Školstvo vpred!

Do štrajku donútil učiteľov hlad! Ich platy sú urážajúce vzhľadom k službe, ktorú vykonávajú a zohrávajú v spoločnosti. Stav učiteľský je však odrazom kvality stredného stavu, ktorý na Slovensku živorí. Súcitím s učiteľmi a prajem im, aby si vybojovali vyššie mzdy, aj keď to budú (ak vôbec) asi len marginálie. Každopádne by si mali uvedomiť jednu vec a to, že keď vychovávajú budúce generácie, mali by byť  pre ne určitými vzormi. Tie deti sa samozrejme tešia, že nemusia chodiť do školy, ale učiteľ si musí vedomiť, že jeho práca je poslaním. Ak je jeho práca poslaním, potom jeho štrajk nemôže byť iba štrajkom hladu, ale aj hlasnou objednávkou po zmene statu quo slovenského vzdelávania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

To sa za 20 rokov našej suverenity zmenilo len veľmi málo. Myslím, že sa stalo okrajom záujmu nie len kvôli neschopnosti vládnucich vrstiev nazerať na tento rezort ako na primárny rezort zodpovedný za budúci slovenský blahobyt, ale aj spoločensky prijatým stereotypom o vysokej kvalite komunisticky-zriadeného školstva. Jeho kvalitu nechcem spochybňovať , avšak jednoducho novým očakávaniam súčasnej doby nevyhovuje. Na Slovensku to ešte tak nevidíme, ale vo svete zúriaca znalostná doba, predurčuje tie krajiny, ktoré sa s ňou vysporiadali (a prispôsobili jej potrebám svoje vzdelávacie systémy) k prosperite a k privilegovanému postaveniu, ktoré skvalitňuje životy jednotlivcov. Aj my chceme patriť do tejto ligy, ale s takýmto školstvom a prístupom elít to nepôjde. Školstvo musí byť prioritou štátnika a spoločnosť musí považovať školstvo za svoj najzákladnejší pilier.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Učitelia štrajkujú, majú hlad, ale mali by kričať - Chceme zmenu. Začnite zlepšovať podmienky a inovujte školstvo. Samozrejme, však je táto grupa učiteľov len ďalším davovým výjavom a nič nevyrieši, ale aspoň trošku pokvákajú, naozaj im fandím, a dúfam, že si aj trošku polepšia na výplatných páskach. A nevyrieši nič ani pán minister Čaplovič. Keď som nadtým tak premýšľal, chytala ma skepsa, a tu otvorím nové číso forbesu, kde sa nachádzajú manželia Gottweisovci, zakladatelia rozvrhového softvéru. Prečítam si s vervou celý článok a tu - osvietenie. Ach, aká užasná pani učiteľka musí byť pani Gottweisová. Nielenže je obrnená skúsenosťami z viacerých pozícií v slovenskom školstve, aké má málokto, disponuje progresívnymi názormi na inovatívne školstvo, ba čo viac je podnikateľkou, ktorá využíva technológie na zmenu status quo a verím jej, že nechce len zarobiť, ale to, čo chce skutočný podnikateľ väčšmi- zmenu status quo k lepšiemu. Práve takýto človek v kombinácií so spoločenskou objednávkou (davom) a spoluprácou všetkých orgánov počnúc štátom, mimovládkami, učiteľmi, študentami naše školstvo môžu posunúť ďalej. Presne tak ako keď v 70 tych rokoch hulakali hippisáci za zmenu pomerov, ale skutočnú zmenu do života priniesli až technológie a vizionári ovplyvnení touto hippies kultúrou.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nie svoj život, ale život svojich detí budeš žiť." Povedal Friedrich Nietzsche. Kedy tento princíp bude fungovať aj v slovenských reáliách?

Milí učitelia. Pokiaľ kričíte "štrajk" kvôi vašim peńaženkám tak fajn, zaslúžite si viac, ale ja mám vysokú školu tiež a zarobím menej ako vy. No ale keď dávate najavo, že chcete zmenu celého školstva, idem s vami!

Školstvo v tomto štáte na popredných miestach záujmu! Školstvo vpred!

Martin Drotar

Martin Drotar

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ešte stále verím, že tu môžme vybudovať dobrú spoločnosť pre život, aj keď ma každodenná realita presviedča o opaku... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu