Mimo iných dôležitých vecí, peniaze sú veľkým činiteľom v praktickom fungovaní manželstva. Debata o peniazoch nielen v zmysle, či ich budeme mať dosť, ale najmä akým spôsobom budú míňané. Jeden partner chce peniaze na pivo, na posedenie s kamarátmi, druhý zas na nákupovanie, jeden sporí ostošesť, druhému stačí málo, keď si niečo odloží, iný zas berie veci na úver, ďalší sporí koľko len môže.
Základy vzťahu k peniazom získané v období pred manželstvom, sa v manželstve opäť objavia na povrch, jeden z partnerov chce odložiť min.pätinu príjmu na sporenie a odmieta chodiť na večere vonku, a druhému sa zdá sporenie príliš vysoké, chce odložiť len to, čo sa na konci mesiaca zvýši. Jeden chce prispievať na charitu/dobročinnosť, druhý to odmieta z princípu. Výška " vreckového " na nezaradené míňanie len tak, či to bude 10 eur alebo 100 eur – už zo spoločného príjmu.
Na prvý dojem sa to zdá ľahké, dohodnúť sa na týchto veciach, ale každodenné fungovanie je náročné. Ak je jeden sporiaci typ, tak mu v hĺbke duše " zbytočné" vyhodenie peňazí( z jeho uhla pohľadu), pije krv. A je to ešte horšie, ak o tom vôbec nemali debatu pred manželstvom, čo a ako budú nakladať s peniazmi, čo pokladá za " zbytočné" vyhodenie peňazí.
Všetky veci, spojené s ekonomikou manželstva, sú svojím spôsobom veľmi blízke fungovaniu firmy o dvoch spoločníkoch, ktorí do toho dávajú svoje mesačné príjmy a riadia jej výdavky. Ak budú veľmi spôsoby riešenia výdavkov rozdielne, firmy pôjde do kolien časom. Či už finančne alebo vzťahovo.
Príprava na manželstvo by mohlo obsahovať aj ekonomickú časť.
Jozef