Grécko ako dobrý vzor alebo ako vzor odstrašujúci?

V roku 2010 Grécko padlo, ako sa hovorí "na hubu". Dnes je jeho ekonomika opäť na vzostupe.

Grécko ako dobrý vzor alebo ako vzor odstrašujúci?
Vlajka Grécka (Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:Flag_of_Greece.svg)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V roku 2010 sa v Grécku oficiálne začala kríza. Je to 14 rokov dozadu, a aj dnes si to mnohí Slováci pamätajú. Čo sa presne stalo? Od roku 1980 Grécko prekračovalo maximálny povolený deficit verejných financií 3% HDP. Ich prijatie do eurozóny teda bolo dosť kontroverzné, nakoľko neplnili Konvergenčné (Maastrichtské) kritéria. Ich prijatie do eurozóny znamenalo, že zatiaľ čo v decembri 1993 si požičiavali na dlhopisoch za 22%, tak v decembri 2002 si požičiavali za rovnaké úroky ako Nemecko. V roku 2009 vláda priznala, že deficit na rok 2009 nebude -6% HDP ale -12%. Neskôr, v tom istom roku, to Eurostat upravil na zvratných -15,4% HDP. Práve rok po páde Lehman Brothers, nervózni investori strácajú záujem o grécke dlhopisy a krajine tak hrozí akútny bankrot.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Myslím si, že každý, kto sa o ekonomiku zaujíma, vie, čo stálo za „gréckou cestou“ a prečo sa ňou vydať nechceme. Viac o gréckej kríze v tomto blogu od INESSu: https://iness.sk/sites/default/files/media/file/pdf/grecko101/INESS%20-%20Sprievodca%20greckou%20krizou.pdf

Dnes, 14 rokov po ich páde, prichádza návrat. Podľa informácií Reuters je práve rok 2024 rokom, kedy sa Grécko spamätá. Predpokladá sa, že rast bude v tomto roku skoro 3% a dostane sa k predkrízovému objemu a výrazne prevýši priemer eurozóny, ktorý je 0,8% .

Náklady na pôžičku klesli na nižšiu úroveň ako v Taliansku, a banky, ktoré boli zachránené počas krízy budú po desaťročiach konečne plne sprivatizované. Mnohí investori práve tento krok považujú za posledný krok normalizácie. Takto sa vyjadril Wim-Hein Pals zo správcu aktív Robeco, ktorý nedávno kúpil akcie gréckych bánk: "Keď sa (štátna účasť) odstráni, je to medzník.".

SkryťVypnúť reklamu

Obrat v Grécku, ktorého dlhová kríza hrozila spôsobiť zánik celej eurozóny je výrazný - aspoň na papieri. Teraz krajina čelí novému problému: brzdí ju stagnácia tých istých gigantov eurozóny, ktorí jej kedysi vnútili prísne reformy týkajúce sa ekonomiky.

Samozrejme, problémy ostávajú. Napríklad: nezamestnanosť zostáva nad 10 %, čo je po Španielsku druhá najvyššia nezamestnanosť v EÚ a HDP na obyvateľa v kúpnej sile patrí k najnižším v bloku, ukazujú údaje Eurostatu. Priemerná mesačná mzda 1 175 eur je podľa údajov ministerstva práce o 20 % nižšia ako pred 15 rokmi. Napríklad, v stredu bol generálny štrajk, pretože sa niektorí ešte stále nespamätali z toho, že kvôli hospodárskej kríze prišli o všetko a žiadali vyššie mzdy.

SkryťVypnúť reklamu

Treba však priznať, že sú pred nimi stále výzvy ako klesajúca pôrodnosť a nedostatok pracovných síl. Rovnako, ako problémy súvisiace s klímou, ktoré zaťažujú rozpočet. Na to, aby hospodársky rast pokračoval, treba diverzfikovať hospodárstvo na viac odvetví ako len na klasické, ktoré sú cestovný ruch, nehnuteľnosti a služieb.

Zdroje:

https://www.reuters.com/markets/europe/greek-economy-surges-after-decade-pain-2024-04-18/

https://iness.sk/sites/default/files/media/file/pdf/grecko101/INESS%20-%20Sprievodca%20greckou%20krizou.pdf

Sebastian Drobný

Sebastian Drobný

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  406x

Som študent dopravnej školy ktorý našiel záujem v doprave a ekonomike Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

226 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu