Detektor lži

Predstavte si, že vojdete do banky so žiadosťou o hypotéku. Priradia vám poradcu a spoločne začnete vypĺňať kolonky v pyramíde dokumentov. Dostanete sa ku kolonke "Hrubý mesačný príjem" pri ktorej je uvedené že tento údaj treba potvrdiť písomným dokladom. Zamračíte sa a poviete poradcovi, že je to vaša súkromná vec a že nič také neuvediete.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Predstavte si, že vojdete do banky so žiadosťou o hypotéku. Priradia vám poradcu a spoločne začnete vypĺňať kolonky v pyramíde dokumentov. Dostanete sa ku kolonke "Hrubý mesačný príjem" pri ktorej je uvedené že tento údaj treba potvrdiť písomným dokladom. Zamračíte sa a poviete poradcovi, že je to vaša súkromná vec a že nič také neuvediete.

Načo vám poradca vysvetlí, že údaj je potrebný aby banka vedela objektívne posúdiť vašu schopnosť splácať hypotéku. Vy sa ale nedáte zlomiť a poviete, že zarábate dosť, veď aj vaši kamaráti to vedia, v práci máte pod sebou desiatich ľudí, ktorí by vám takú škandlóznu otázku nikdy nedali, veď to je predsa samozrejmé, že máte slušný príjem. Veď ešte aj sused vám závidí, že ste boli minulé leto v Turecku na dovolenke. Takto to ide ďalej. Poradca vám trpezlivo vysvetľuje, že to žiadajú od všetkých svojich klientov, dokonca aj on sám, ak by chcel hypotéku, tak banka bude prihliadať na jeho príjem, aby vedela objektívne zhodnotiť riziko, ktorému sa vystavuje.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ani poradca, ani vy sa nedáte odradiť. Nakoniec vám pretečie pohár trpezlivosti a poviete, že to je zo strany banky urážka a že ak na svojej požiadavke trvajú, tak odstúpite od svojho zámeru uzatvoriť hypotéku. Ako asi bude postupovať rozumný hypotekárny poradca? Spoľahne sa na vášu vyžehlenú košelu? Na vaše úprimné slová? Na Vaše úprimné pohoršenie? Poskytne hypotéku človeku, ktorého pozná len z videnia, len preto, že mu ten človek povedal, že zarába dosť?

Ako by ste sa tvárili, keby vás išiel operovať chirurg bez vysokoškolského diplomu, ale taký, o ktorom "vraj všetci profáci tvrdia, že je šikovný"? Čo keby ste prišli na letisko, na ktorom by ste mali na výber buď prejsť cez detektor kovov, alebo len povedať, že nemáte zbraň? Sú situácie, keď treba zahodiť predsudky a ísť chladne za pravdou. Tak by sme mali konať vždy, keď ide o veľa a nemôžeme sa spoliehať na svoju intuíciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Presne o veľa ide v politike. Konkrétne tu ide o:

a) prostredie, v ktorom bude žiť 5 miliónov ľudí

b) okolo 200 eur mesačne z vrecka každého z nás (pracujúci viac)

Ako volič nemám čas skúmať, kto z politikov má aké autá, paneláky, kto býva v podchode a kto nosí trenky ešte po dedkovi. Nezaujímajú ma vnútrostrannícke drámy a kto komu dôveruje, kto sa pre čo uráža a podobné somariny. To, čo chcem vedieť je, či volím človeka s korupčnou históriou. A tento fakt ma zaujíma viac, než to, čo o tomto fakte povie ten, koho sa ten fakt týka.

Lebo ľudia klamú. A ľudia klamú aj keď tí, ktorým klamú si myslia, že neklamú. Dokonca klamú práve preto, že tí, ktorým klamú si myslia, že neklamú.

Skryť Vypnúť reklamu

Kto z vás môže čestne povedať, že mu v zásadnej veci ani raz nezaklamali rodičia, manžel, alebo manželka, súrodenci, alebo deti. Komu však uveríte skorej? Politikovi, ktorého poznáte len z videnia, alebo vlastnej rodine?

Najkrajšie by bolo, keby bolo povolanie "politik" spájané odjakživa s vysokým morálnym štandardom a vysokou cťou. Niečo ako rytier Jedi (Star wars). Keby byť politikom bolo niečo, na čo môže byť človek hrdý. Ak by "byť politikom" znamenalo pre nositeľa tohoto titulu viac než peniaze. Žiaľ taký stav príde najskôr za pár desiatok rokov. Som ale optimistický a verím, že príde. Do tej doby chcem, aby politik predomnou stál nahý.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo voľbách je na výber aspoň 10 strán, z toho každá má aspoň 100 člennú kandidátku. Dokopy aspoň 1000 ľudí. Každý z nich má za sebou históriu skutkov. Niektorí aj 20 rokov politických skutkov. Ako prefiltrovať takéto množstvo dát, aby som mohol zodpovedne uplatniť svoje právo voliť? Ako získam relevantné údaje o tom ktorom človeku? Tu sa mi javí detektor lži ako veľmi užitočný nástroj. Bol by to nástroj na zjednodušenie robenia správnych rozhodnutí, rovnako ako považujem kalkulačku za nástroj na zjednodušenie výpočtu hodnoty funkcie sínus.

Veľa ľudí racionálne argumentuje proti detektoru lži. Rád by som sa vyjadril ku dvom takým rgumentom:

1. Hovorí sa, že detektor lži niekedy falošne vyhodnotí pravdivý výrok ako klamstvo. Vraj sa tak stane v 10 percenách prípadov.

Čiže ľudstvo by v prípade plošného používania detektoru lži prišlo o 10 percent poctivých politikov. Škoda. Koľko ale teraz stráca poctivých politikov v prospech skorumpovaných politikov? Aj s tými najnaivnejšími optimistami sa zhodneme, že to bude viac než 10 percent.

2. Čo ak som raz lekárovi doniesla bomboniéru? Vyhodnotí ma to ako zločinca!

a) Nenoste lekárom bomboniéru.

b) Stačilo by povedať formulku: "Okrem malého daru lekárovi som nikdy nezobrala a neponúkla úplatok."

Politici sú ľudia, ktorých poznám len z videnia takisto ako poradca v banke pozná uchádzača o hypotéku len z videnia, takisto ako strážnik na letisku pozná cestujúcich len z videnia. Práve preto si myslím, že používať detektor lži v politike je dobrý nápad. Škoda že ho tak veľa ľudí úplne zle pochopilo. Detektor lži nemá slúžiť politikom, aby si overovali či dali na kandidátku správnych ľudí, ale voličom aby si overili, komu zveria svojich 200 eur mesačne.

Martin Drozdík

Martin Drozdík

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Momentálne som doktorand na Shinshu University v Nagane. Raz sa vrátim na Slovensko a budem sa snažiť budovať prostredie, či už pracovné, alebo študijné, kde budú ľudia môcť férovo bojovať o svoje šťastie. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu