Blackout na Pyrenejskom polostrove ako varovanie pre Slovensko: Je naša energetická sieť pripravená?

Masívny výpadok elektriny v Španielsku odhalil slabiny modernej energetiky. Odborníci upozorňujú, že podobná situácia...

Blackout na Pyrenejskom polostrove ako varovanie pre Slovensko: Je naša energetická sieť pripravená?
Blackout na pyrenejskom polostrove: Je Slovensko pripravené?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Veľký výpadok prúdu: Čo nám hovoria dáta

V pondelok 28. apríla sa zdalo, že v španielskej polostrovskej elektrickej sústave všetko prebieha normálne. Dopyt po elektrine bol pre toto obdobie roka typický, zreteľne nižší ako celková dostupná výrobná kapacita.

Deň predtým spoločnosť Red Eléctrica Española (REE, v súčasnosti Redeia) po dennej aukcii a podľa stanoveného postupu pridelila , ktoré zariadenia budú dodávať energiu na každú hodinu nasledujúceho dňa. REE, správca elektrickej energie v Španielsku, je spoločnosť nezávislá od spoločností vyrábajúcich elektrinu. Na ich webovej stránke sa píše:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Zaručujeme nepretržitú, bezpečnú a vysokokvalitnú dodávku elektriny v celej krajine.“

 

REE. Prognóza verzus výroba elektriny (2025-04-28)
REE. Prognóza verzus výroba elektriny (2025-04-28) 


REE. Prognóza verzus výroba elektriny (2025-04-28)


12:30: Obnoviteľné zdroje energie zásobujú systém

Do 00:30 bola väčšina dopytu uspokojovaná obnoviteľnými zdrojmi, najmä solárnou fotovoltaickou energiou, ktorá tvorila niečo vyše polovice z celkového objemu. Tento jav sa opakoval počas celého mesiaca počas hodín maximálneho slnečného žiarenia, čo priamo ovplyvňuje cenu elektriny .

V tom čase Španielsko vyvážalo elektrinu do Maroka, Portugalska a dokonca aj Francúzska. Okrem toho sa obrovské množstvo dostupnej energie využívalo na čerpanie vody z dolných tokov povodí do nádrží, čo je jediný praktický spôsob, ako ukladať energiu vo veľkom meradle. Táto kapacita má však svoje obmedzenie a keďže sú nádrže prakticky plné, nemôže donekonečna skladovať vodu.

SkryťVypnúť reklamu

 

Zdroje výroby elektriny v kontinentálnom Španielsku 28. apríla 2025 o 12:30 hod.
Zdroje výroby elektriny v kontinentálnom Španielsku 28. apríla 2025 o 12:30 hod. 

Zdroje výroby elektriny v kontinentálnom Španielsku 28. apríla 2025 o 12:30 hod. RE


12:33: Deje sa niečo zvláštne

V priebehu piatich minút medzi 12:30 hod. a 12:35 hod. Stane sa niečo nezvyčajné, stále bez oficiálneho vysvetlenia: v iberskej elektrickej sieti dôjde k náhlemu výpadku prúdu . V prvých minútach vládne zmätok, ktorý zhoršuje prerušenie pevných a mobilných telefónnych sietí.

Dokonca kolujú fámy, že by mohli byť postihnuté aj ďalšie európske krajiny (počujem to v mojom rádiu na batérie) a objavuje sa hypotéza o možnom kybernetickom útoku. Je to pozoruhodné, keďže počítačové siete, ktoré riadia elektrické systémy, sú zvyčajne odpojené od internetu.

SkryťVypnúť reklamu

Po niekoľkých minútach sa potvrdilo, že výpadok prúdu sa obmedzil na Pyrenejský polostrov. To posilňuje myšlienku, že najpravdepodobnejšou príčinou je technická porucha v správe siete.


Analýza situácie

Pri analýze dostupných údajov o REE medzi 12:30 a 12:35 bolo pozorovaných niekoľko nezvyčajných udalostí. Regulácia – mechanizmus na vyrovnávanie ponuky a dopytu – sa vykonávala predovšetkým pomocou vodnej energie. Niečo normálne. Nastal však bod, keď tento zdroj vyčerpal svoju adaptačnú kapacitu.

Súbežne s tým došlo k rýchlemu nárastu výroby veternej energie, čo v kombinácii so solárnou energiou viedlo k väčšiemu nárastu dodávky elektriny do siete. Francúzsko navyše zastavilo dovoz elektriny zo Španielska, čím sa prehĺbila nerovnováha medzi ponukou a dopytom.

