
- Čomu nerozumieš? Dnes má každý moderný človek svoju reality show. A tak som prenajala tento priestor na obvyklé tri mesiace. Ľudia ma chcú vidieť naživo, chcú sa so mnou rozprávať a ja s nimi. Tak prečo nie? – ukázala na voličov. - Budeme radi, keď tu budeš tieto mesiace tráviť s nami – dodala rozhodne.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- Ale prečo práve ja? – stále som sa čudovala.
- Všímam si ťa už dlhšiu dobu. Si taká nenápadná, ticho pracuješ v tej malej kancelárii vedľa záchodov, s platom nižším, ako je ženský priemer v Prešovskom kraji. Aj ty si zaslúžiš dobrý dôchodok. A len tak medzi nami, začala si písať o Zuzanách. Ale nevybrala si šťastne, mala si začať rovno o mne, rodáčke z Púchova.

- Myslíte, že by to pomohlo? – vyhŕkla som.
- Jaj, vidím, že ma potrebuješ. Jednoznačne nám pomôžu spoločné rozhovory. Doma som v rôznych otázkach - vlasy, móda, peniaze, hocičo, čo si vyberieš, od školstva ...po zdravotníctvo. Mám toho veľa prečítaného, mám prehľad, o čom sa kde hlasuje, dobre sa nám bude spoločne kritizovať – pomädlila si ruky.

Skryť Vypnúť reklamu

- Uvidíš, že keď dáš na mňa, budú aj k tebe chodiť na návštevu a zahlasujú za teba.

- A čo tu budem robiť takú dlhú dobu? - poobzerala som sa bezradne po malej miestnosti.
- Pozri sa, vidíš, koľko ľudí sa tu nazbieralo a každý deň je ich tu toľko. Všetci chcú diskutovať a ty ich budeš rozdeľovať na tých, čo nás chcú a tých ostatných. A ešte budeš sledovať aj špeciálnu skupinu, ktorá mi robí čiarky tamto na dverách. Ja som teraz dosť zaneprázdnená, musím prečítať všetky tieto knihy – ukázala na obrovskú knižnicu. Muž s prachovkou nesmelo prikývol, deti stále sedeli pri počítačoch a ja som dychtivo počúvala.

Skryť Vypnúť reklamu

- Raz za čas budem rozdeleným skupinkám hovoriť svoje názory - pokračovala. - Ešte síce netuším, s čím sa im zdôverím, ale už mám nejaké skúsenosti. Prinajhoršom mi poradia deti. A ak sa osvedčíš, od júna budeš odpisovať na písomné otázky za mňa a bude ti stále lepšie a lepšie. Všimla som si, že vieš robiť odseky – dodala úplne pošepky a pozrela, či ju niekto z potencionálnych hlasujúcich nepočul.

- A keď sa to nepodarí ? – hodila som na ňu otázku plnú pochybností.
- Je tam toho, môžeš byť rada, že sme si tak pekne podiskutovali – zasmiala sa.
 Zo sna ma vytrhol manželov smiech, vraj mi zase ušla nejaká dobrá show z prezidentského paláca. Pokrútila som hlavou nad týmito absurdnosťami a rozbehla som sa pre istotu k počítaču, lebo niektoré sny sa mi zvyknú plniť.

Soňa Dražilová

Soňa Dražilová

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Veselá a zasnívaná. Nebojte sa, už som dala pokyn rybkám z môjho znamenia, aby Vássprevádzali mojím svetom. Zoznam autorových rubrík:  Cez kľúčovú dierkuManželky slávnychSny??Moja zlatá rodinkaSúkromnéNezaradenéZamyslenieZo života

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu