V sobotu, ako už klasicky na STVR, prebiehali sobotné dialógy, ktorých sa zúčastnil minister financií spolu s Mariánom Viskupičom (SaS). Minister financií predvádzal svoj klasický debatný výkon. Vy ste zadlžili Slovensko, progresivizmus zadlžil Slovensko a podobné nezmysly.
Je pravdou, že SaS stála na začiatku vlády štvorkoalície SaS, OĽANO, Za ľudí, Sme rodina. Treba sa však pozrieť na to, že bez strany SaS by mala koalícia stále väčšinu. Strana SaS v čase, keď začal Matovič ničiť rozpočet, odišla a nehlasovala. A najpodstatnejšou vecou je, že táto koalícia si vytrpela niekoľko kríz. COVID, energokríza či vojna na Ukrajine zaťažili ich hospodárenie. Aj napriek týmto skutočnostiam dnes máme vládu, ktorá dokáže hospodáriť horšie, a to bez týchto kríz. Takže argumenty pána Kamenického sú úplne mimo.
Na začiatku relácie sa spomínala téma guvernéra NBS. Momentálnemu guvernérovi končí v lete funkčné obdobie a na otázku výberu nového guvernéra minister odpovedá, že táto otázka nie je na stole. Následne prichádza aj otázka, či si na toto miesto nebrúsi zuby práve pán Kamenický. Ten už však začne skákať okolo horúcej kaše, nevie na túto otázku striktne odpovedať áno/nie a nakoniec sa začne rozčuľovať, prečo túto tému preberajú už 10 minút. Predsa len, zašiť sa na 6 rokov do pozície, kde nebude až tak kritizovaný za svoju ekonomickú neznalosť a ešte aj slušne platený, je lepšie ako to, čo zažíva dnes.
Následne prebehla len krátka otázka na Ruda a jeho možné pôsobenie na ministerstve športu, na čo Kamenický odpovedá tým, že ak Igor Matovič mohol byť minister financií, môže byť Huliak minister športu. Za mňa platí niečo rovnaké o pánovi Kamenickom. A keby sme sa už mali vyjadrovať k odbornosti, tak ten Matovič má aspoň vyštudovaný finančný manažment na Fakulte manažmentu Univerzity Komenského. Ani Matovič, ani Huliak, ani pán Kamenický podľa mňa nie sú, neboli a nebudú dobrými kandidátmi na ministrov, ale tak už to tu na Slovensku chodí. Minister nie je odborník, ale človek, ktorý je čo najviac prefíkaný.
„Urobíme maximum pre to, aby sa na Slovensku udržala pronárodná vláda“ je tiež jedna z viet, ktoré vyslovil pán Kamenický. Neviem, čo je pronárodné na ich vláde, ale ak kradnúť, klamať, zadlžovať krajinu, korumpovať a dávať amnestie je pronárodné, Boh nás chráň pred tými liberálmi a progresívcami, ktorí sú podľa jeho slov protinárodní.
V relácii sa priznáva aj k tomu, že vláda má oproti predpokladanej 1,5 mld. konsolidácii dnes na stole skôr číslo 2 mld. Toto číslo je pomerne vysoké, a tak je veľmi otázne, aké budú konkrétne opatrenia. Minister tvrdí, že sa začne šetriť na výdavkovej strane rozpočtu, pretože na príjmovej už neostáva veľa priestoru. Priznáva možné zvýšenie dane z hazardu, čo však nie je úplná katastrofa. Na druhej strane však zastáva názor, že 13. dôchodky majú zostať. Osobne viem, že môj názor nie je populárny, avšak 13. dôchodky veľmi zaťažujú rozpočet. Dôchodkový systém, ktorý dnes funguje vo svete, je unikátny, nový projekt. Niečo, čo tu nikdy nebolo. Je teda len otázkou času, kedy sa „sám“ starnúcou populáciou zničí. Na starších členov našej spoločnosti nebude mať kto pracovať, a tak sa buď budú štáty donekonečna zadlžovať, alebo skončí systém ako taký. V dávnych dobách sa ľudia ani nedožili svojho dôchodku, pretože sme neboli v tak pokročilej spoločnosti ako dnes. Keď sa ľudia začali dožívať vyššieho veku, starali sa o ich „dôchodok“ ich potomkovia. Dnes sa o dôchodok stará celá aktívna spoločnosť.
Späť k téme konsolidácie. V apríli začne platiť transakčná daň. Pôvodný výber mal byť 700 miliónov eur. Vďaka tomu, že vláda spravila niekoľko výnimiek, skôr to bude okolo 500 miliónov a je dosť možné, že aj menej, ak zničia malé podniky, ktorým to spôsobí nové vysoké výdavky. Pán Kamenický hovorí, že SaS dáva slabé riešenie. Tým, že by sa zrušili 13. dôchodky, by štát získal 900 miliónov a zrušením dane zo sladených nápojov a transakčnej dane by stratil 800 miliónov. Ja teda, pokiaľ dobre rátam, tak by sme boli ešte 100 miliónov v pluse, ale neviem no, mňa na základnej škole učili, že 9 > 8. Možno pán Kamenický má lepšie vzdelanie.
Téma padla aj na rovnú daň, ktorú samozrejme minister musel zosmiešniť ako správny socialista. Rovná daň je jedna z otázok, ktorá rozdeľuje ekonómov. V roku 2004 sme ju zaviedli zrovna u nás na Slovensku. Bol to práve bývalý predseda SaS, ktorý o nej napísal diplomovú prácu a pomáhal ju aplikovať. Roky rovnej dane sú spojené aj so slovným spojením Tatranský tiger. Sú spojené s obrovským úspechom Slovenska. Mnohí ľudia však argumentujú proti nej. Ich hlavným dôvodom, ktorý počúvam, je, že nie je spravodlivá, pretože človek, ktorý zarába menej, platí rovnaké % ako ten, kto zarába viac. Pre mňa je najmä dôležité si uvedomiť, ako funguje slovenská ekonomika. Slovenská ekonomika pracuje na gigantoch zo zahraničia, máme tu automobilky a mnohé iné veľké nadnárodné spoločnosti. Ak tieto spoločnosti budeme zdaňovať viac a viac, odídu. Prečo? Slovensko nie je ich domovom. Slovensko je pre nich iba jedna z krajín, v ktorej pôsobia. Oni si nájdu inú ekonomicky výhodnejšiu krajinu. Preto je podľa môjho názoru rovná daň vhodná. Pretože ak spoločnosti uvidia, že či tu zarábajú milión alebo miliardu, stále zaplatia 19 %, budú tu radi a nebudú sa báť rastu zisku a naberania nových ľudí. Samozrejme, ja tu túto tému iba načrtávam, nakoľko to je podľa mňa téma na obrovskú debatu a možno aj na knihu.
Nakoniec len niekoľko štatistík z relácie. Slovensko je najdrahšia krajina V4 na zamestnanie nového zamestnanca, máme najvyššiu korporátnu daň, čo sa týka všetkých postkomunistických krajín. Zamestnať u nás odborníka na nejakú tému je o 17 % drahšie pre zamestnávateľa a zamestnanec dostane o 8 % menšiu mzdu ako v ČR. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vyrátala, že ak by štát nepomáhal s energiami, plyn by bol o 47 % drahší a teplo o 30 %. Nakoniec uvediem jednu „pozitívnu“ správu, a to, že pomocou energopomoci sa znížila inflácia. Síce len dovtedy, kým štát bude plošne pomáhať, ale to už pánovi ekonómovi, ktorý sa stále všetkým len vysmieva, nevadí. Jeho voliči aj tak ekonomike nerozumejú a stačí im dať hocijakú dávku, aby zabudli na chyby ich miláčikov.