SkryťVypnúť reklamu

V tej chvíli jadrové elektrárne, ktoré pracovali na polovicu svojej obvyklej plánovanej kapacity, dostali signál o preťažení. A podľa protokolu boli automaticky odpojené po zasunutí riadiacich tyčí.

Najprekvapujúcejší bol výkon solárnej fotovoltaickej energie, ktorý sa náhle zvýšil z 18 000 MW na iba 8 000 MW. Hoci slnko evidentne nezmizlo.

Indície poukazujú na problém so synchronizáciou siete (všetky zdroje, ktoré dodávajú energiu do siete, musia byť synchronizované na rovnakú frekvenciu, 50 hertzov). Na uľahčenie tejto synchronizácie je potrebný stabilný základný výkon, ktorý zvyčajne zabezpečujú jadrové a iné veľké zariadenia. V tom čase však existovalo málo stabilných zdrojov elektriny a jadrové elektrárne, ktoré boli v prevádzke, boli odstavené kvôli preťaženiu siete. V tomto prípade, ako sme videli, bolo preťaženie spôsobené nadmernou ponukou.

 

Výroba solárnej energie (2025-04-28) REE
Výroba solárnej energie (2025-04-28) REE 

Výroba solárnej energie (2025-04-28) REE


Diagnóza

Táto nezvyčajná situácia poukazuje na možné zlyhania, v ktorých pravdepodobne zohrali významnú úlohu softvérové programy zodpovedné za riadenie týchto udalostí, pretože nemuseli dostatočne zvážiť situáciu, ako je tá, ktorá nastala. Dôležitým faktorom, ktorému sa treba v budúcnosti venovať, je slabé prepojenie s európskou sieťou cez Francúzsko.

Znepokojujúcejšou základnou príčinou je váha politického riadenia v REE. Hoci formálne ide o súkromnú spoločnosť, štát vlastní 20 % jej kapitálu. Tradične jeho predsedníctvo zastávali bývalí ministri alebo vysokopostavení politici, ale je nevyhnutné, aby také dôležité technické orgány, ako je REE, riadili nezávisle zamestnanci s príslušným technickým vzdelaním.

Ďalším nedostatkom, na ktorý treba poukázať, bola nedostatočná angažovanosť technického personálu REE pri oznamovaní núdzovej situácie, keďže ten má najhlbšie znalosti systému.

Situácia ako tá súčasná sa môže zopakovať. Je nevyhnutné, aby politické rozhodnutia, ako napríklad systém obnoviteľných zdrojov energie, mali nezávislú technickú podporu, ktorá dôkladne a transparentne analyzuje a informuje verejnosť.

Našťastie, v čase publikovania tohto článku bol elektrický systém takmer úplne obnovený. Musíme podniknúť kroky, aby sa podobná situácia už nikdy nezopakovala.

A čo s tým má Slovensko?

Viac ako na prvý pohľad vyzerá.

Aj Slovensko čoraz viac prechádza na obnoviteľné zdroje – čo je ekologicky správne, no technicky náročné.

Naša sieť je stabilná, ale v prípade náhleho výpadku sa môžeme veľmi rýchlo dostať do rovnakého scenára.

A najmä – akýkoľvek výpadok u susedov môže spôsobiť reťazovú reakciu aj u nás, ak nebudeme pripravení.

 

Čo z toho vyplýva? Čo musí Slovensko urobiť?

Ako odborníci v elektromont Košice vnímajú tieto udalosti veľmi vážne. Preto už dlho apelujeme na tieto 3 kľúčové oblasti:

A. Modernizovať infraštruktúru a zvyšovať odolnosť siete

Investovať do transformátorov, ochranných prvkov a špičkového dispečerského riadenia.

B. Budovať stabilizačné technológie

Synchronné kondenzátory, batériové úložiská a ďalšie technológie, ktoré dokážu „udržať napätie“, keď vietor zhasne a slnko zapadne.

C. Testovať núdzové scenáre a komunikáciu

Od miestnych samospráv až po veľké podniky: viete, čo by ste robili počas 10-hodinového výpadku?

Morál príbehu: Je to len otázka času

To, čo sa stalo v Španielsku a Portugalsku, nie je výnimka. Je to predzvesť. 

A nie je to otázka „či“, ale „kedy“.

Ivan  Drozdy

Ivan Drozdy

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  24x

Aktívne spolupracujem v oblasti experimentálneho výskumu a s Technickou univerzitou v Košiciach, Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií so zameraním na výskum a vývoj vodivej zmesi pre potreby praktického využitia v elektroenergetike s prepojením oblastí priemyselnej logistiky a komplexného systému výroby vodivej zmesi. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu